Moskiewski proces

Władimir Bukowski ...
3 /10
Ocena 3 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Moskiewski proces
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
3 /10
Ocena 3 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Książka Moskiewski proces została napisana na podstawie tajnych dokumentów KGB i biura politycznego KC KPZR, do których autor miał dostęp po sierpniowym puczu Janajewa. Obrazuje najważniejsze kierunki polityki wewnętrznej i zagranicznej Kremla w latach 1970–1990, odsłania jej nieznane i zbrodnicze kulisy. Rzuca nowe światło na okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przedstawiając dowody na to, że wbrew powszechnemu przeświadczeniu osobą domagającą się sowieckiej interwencji w 1981 roku był generał Wojciech Jaruzelski, a Breżniew jej odmawiał. Był proces w Norymberdze, który dokonał rozliczenia z faszyzmem – nie było procesu w Moskwie, który dokonałby podobnego rozliczenia z komunizmem. Książka Bukowskiego jest swoistym materiałem procesowym dla takiego trybunału.
Tytuł oryginalny: Judgement in Moscow
Data wydania: 1998
ISBN: 83-86857-96-X, 838685796X
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Volumen
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 750
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Władimir Bukowski Władimir Bukowski
Urodzony 30 grudnia 1942 roku w Federacji Rosyjskiej (Belebej)
Władimir Konstantinowicz Bukowski (ros@Link Влади́мир Константи́нович Буко́вский) –rosyjskiobrońca praw człowieka, pisarz, publicysta, więzień politycznyoraz politykpolskiego pochodzenia. Jeden z najaktywniejszych i najbardziej znanych na świecie uc...

Pozostałe książki:

Moskiewski proces I powraca wiatr... Partyzant prawdy Unia Sowiecka czy Związek Europejski
Wszystkie książki Władimir Bukowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sfrustrowany dysydent i władza sowiecka

8.10.2023

Książka zaczyna się jak powieść sensacyjna – sławny dysydent wydalony z ZSRR w latach 70. wraca do Rosji na początku lat 90. i na fali przemian postuluje otwarcie archiwów sowieckich, aby poznać i ukarać zbrodnie komunizmu. Sprawa idzie opornie, ale wreszcie Bukowskiego dopuszczają do archiwów KC partii. W tym samym czasie nabywa najnowszy kompute... Recenzja książki Moskiewski proces

@almos@almos × 21

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2021-03-07
1 /10

Czym „Proces” chce olśnić ? Otóż „nazwiska znakomitych fizyków - Oppenheimera, Fermiego, Shilarda i innych - którzy dobrowolnie podzielili się sekretami nuklearnymi ze Stalinem.” Skąd to wie? Otóż tak mówią „wspomnienia głównego stalinowskiego zabójcy i superszpiega generała Sudopłatowa”. A na jakiej zasadzie stalinowski zabójca i szpieg (nigdy za swoje wyczyny nie rozliczony) ma być kimś godnym zaufania?
Zagadka.

„Archiwum Mitrochina” (Mitrochin w przeciwieństwie do Sudopłatowa wybrał wolność) mówi o tym co innego, lecz osobliwa metodologia Bukowskiego brzmi widocznie: Sudopłatow napisał, znaczy prawda i nie ma potrzeby weryfikować. Tylko, że „wspomnienia” Sudopłatowa już na pierwszy rzut oka pełne są kłamstw bądź w najlepszym razie przemilczeń:
- o wojnie domowej 1918, że „ludność popierała czerwonych” (s. 32 polskojęzycznego wydania tych „wspomnień”)
- o zamachu na Kirowa, jakoby brak dowodu, by NKWD miało z tym coś wspólnego (s. 67, Robert Conquest „Stalin i zabójstwo Kirowa” przedstawia poszlaki świadczące o czym innym)
- o Katyniu „wierzyłem oficjalnej wersji, według której obozy z polskimi jeńcami wpadły w ręce Niemców, a ci ich wymordowali” (s. 258)
- o Powstaniu Berlińskim 1953 („dość mętnie przedstawił przebieg wydarzeń w NRD w 1953” przypis do s. 331)
- pakt Ribbentrop - Mołotow próbuje usprawiedliwiać, zaś odpowiedzialność Stalina za wybuch wojny zrzucić na innych „wszyscy trzej przyszli alianci - rządy radziecki, brytyjski i ...

× 1 | link |
@almos
2023-10-08
5 /10
Przeczytane papier Rosja/ZSRR komunizm

Cytaty z książki

O nie! Książka Moskiewski proces. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl