Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie

David Eagleman
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Jeśli świadomy umysł – ta część, którą uważamy za nasze „ja” - jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, czym zajmuje się reszta mózgu?

W tej błyskotliwej i prowokującej książce znany neurobiolog David Eagleman przemierza głębiny podświadomego mózgu, aby rozjaśnić zaskakujące tajemnice.

Dlaczego twoja stopa znajduje się już w połowie drogi do pedału hamulca, zanim zdasz sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które na ciebie czyha? Dlaczego słyszysz swoje imię w rozmowie, której nie sądziłeś, że słuchasz? Co łączy Ulissesa z kryzysem kredytowym? Dlaczego Thomas Edison poraził słonia prądem w 1916 roku? Dlaczego osoby, których imiona zaczynają się na literę J, są bardziej skłonne do poślubiania osób o imionach na tę samą literę? Dlaczego tak trudno jest dochować tajemnicy? I jak to w ogóle możliwe, żeby się na siebie złościć - kto dokładnie jest na kogo zły?

Autor w przekonujący sposób dowodzi, że często działamy nieświadomie i bez tego nasze życie utknęłoby w martwym punkcie, a nasz mózg to wewnętrzna drużyna rywali, dzięki czemu potrafimy być kreatywni.

Mózg incognito to ekscytująca eksploracja umysłu i wszystkich jego sprzeczności.

David Eagleman ujawnia z typową dla siebie gracją i elokwencją wszystkie neuronowe sztuczki magiczne kryjące się za poznawczą iluzją, którą nazywamy rzeczywistością ”.

Jonah Lehrer, autor How We Decide

Tytuł oryginalny: Incognito. The Secret Lives of the Brain
Data wydania: 2021-08-03
ISBN: 978-83-8202-294-0, 9788382022940
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Pytajniki
Stron: 344
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

David Eagleman David Eagleman
Urodzony 25 kwietnia 1971 roku w USA (Albuquerque)
Amerykański neurobiolog , autor i popularyzator nauki. Wykłada neurobiologię na Uniwersytecie Stanfordai jest dyrektorem generalnym i współzałożycielem Neosensory , firmy, która opracowuje urządzenia do zastępowania zmysłów.Kieruje również niedochod...

Pozostałe książki:

Mózg. Opowieść o nas Suma.Czterdzieści opowieści o życiu pozagrobowym
Wszystkie książki David Eagleman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tajemnice mózgu

19.04.2022

Przy tego typu publikacjach trudno jest mi zawsze napisać opinię, bo jest to książka z nurtu literatury popularnonaukowej i nie ma tu porywającej fabuły ani akcji pełnej napięcia. Choć temat poruszany w tejże książce należy do pasjonujących, tajemniczych i ciekawych, bowiem dotyczy on ludzkiego mózgu, a przyznacie sami, że jest to bardzo intrygują... Recenzja książki Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-09-02
10 /10
Przeczytane

Kurcze nawet nie sądziłam jak świetna jest to książka. Wiecie, w życiu zawsze się powtarza, że to człowiek dokonuje różnych wyborów. Człowiek czyli my. Jednak ta książka ukazała mi zupełnie inny obraz działania. Nasz mózg ma wypracowany spektrum działania i to dzięki niemu podejmujemy decyzje. Weźmy na przykład pewien przytoczony w książce przykład. Otóż czytamy gazetę i nagle przychodzi nam do głowy świetny pomysł na biznes. Jesteśmy nim bardzo podekscytowani i obwieszczamy najbliższym nasz geniusz. Nam się wydaje, że nasz, a nie zastanowimy się nad tym, że zanim doszliśmy do tego wniosku nasz mózg wykonywał ogromną pracę. Być może miesiącami a nawet latami nasza sieć neutronowa męczyła się zbierając informacje i testując różne kombinacje. Oczywiście my uważamy tę myśl za własną i niestety nie poświęcamy jej ani jednej chwili. Jest to niesprawiedliwe, jednak właśnie w ten sposób funkcjonujemy.
Czasami się dziwimy, że jesteśmy w stanie spamiętać najróżniejsze szczegóły z życia a nie potrafimy sobie przypomnieć co jedliśmy tydzień temu. Dzieje się tak dlatego, że zostało zaprogramowane, by nie pamiętać rzeczy, które nasz mózg uznaje za nieprzydatne. Czasami też kiedy na przykład jesteśmy chorzy działamy na tak zwanym autopilocie. Wykonujemy codzienne czynności nawet się nad nimi nie zastanawiając. A to dlatego, gdyż zapisane zostały nasze codzienne działania. Mi wiele razy podczas choroby zdarzyło się, że byłam u lekarza, odwiedziłam aptekę, zrobiłam zakupy, a potem n...

× 1 | link |
@tomzynskak
2021-08-16
8 /10

Ile razy zastanawialiście się co tak naprawdę dzieje się w waszej głowie? Muszę przyznać, że ja wiele. Dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po „Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie”.
Na wstępnie należy nadmienić, że teorie głoszone przez autora posiadają swoje poparcie w badaniach naukowych. Dodatkowo nie próbuje on usilnie nakłonić czytelnika do swoich racji, co zasługuje na ogromny plus. Pomimo, że książka należy do kategorii popularno-naukowej to Eagleman używa dość prostego języka, dzięki czemu całość czyta się bardzo dobrze. Książka porusza tematykę, która pozwala nam lepiej zrozumieć samych siebie i poniekąd możemy także stwierdzić, że jest to pozycja filozoficzna. Zagłębiając się w lekturze i czytając przytoczone przez autora przykłady dochodzimy do przykrego wniosku, który zapewne wielu czytelnikom się nie spodoba. Otóż podważone zostaje istnienie wolnej woli, o której tyle się mówi. Dla potwierdzenia swojej teorii autor używa wielu argumentów takich jak między innymi przykłady czterdziestoletniego pacjenta u którego guz w korze okołooczodołowej powodował zainteresowanie dziecięcą pornografią, które nagle ustąpiło po usunięciu guza, czy bardzo popularnej historii Charlesa Whitmana który rozpoczął swój dzień od zabicia matki oraz żony. Okazuje się, że niewielka zmiana w neurochemii naszego mózgu może spowodować, że staniemy się kim zupełnie innym i pozbędziemy się swojego ja. Zatem nasuwa się pytanie kiedy tak naprawdę jesteśmy sobą i co to oznacza? ...

| link |
CZ
2021-08-25
7 /10

"Mózg incognito" to książka, którą dość długo czytałam. Bez cienia przesady niektóre rozdziały były dla mnie mocno męczące co mnie zniechęciło do dalszego czytania. Sama książka ogólnie jest mocno ciekawa, bo pokazuje co właściwie jest naszą wolną wolą, a jakie decyzje za nas podejmuje mózg!

IG: Czytomanka

👉Autor pokazuje różnicę między tym co czujemy, a tym co widzimy. Co się dzieje z naszym mózgiem i jak funkcjonuje. Mózg tak jak dziecko, wie i rozumie więcej, niż nam się wydaje.... Jest cwańszy, niż myślimy. Jak to jest z wolną wolą? Na ile ja mam na coś wpływ, a na ile z "automatu" mózg to programuje?

👉Niektóre analizy autora były meega zadziwiające, niektóre męczące i nie byłam do nich przekonana, jednak same badania i opinie autora naprawdę polecam!!! Gwarantuje, że Wasz mózg Was zadziwi. Warto o nim wiedzieć więcej! Książka jest o tyle genialna, że każda teoria autora jest poparta badaniami, więc to żadne belzebuby nie są!

❗Ocena: 7/10

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!

| link |
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe Posiadam

Rewelacja! Coś dla fanów Jurgena Thorwalda, Olivera Sacksa i Mary Roach. "Mózg incognito" jest idealnym przykładem dobrej książki popularno-naukowej - jasno przedstawia zagadnienia, robi to w błyskotliwy sposób i do tego uporządkowany. Z każdym rozdziałem robiło się coraz bardziej ciekawie, a końcówka wbiła mnie w fotel.
Autor kończy książkę tak:
Mózg wydaje się nam obcym i dziwacznym organem, ale to delikatne sploty jego obwodów kształtują nasze życie duchowe. Jest niepokojącym arcydziełem, a my mamy szczęście żyć w epoce, która zapewniła nam siły i środki, by go badać. Najwspanialsza ze znanych nam substancji wszechświata to nasz mózg, a on to my.
Bardzo chętnie podpisałabym się pod tym zdaniem :)

Dziękuję wydawnictwu za podzielenie bibliografii na wydaną po polsku i obcojęzyczną, porządną redakcję i korektę (nic mnie w oczy nie ugryzło) a tłumaczce za dobrą pracę.

| link |
@karolina92
2022-04-19
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl