Nigdziebądź

autor: Neil Gaiman
Nigdziebądź
4.38
Ocena 4.38 na 5 możliwych
Na podstawie 85 ocen kanapowiczów
„Nigdziebądź to niepokojąca powieść o przeznaczeniu. Richard Mayhew, głowny b...
„Nigdziebądź to niepokojąca powieść o przeznaczeniu. Richard Mayhew, głowny bohater, prowadzi życie podobne do każdego z nas - pracuje w firmie, ma przyjacioł, a także piękną narzeczoną Jessikę, z ktorą planuje wspolną przyszłość. Jednak pewnego dnia bohater, na skutek splotu przypadkow, zmuszony...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788374800136
Wydawnictwo: Mag Wydawnictwo

Recenzje

Nigdziebądź
Większości miłośników fantastyki Neila Gaimana przedstawiać nie trzeba, jest on im znany doskonale. Ja zaliczam go do grona moich ulubionych autorów, i niezmiennie uwielbiam wędrować po stworzonych przez niego światach. Nie inaczej jest w przypadku „Nigdziebądź”. Londyn Pod, mimo wszystkich niebe...
Nigdziebądź
Richard Mayhew żył sobie spokojnym życiem zwykłego człowieka. Miał pracę, mieszkanie, narzeczoną. Potem uratował ranną dziewczynę o imieniu Drzwi, poszukiwaną przez dwóch podejrzanych typków, panów Croup'a i Vandemara. A już następnego dnia przestał istnieć. Przynajmniej dla mieszkańców Londynu N...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2010-05-03
Przeczytane (2010-05-03)
Z początku nie wydawała mi się zachwycająca, ale gdzieś tak mniej więcej w połowie lektury przekonałem się iż autor nie połamał sobie literackich "pazurów" i że wyobraźnia i kunszt pisarski nie opuściły go nawet na sekundkę. Po lekturze niezbyt udanego zbiorku "Rzeczy ulotne" - "Nigdziebądź" dało mi pełną satysfakcję z czytania i przywróciło wiarę w możliwości Gaimana. No więc mamy jak wiadomo Londyn nad i Londyn pod, niesamowity klimat, feerie wyobraźni oraz nietuzinkowe postaci. Najbardziej rozbroiła mnie dosłowność miejsc w Londynie pod, czyli "prawdziwe nazwy" stacji metra ("Earl's court" jako rzeczywisty Dwór Hrabiego itd.) . Morze powieść tak naprawdę nie rzuca na kolana, nie ma w niej całej zgrai potworów, stworów i magii jakich moglibyśmy się spodziewać w "innym świecie" ale to i tak kawał porządnej literatury. No i ukłon w stronę Londynu.
@hotaru
@hotaru 2007-08-27
Przeczytane (2007-08-26)
Od tej książki zaczęła się moja przygoda z twórczością Gaimana i chociaż od czasu, kiedy przeczytałem ją po raz pierwszy zapoznałem się z większością pozostałych dzieł Autora, to "Nigdziebądź" pozostaje wśród dwóch moich ulubionych (drugą jest "Gwiezdny pył").Książka to znowelizowany scenariusz mini serialu telewizyjnego nakręconego przez BBC w połowie lat 90-tych. O ile samego serialu nie polecam, to książka jest wprost porażającym ładunkiem wizjonerstwa i wyobraźni. Cała fantastyczność osadzona jest tak blisko szarego, normalnego życia, że Czytelnik ma niemal wrażenie, że podobne przygody mogły by zdarzyć się jemu, a nie Richardowi. Myślę, że z tego samego powodu olbrzymi sukces odniosła seria o przygodach Harry'ego Pottera, jako że tam świat magiczny jest podobnie osadzony w normalnej rzeczywistości.
@panika0
@panika0 2010-07-23
Przeczytane (2010-07-23)
Ufff... Bardzo się cieszę że mam ową pozycję za sobą. Zbierałam się dosyć długo do przeczytania tej książki, skusiłam się po przeczytaniu opinii w internecie. Spodziewałam się czegoś lepszego. Niestety się zawiodłam. Jest to moja pierwsza książka Gaimana i być może ostatnia. Nie zachwycił mnie styl jego pisania. Być może nie mój klimat. Jak dla mnie książka zbyt przytłaczająca i wydziwiana. Dłużyło mi się czytanie, a co za tym idzie strasznie nudziło. Mroczne, z lekką nutką humoru fantasy. Dla miłośników takiego gatunku. I tym osobą polecam tą książkę. Innym może być ciężko znaleźć tutaj coś dla siebie.
@coconut
@coconut 2016-09-18
Przeczytane (2016-09-17)
To wstyd przyznać, ale chociaż słyszałam o Gaimanie nie raz i choć wielokrotnie czytałam pełne zachwytu komentarze na temat jego książek, do tej pory sama po żadną z nich nie sięgnęłam. „Nigdziebądź” było pierwszym podejściem. I na pewno nie ostatnim. :) To historia czasem zabawna, niekiedy nieprzyjemna (głównie mam tu na myśli fragmenty z panami Vandemar i Croup), choć głownie zaznaczona smutkiem, ale pełna rewelacyjnych pomysłów. Jestem pod wielkim wrażeniem wykreowanych Londynów, pełnych tajemnic i niebezpieczeństw. Serdecznie polecam. :)
@tortoise84
@tortoise84 2008-04-29
Przeczytane (2008-03-07)
Pamiętam, że czytałam to w drodze do domu z Łodzi, jechałam oczywiście niezwykle nowoczesnym pociągiem PKP, który podobno może jechać nawet 300 km/h, ale ten akurat stanął sobie i stał jakieś paredziesiąt minut. Ja czytałam, ludzie wrzeszczeli na biedną konduktorkę, a ja czytałam dalej i generalnie po raz pierwszy w mojej kolejowej karierze cieszyłam się, że tak miło spędzam czas i złość mnie nie ogarnia. Nie wiem, czy to Gaiman, czy po prostu dobry dzień miałam :).
@Natula
@Natula 2011-01-13
Przeczytane (2011-01-13)
To moja pierwsza książka Gaimana i na szczęscie trafiona. Bardzo podobał mi się świat stworzony przez autora, Londyn Pod jest fascynujący, mroczny, pełen tajemnic, bardzo ciekawy. Postacie to genialny wytwór wyobraźni pisarza. Dialogi wysmienite, wymiana zdań pomiędzy Croupem a Vandemarem, bardzo osobliwa, momentami obrzydliwa. Świetny styl pisania, bardzo obrazowy, realny. Na pewno będę polować na inne książki Pana Gaimana. 4/5
@SYSTEM
@SYSTEM 2007-06-01
Przeczytane (2007-08-07)
Styl Gaimana jest wyjątkowo charakterystyczny... Wszystkie jego książki przeczytałem z przyjemnością - tak samo bylo i z "Nigdziebądź". Zatopiłem się w lekturze i zorientowałem się, że już jest wieczór... Historia Richarda, Hrabiego, Dwóch mrocznych braci, Londynu Pod i Anioła, który nie do końca jest dobry mimo że nieco przesadzona i przerysowana (jak większość dzieł Gaimana) ma swój niepowtarzalny urok :-)
@Skuld
@Skuld 2012-06-17
Przeczytane (2012-06-17)
A ja się zgodzę z Cardio. Książka nie jest takim arcydziełem, jak wielu ją nazywa. Ma dobre momenty, kilka scen wartych uwagi i genialnego Markiza de Carabas, ale cała reszta nieszczególnie do mnie przemówiła. Trochę za dużo wrzucono do wora i wymieszano nie do końca patrząc na skutek. Nie sądzę, abym wróciła jeszcze do tej książki, ale gusta są różne, jak wiadomo.
@maldon
@maldon 2008-09-02
Przeczytane (2008-08-31)
Moja pierwsza Gaimanowa lektura. Przyznam się szczerze, że kiedy ją czytałam (zupełnie przez przypadek) jeszcze nie byłam na nią gotowa. Wszystkie niuansiki, które stanowią jego klimat wydawały mi się czystym przypadkiem. Dopiero jak trochę 'podrosłam' i przeczytałam ponownie, potrafiłam ją docenić. Wspaniała!
@ultramaryna
@ultramaryna 2009-02-21
Przeczytane (2009-02-21)
Wspaniała. Przewrotna, śmieszna, trochę poplątana i zwariowana. A to wszystko są jej bezsprzeczne zalety. Czytałam wcześniej "Gwiezdny pył" i coraz bardziej nabieram przekonania, że Neil Gaiman jest świetnym autorem. Na pewno zabiorę się także za inne jego powieści.
Nigdziebądź

„Nigdziebądź to niepokojąca powieść o przeznaczeniu. Richard Mayhew, głowny bohater, prowadzi życie podobne do każdego z nas - pracuje w firmie, ma przyjacioł, a także piękną narzeczoną Jessikę, z ktorą planuje wspolną przyszłość. Jednak pewnego dnia bohater, na skutek splotu przypadkow, zmuszony jest do wędrowki przez Londyn Pod - zwiedza widmowe podziemia i kompletnie rożne w nocy miejsca niby znane (Muzeum Brytyjskie, Harrods). Poznaje miasto zaludnione przez nieśmiertelne postacie z jego rzymsko-elżbietańskiej przeszłości, koczuje na zamurowanych przed laty stacjach metra. Jego dotychczasowe życie ulega diametralnej przemianie, staje się mieszkańcem Londynu Pod, leżącego w kanałach i podziemnych przejściach Londynu Nad. Poprzez tę „małą zmianę staje się niewidoczny dla normalnych ludzi. Nie mając zbyt wielkiego wyboru, Richard postanawia towarzyszyć pewnej dziewczynie o imieniu Drzwi, ktora jest ścigana przez okrutnych mordercow: Pana Croup'a i Pana Vandemara. W międzyczasie dołącza do nich tajemnicza Łowczyni i jeszcze bardziej tajemniczy Markiz de Carabas. Razem postanawiają odnaleźć legendarnego anioła Islingtona, ktory jako jedyny może im pomoc: Richardowi wrocić do jego świata - Londynu Nad, a Drzwi odkryć sekret związany z tragiczną śmiercią całej jej rodziny. Książka ta niesie także dość smutne przesłanie na temat tego, jak życie potrafi być szare i monotonne w realnej rzeczywistości. Przeniesienie Richarda do nierzeczywistego świata jest dla niego ratunkiem przed nudą znajdującą się tuż za oknem. Powieść jest oparta na 6-odcinkowym serialu BBC, do ktorego scenariusz napisał Neil Gaiman, a rozgrywa się w sieci londyńskiego metra. Londyn Pod został stworzony na prostej zasadzie - ucieleśnienia nazw stacji metra. Mamy tu więc i Czarnych Mnichow (Blackfriers), i Hrabiowski Dwor (Earl s Court), i Anioła (Angel); sama deszyfracja tych kalamburow stanowi dla znających Londyn dodatkową zabawę). „Nigdziebądź to powieściowy debiut Neila Gaimana. Po dwudziestu latach zabaw innymi mediami autor sięgnął do formy staroświeckiej, ale i najbardziej wymagającej - litery, papier i żadnych bajerow, ktorymi można by zatuszować miałkość fabuły. Tym bardziej cieszy i zadziwia poziom książki - jest to porządny kawałek pisarskiej roboty.

Autorzy
Neil Gaiman
Urodzony 10.11.1960 roku w Portchester, UK. Jest jednym z najpopularniejszych post-modernistycznych pisarzy naszych czasów. Tworzył literaturę dziecięcą, prozę, poezję, scenariusze filmowe ("Beowul...
Inne książki:
Książka Melinda
Książka Gwiezdny pył
Książka Gwiezdny pył
Książka Sandman. Tom 15. Panie Łaskawe. Część 2
Książka Amerykańscy bogowie. Wersja autorska
Współtworzący tą stronę
puchar @SYSTEM @SYSTEM pierwsza opinia