Muzyczne narracje o kochankach z Werony

Małgorzata Pawłowska
Muzyczne narracje o kochankach z Werony
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka opowiada o jednym z podstawowych mitów nowożytnej Europy i jego funkcjonowaniu w muzyce, w szerokim kontekście kultury. Podejmuje zarazem problematykę narracyjności dzieła muzycznego. Jest wynikiem poszukiwania odpowiedzi na dwa pytania: po pierwsze - jak topos Romea i Julii kształtuje się w historii muzyki, po drugie - czy kategoria narracji może być przydatna w badaniu muzyki? Ekspansja tej "megakategorii", jaką jest narracja, z teorii literatury do wielu różnych dziedzin, w tym muzykologii, zachęcała do podjęcia próby zgłębienia jej zakresu znaczeniowego i konsekwencji metodologicznych. Monografia stanowi zarazem rekonesans narratologii muzycznej, wraz z przeglądem teorii i słownikiem terminów. Rozważania na temat narracji muzycznej oraz semantyki miłości, zarys dziejów tematu Romea i Julii w kulturze i muzyce oraz interpretacje dziewięciu reprezentatywnych dzieł muzycznych różnych gatunków - od genezy do rezonansu, przez pryzmat tytułowej kategorii narracji - zakorzenione zostały w obszernej literaturze narratologicznej, filozoficznej i muzykologicznej.
ISBN: 978-83-231-3721-4, 9788323137214
Wydawnictwo: Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Muzyczne narracje o kochankach z Werony nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Muzyczne narracje o kochankach z Werony. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl