Oblicza mądrości. Heraklit i Laozi

Andrzej Korczak
Książka Oblicza mądrości. Heraklit i Laozi
Książka Oblicza mądrości. Heraklit i Laozi
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Sądząc po liczbie omówień filozofii Heraklita w naukowych i podręcznikowych opracowaniach, wydaje się, że jego myśl nie potrzebuje dodatkowych prezentacji i objaśnień w zachodniej kulturze. Problem leży w tym, że jego aforyzmy, podobnie jak wypowiedzi innych presokratyków, są traktowane przez wielu badaczy i historyków filozofii jako pierwociny zachodniej myśli filozoficznej. Tak interpretował wypowiedzi pierwszych filozofów Arystoteles i wiemy, że właśnie dlatego ich nie rozumiał. Zmiana mentalności starożytnych Greków, jaka nastąpiła po działalności Demokryta z Abdery, Sokratesa i sofistów, była tak duża, że Stagiryta nie wyobrażał sobie, by w aforyzmach presokratyków zawierała się mistyczno-mądrościowa treść. Z punktu widzenia jego metody, zmierzającej do naukowego obiektywizmu, twierdzenia pierwszych myślicieli były filozoficznym jąkaniem się, interesującym jako początek nauki i filozofii, ale zdecydowanie małowartościowym i niewartym badania. Wydawałoby się, że przez ponad 2000 lat sytuacja powinna się zmienić na korzyść Heraklita i wszystkich presokratyków, ale tak się nie stało. Aforyzmy Heraklita są badane jako wartość sama dla siebie i komentowane przez stosunkowo wąski krąg specjalistów, z których tylko niewielu przejmuje się duchowym przesłaniem jego aforyzmów. Hegel wyraża się o mędrcu z Efezu z niekłamaną estymą, ale tylko dlatego, że widzi w nim prekursora spekulatywnej filozofii, jaką sam uprawia. Mówi, że nie ma takiego twierdzenia Heraklita, którego nie podjął w swojej logice, ale próżno szukać w całym systemie Hegla zrozumienia dla Heraklita – mędrca, a nawet wzmianki o mądrościowym charakterze jego nauki. Podobnie czyni Lassalle, do którego interpretacji nawiązywali materialistyczni myśliciele marksistowscy. Pracą niniejszą chcę się przyczynić do poznania i zrozumienia ducha mądrościowych przekazów Heraklita i Laozi. Wizja świata i ludzkiego życia mędrca z Efezu jest czymś tak wyjątkowym w zachodniej filozofii, że trudno jej nie wykorzystać przy czytaniu Daodejing. Niezależnie od różnic, jakie dzielą obu mędrców, ich obrazy świata i ludzkiej natury łączy tak wiele, że jedna mądrość naświetla drugą, co prowadzi do lepszego zrozumienia obu.
ISBN: 978-83-65886-29-3, 9788365886293
Wydawnictwo: Sub Lupa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Oblicza mądrości. Heraklit i Laozi aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Oblicza mądrości. Heraklit i Laozi”- Andrzej Korczak

Książka Indyjskie inspiracje teorii mitu Mircei Eliadego i Josepha Campbella
Indyjskie inspiracje teorii... Andrzej Korczak
Indyjskie inspiracje teorii mitu Mircei Eliadego i Josepha C...

Cytaty z książki

O nie! Książka Oblicza mądrości. Heraklit i Laozi. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe