Mój przyjaciel zdrajca

Maria Nurowska
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Mój przyjaciel zdrajca
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Dla jednych był zdrajcą, dla innych - bohaterem. Podczas pierwszego spotkania w Waszyngtonie powiedział: ?Opisz mnie ze wszystkimi moimi ułomnościami i błędami, jakie popełniłem. Chciałbym, by zapamiętano mnie jako człowieka, a nie jakiegoś Jamesa Bonda o nadludzkich możliwościach". Postawił przy tym jeden warunek - książka ukaże się dopiero po jego śmierci. Był rok 2002, więc Marii Nurowskiej wydawało się, że ma jeszcze dużo czasu na rozmowy, spotkania, opracowanie materiału. I gdy Ryszard Kukliński dwa lata później zmarł, autorka wciąż miała w głowie mnóstwo pytań. Kukliński zdążył jej opowiedzieć o najtrudniejszej decyzji swojego życia, kiedy to postanowił w pojedynkę wydać wojnę zbrodniczemu systemowi. O pierwszych próbach nawiązania kontaktu z Amerykanami, sposobach przekazywania informacji, kobietach, które miały zapewnić mu alibi, i o zimnym pocie spływającym mu po plecach, gdy wydawało się, że został zdekonspirowany. Wspominał pierwsze mieszkanie we Wrocławiu - tak duże, że mógł po nim jeździć na wrotkach, i sukę Kamę, której z tęsknoty za nim pękło serce. Wydobywał z pamięci chudą dziewczynkę w niebieskiej sukience, która została jego żoną, pierwszy romans, nieznaczące przygody i wielkie namiętności. Opowiadał o ucieczce z PRL-u, wojnie z myszami w Ameryce i stracie dwóch synów.

Kukliński jest dziś jak pomnik. Jedni pod nim składają kwiaty, inni odwracają z niechęcią głowę. Za parę lat będą się o nim uczyły dzieci w szkołach. Ale mało kto się zastanawia, kim był Ryszard Kukliński. Nie - czy był zdrajcą, czy bohaterem, ale kim był jako człowiek. O tym jest książka Marii Nurowskiej.
?Newsweek"
Data wydania: 2011-01-05
ISBN: 978-83-7414-912-9, 9788374149129
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Biografia
Stron: 256
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Maria Nurowska Maria Nurowska
Urodzona 3 marca 1944 roku w Polsce (Okółek)
(ur. 3 marca 1944 we wsi Okółek w województwie podlaskim) - polska powieściopisarka i nowelistka. Ukończyła filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1974 r. na łamach miesięcznika "Literatura". Była członkiem Stowarz...

Pozostałe książki:

Drzwi do piekła Dom na krawędzi Rosyjski kochanek Nakarmić wilki Hiszpańskie oczy
Wszystkie książki Maria Nurowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mój przyjaciel zdrajca? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-18
3 /10
Przeczytane Prehistoria Autobiografia/biografia/wspomnienia Pożyczone od kogoś / wypożyczone 2008 Proza polska

"...Te dziewczyny, którymi się otaczałem i które w pewnym sensie wykorzystywałem, to było naprawdę dla mnie trudne... przecież bez ich wiedzy wplątywałem je w swoje rozgrywki z systemem. Niemniej uważałem, że moja misja wymaga ofiar, ja sam narażałem się najbardziej. A one? Być może gdyby nie ja, przejechałyby po nich i po ich rodzinach sowieckie czołgi."....
Cóż, może wolałyby ruskie czołgi? Misja wymaga ofiar? A dlaczego niewinnych i nieświadomych, że pomagają w zdradzie? Nie przekonał mnie pan Kukliński, nigdy nie uznam go za bohatera.

| link |
@dorotab
2021-10-19
2 /10
Przeczytane
BL
2021-06-07
6 /10
Przeczytane
@Judith19
2015-02-02
8 /10
Przeczytane
@nenekul
2008-10-21
5 /10
Przeczytane
@majak
2007-09-25
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mój przyjaciel zdrajca. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl