Model homo oeconomicus. Geneza, ewolucja, wpływ na rzeczywistość gospodarczą

Joanna Dzionek-Kozłowska
Książka Model homo oeconomicus. Geneza, ewolucja, wpływ na rzeczywistość gospodarczą
Książka Model homo oeconomicus. Geneza, ewolucja, wpływ na rzeczywistość gospodarczą
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W monografii zaprezentowano genezę i ewolucję modelu homo oeconomicus będącego jedną z najbardziej znanych koncepcji stworzonych w okresie blisko trzech stuleci rozwoju nauk ekonomicznych. Przeprowadzone studia pozwalają wskazać trzy główne etapy rozwoju tego modelu, czyli ujęcia: Millowskie, marginalistyczne i bazujące na teorii racjonalnego wyboru. Obecny status modelu homo oeconomicus w teorii ekonomii jest konsekwencją ścierania się dwu przeciwstawnych tendencji: imperializmu ekonomii, postrzeganego przez część ekonomistów jako świadectwo sukcesu tego modelu oraz rozwoju ekonomii behawioralnej, która dostarczyła materiału empirycznego, stawiającego pod znakiem zapytania aksjomaty i założenia teorii racjonalnego wyboru. Zważywszy na te tendencje, a zarazem na fundamentalną rolę odgrywaną przez model homo oeconomicus w ekonomii głównego nurtu, charakteryzując obecną kondycję ekonomii, można mówić o pewnego rodzaju rozdarciu, napięciu czy wręcz rozdwojeniu jaźni. Popularyzacja idei performatywności ekonomii, a także liczne, płynące zarówno ze strony samych ekonomistów, jak i osób spoza profesji, głosy niepokoju o potencjalne, negatywne oddziaływanie edukacji ekonomicznej na postawy absolwentów stały się inspiracją do podjęcia próby zidentyfikowania wpływu modelu homo oeconomicus na postawy studentów oraz przebieg realnych procesów i zjawisk gospodarczych.
ISBN: 978-83-8142-217-8, 9788381422178
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Stron: 266

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Model homo oeconomicus. Geneza, ewolucja, wpływ na rzeczywistość gospodarczą? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Model homo oeconomicus. Geneza, ewolucja, wpływ na rzeczywistość gospodarczą”- Joanna Dzionek-Kozłowska

Książka System ekonomiczno-społeczny Alfreda Marshalla
System ekonomiczno-społeczn... Joanna Dzionek-Kozłowska
Prezentujemy pierwsze polskie, kompleksowe opracowanie, pośw...

Cytaty z książki

O nie! Książka Model homo oeconomicus. Geneza, ewolucja, wpływ na rzeczywistość gospodarczą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe