O moją Polskę

Anna Rudzińska
Książka O moją Polskę
Książka O moją Polskę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

(…) Kiedy po rozpadzie ustroju komunistycznego i powstaniu III Rzeczypospolitej pojechałem po raz pierwszy do Polski (po przeszło pięćdziesięciu latach nieobecności), moim miejscem postoju w Warszawie stało się tak dobrze znane przyjaciołom Hanki mieszkanko na Marszałkowskiej. Było ono znakomitym przykładem jej nieograniczonej gościnności. Na stosunkowo bardzo małej przestrzeni potrafiła wygospodarować nocleg dla gościa, który jakimś cudem mieścił się jeszcze wśród ścian pokrytych półkami na książki. Ze szczególną dumą pokazywała mi Hanka półkę, wypełnioną książkami z dedykacjami autorów, którymi byli wszyscy właściwie piszący działacze opozycji politycznej ostatniego ćwierćwiecza. Z lubością opowiadała o rewizjach, przeprowadzonych kilkakrotnie na tych półkach przez UB. Ze szczególną radością relacjonowała przebieg jednej takiej rewizji, kiedy to udało się jej namówić „smutnych” panów do zdjęcia książek z najwyższych półek, do których nie mogła sama sięgnąć, po to tylko, by mogła wytrzeć nagromadzony tam kurz. Jakże często można było w tym skromnym mieszkanku spotkać ludzi zasłużonych, noszących nazwiska tak dobrze mi znane dotąd tylko ze słyszenia. Andrzej Krzeczunowicz, fragment książki Los Mamy – polski, polski aż do bólu. Losy jej zbierają jak w soczewce wszystko, co ostało się w zbiorowej pamięci Polaków i co często układa się w tragiczny, przejmujący wzór. Pochodzenie rodziny, dziewiętnastowieczna chwała powstańcza dziadów, odzyskanie niepodległości po zaborach, rosnący dobrobyt rodziny w dwudziestoleciu, światłe poglądy gospodarcze i społeczne, a potem utrata wszystkiego, za to próba powrotu do starych cnót – waleczności, ofiarności, umiłowania wolności – w najtrudniejszych warunkach komunizmu, spotyka się w tysiącach polskich wspomnień i materiałów pamiętnikarskich. Wszystkie te elementy zbiegły się w naszej rodzinie, w losach Mamy i jej najbliższych i w tych wspomnieniach. Teresa Bochwic, fragment książki
Data wydania: 2018-03-27
ISBN: 978-83-7561-153-3, 9788375611533
Wydawnictwo: Poltext
Stron: 300

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka O moją Polskę aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “O moją Polskę”- Anna Rudzińska

Książka Złota młodzież PRL
Złota młodzież PRL Cezary Prasek
Po upadku stalinizmu w elitarnych kręgach młodzieżowych w Po...
Książka Okrążmy świat raz jeszcze. Tom II
Okrążmy świat raz jeszcze. ... Tadeusz Perkitny
{}10/10
?Nasze wariactwo jest nieuleczalne?. Tadeusz Perkitny Jest w...
Książka 1978 Wybór Papieża Jana Pawła II zapiski prymasa
1978 Wybór Papieża Jana Paw... Peter Raina
Książka oparta na niepublikowanych notatkach kardynała Wyszy...
Książka Chłopcy z Kresów
Chłopcy z Kresów Jan Wajman
Chłopcy z Kresów - to oparte na autentycznych faktach, ukaza...
Książka Rdzawe szable blade kości Jak zostałem mazurskim chłopem
Rdzawe szable blade kości J... Andrew Tarnowski
Nowa książka autora Ostatniego mazura. Rok 1988. Andrew Tar...

Cytaty z książki

O nie! Książka O moją Polskę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe