O Starówce, Pradze i ciepokach

Zdzisław Kaliciński
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
O Starówce, Pradze i ciepokach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Warszawskie Stare Miasto, Jeziorna, Praga - to miejsca, gdzie upłynęły dzieciństwo i młodość autora. Plastyczny, realistyczny opis zakątków miasta, ulic, realiów, stylu życia, pracy i rozrywki, obyczaju środowiska "ludzi prostych, ambitnych, świadomych i ofiarnych", a także wydarzeń historycznych wnosi do naszej wiedzy o Warszawie lat dwudziestych i trzydziestych jej oryginalny obraz, malowany z perspektywy "ludzika" i niesfornego chłopca ulicy.

Gdy jest się dzieckiem, później wchodzi w wiek młodzieńczy, przeszłość nas nuży.
Zajmująca jest teraźniejszość, przyszłość fascynuje o wiele bardziej, dlatego często unikamy rodzinnych spotkań i rozmów o dawnych czasach, zmarłych antenatach, nazywając je rodzinnymi nudami. Przychodzi jednak czas pytań - kim jestem? Skąd się wziąłem? Kim byli moi przodkowie? Robimy się ciekawscy co do spraw rodzinnych - czemu tata nie miał ręki? Z kim jest na tym zdjęciu? Kim była babcia Sabina? A babcia Hela? Dobrze, gdy jest kogo spytać! A jak nie?
Mój tatko zmarł wcześnie - miał zaledwie 62 lata. Kilka lat po jego odejściu wzięło mnie na takie pytania, a "do nieba nie ma telefonu". Jakie szczęście, że zostawił po sobie tę książkę! To Jego wspomnienia ładnie wkomponowane w klimat Warszawy (piękne opisy ludzi i miasta widziane okiem dziecka) i Konstancina Jeziorny. Jest też spora dawka wiedzy o papierni tamże - w Mirkowie, o zwyczajach panujących wśród braci robotniczej, o sąsiadach, babce Bigosowej, stryju Wacku i stryjence Stefie... Cudne!
Poszłam śladem tatki i napisałam Fikołki na trzepaku, żeby dołączyć swoje spojrzenie na Warszawę, rodzinę, życie. Fajnie tak stać razem na półce w księgarni, co? Dzięki, tato!
Małgorzata Kalicińska
Data wydania: 2010-04-06
ISBN: 978-83-7506-423-0, 9788375064230
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 298
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka O Starówce, Pradze i ciepokach aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@azia
2010-06-19
10 /10
Przeczytane Zdobyte

Spoiwem relacji jest zawsze rodzina. Odgrywa ona bardzo duża rolę. Przedwojenne życie pozostaje w ścisłym związku z rodzinnymi więziami. Wprowadzeni w ich rytm odczuwamy, jak bliscy autora stają się dla nas ważni i śledzimy ich perypetie z zainteresowaniem. Czas spędzony z lekturą jest jak miłe spotkanie z dojrzałym człowiekiem, bardzo precyzyjnie opisującym swoje dzieciństwo, nie zapominającym o przeżyciach i emocjach z nim związanych. Podczas tego spotkania powracają wspomnienia, powracamy do świata retro by poczuć atmosferę tamtych czasów. Nierzadko okazuje się, że tak mało o nich wiemy. Większość młodych ludzi żyje chwilą, a opowiadania rodziców wydają im się nudne i banalne. Dopiero wtedy, gdy sami przekraczamy próg dojrzałości, naznaczeni życiowym doświadczeniem mamy ochotę poznać historię swej rodziny. Tworzymy własne drzewa genealogiczne. Odczuwamy potrzebę odkrycia wszystkich prawd z życia najbliższych. W ich losach szukamy wskazówek, dzięki którym moglibyśmy lepiej poradzić sobie z przeciwnościami jakie stawia życie dziś. Zastanawiamy się co lubili robić, jak spędzali czas i co było dla nich najważniejsze.

| link |
@Tamaryszek
2020-02-02
7 /10
Przeczytane Biografie/autobiografie/wspomnienia/listy Z historią w tle Domowa biblioteczka Zdobycze z antykwariatów

Cytaty z książki

O nie! Książka O Starówce, Pradze i ciepokach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl