O ziołach i zwierzętach

Simona Kossak
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
O ziołach i zwierzętach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Żeby się zachwycać, nie trzeba mieszkać w lesie – wystarczy rozejrzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Wszędzie wokół rosną rośliny pozornie banalne – lebiodka, babka, macierzanka, pokrzywa. Żyją zwierzęta, na które na co dzień nie zwraca się uwagi – mrówki, winniczki, trzmiele. Ale dzięki Simonie Kossak okazuje się, że żadne z nich nie jest zwykłe ani banalne: są trujące rośliny, które uzdrawiają, takie, którymi przepędzano złe uroki, i takie, które najlepiej leczyły rany głowy. Poznamy zwyczaje seksualne korników, pokojową naturę dzików i przekonamy się, czy dymówki zimują w mule na dnie zamarzniętych jezior. Pojawią się też żurawie, sarny, wilki, rysie, rusałki czy ropuchy. Dziurawiec, fiołek, jarzębina czy bukwica. "O ziołach i zwierzętach" to księga dziwów. Cudowny zielnik. Simona Kossak daje tu wyraz swojej niezwykłej wrażliwości, która ujawnia się w szczególnym widzeniu świata.
Data wydania: 2017-01-11
ISBN: 978-83-65586-69-8, 9788365586698
Wydawnictwo: Marginesy
Serie: EKO, Labirynty i Osobliwości
Stron: 416
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Simona Kossak Simona Kossak
Urodzona 30 maja 1943 roku w Polsce (Kraków)
Biolog, leśnik, profesor, popularyzator nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzini...

Pozostałe książki:

Opowieści z Dziedzinki Saga Puszczy Białowieskiej Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt Opowieści Simony Kossak Serce i pazur – o uczuciach zwierząt. Gawędy Simony Kossak
Wszystkie książki Simona Kossak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę O ziołach i zwierzętach? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-10-27
5 /10
Przeczytane Czytadła L. polska Przyrodnicze Audiobook

Wynudziłam się słuchając tej książki. Może gdybym miała wersję papierową zaciekawiłyby mnie ilustracje. Książka jest subiektywnym zbiorem felietonów zbudowanym na alfabecie. Każdej literze alfabetu przyporządkowane jest jakieś zwierzę lub roślina. Czytelnik nie zdobędzie pełnej wiedzy o danej roślinie lub zwierzęciu, przeczyta to, co zaciekawiło autorkę. Najbardziej wynudziłam się przy opisie zwierząt. Może gdybym miała lat 10 czytałabym z zaciekawieniem. Scenki rodzajowe z życia zwierząt do mnie nie przemawiały. Felietony poświęcone roślinom są napisane na kształt zielnika. Opisując daną roślinę najpierw poznajemy jej morfologię, później występowanie, właściwości i zastosowanie. Ma to sprawiać wrażenie dokładnego opisu roślin, ale to znów tylko zbiór ciekawostek. Byłam zaskoczona, że opisując konwalie nic nie pisze, że jest to roślina trująca, trujące są jej kwiaty i owoce. Zainteresowały mnie jedynie wiadomości jak przez wieki stosowano je w ziołolecznictwie. Chociaż to wcale nie znaczy, że były skuteczne. W jednej z recenzji przeczytałam, że książka była wydana w 1995 roku, a więc przed Internetem. Jednak w tym czasie istniało bardzo dużo ciekawych książek o roślinach leczniczych i ich zastosowaniu. Książka, która przez swoją budowę udaje popularnonaukową, z której możemy czerpać wiedzę, ale taką nie jest. Dla mnie była to strata czasu.

× 17 | Komentarze (1) | link |
@Renax
2020-08-13
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Do sięgnięcia po książkę 'O ziołach i zwierzętach' skłonił mnie pęd do wiedzy. Przeczytałam w opisie, że opisano zioła i zwierzęta rodzime, a z nauki biologii w szkole mam niedosyt w tej dziedzinie.
Książka 'O ziołach i zwierzętach' mnie pozytywnie zaskoczyła! Okazało się, że sława pisarska Simony Kossak wynika z jej pisania, że jest uzasadniona. Opowieści o ziołach i zwierzętach napisane są przepięknym językiem. Szczególnie te o zwierzętach czyta się jak przepiękne, pełne napięcia i akcji bajki. Można je czytać dzieciom: opowieść o lisie, o jeleniach, o żubrach, o mrówkach, o żurawiach itd. Simona opowiada o tym jak żyją, co jedzą i jak wygląda ich okres godowy i 'życie rodzinne'. Są gatunki wierne sobie i takie, które nie są, są zgodne pary i kłótliwcy. Przypomina to ludzi w swej różnorodności.
Trudno nadać akcję opowiadaniu o krzaczku, bo ten raczej nie wykazuje dynamizmu, ale też te roślinne opowiadania są ciekawe. Autorka wykazała się ogromną wiedzą, którą przekazuje w sposób prosty, a to jest oznaką mędrca. Dowiadujemy się o tym, gdzie dane zioło występuje, skąd pochodzi, jakie są uwarunkowania jego występowania, jakie substancje zawiera, dlaczego jest lecznicza albo trująca. Na pewno jej wykłady były oblegane przez studentów. Dodatkowo, pani Simona wykazuje ogromną erudycję i znajomość rozmaitych dzieł o ziołolecznictwie, o truciznach i roślinach leczniczych z różnych czasów. Przy każdej roślince jest ciekawy wykład o tym, jak kiedyś dana roślina była wyko...

× 10 | link |
@ziellona
2020-06-22
9 /10
Przeczytane 21 - ZOO i BOT

FENOMENALNA KSIĄŻKA, chociaż leksykon.
Czytałam ją dość długo z przyczyn prostych. Leksykon jest wielce podobny do encyklopedii - ułożony alfabetycznie, krótkie eseje i opowiadania na dany temat. Misz masz tematyczny jest dość duży: od borsuków,przez jaskółki dymówki, aż po dziurawiec- zresztą... a to wskazuje tytuł. Są to opowieści o ziołach i zwierzętach.
Ostatnio książek o tej tematyce pojawia się dość dużo - czemu zatem polecam własnie tą?
To co jest minusem tej książki (różnorodność tematyczna, alfabetyczne ułożenie) jest równocześnie jej plusem - czytałam ją wcześniej wybiórczo, a teraz udało mi się ją przeczytać od A-Z. I to jest ta książka, którą przeczytam jeszcze nie raz.

Simona Kossak - biolog z powołania i wykształcenia, Jak sama mówiła - była obciążona genetycznie :) - pochodziła bowiem z Krakowa, urodzona w rodzinie "tych Kossaków" - było niemal pewne, że Simona pójdzie w ślady rodzinne. Dzięki rodzinie - pokochała konie. I tak już jej się zostało ze zwierzętami - mieszkała w niewielkiej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej. Przy czym, wiedza którą posiadała ze względu na tzw. pochodzenie oraz dobre wykształcenie, spowodowała, że artykuły są różnotematyczne. Nie zanudzicie się - to pewne.
Dowiedziałam się na przykład o czarownicach,mądrych babach ze wsi, leśnikach i drwalach - mnóstwo "pozanaukowych" ciekawostek. Ale naukowych też - prawie każdy artykuł zawiera zarówno wiedzę naukową, jak i ludową. To jest naprawdę jedna z najlepszyc...

× 8 | link |
@Vanille
2021-05-17
6 /10
Przeczytane
@Lela
2021-03-07
9 /10
Przeczytane
@Tamaryszek
2020-06-28
9 /10
Przeczytane Świat braci mniejszych Domowa biblioteczka
@Krasnoludek
2019-09-30
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka O ziołach i zwierzętach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl