Oddziały pretorianów w starożytnym Rzymie : rekrutacja, struktura, organizacja

Ireneusz Adam Łuć
Oddziały pretorianów w starożytnym Rzymie : rekrutacja, struktura, organizacja
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Gwardia pretoriańska należała do najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych formacji starożytnego Rzymu. Utworzona przez Oktawiana Augusta miała być jednym z filarów podtrzymujących nową formę ustroju w państwie rzymskim, jaką był pryncypat. Prawo do stacjonowania na terenie Rzymu dawało pretorianom możliwość uczestniczenia w wielu ważnych wydarzeniach, których niejednokrotnie sami byli inicjatorami. Celem nieniejszej pracy nie jest jednak przedstawienie wydarzeń politycznych, w których brali udział pretorianie. Nie jest to również książka o zadaniach żołnierzy gwardii pretoriańskiej, czy o typie relacji, jakie mogły ich łączyć z żołnierzami innych jednostek wchodzących w skład rzymskiego systemu wojskowego. Intencją autora było zrekonstruowanie modelu organizacji, jaki obowiązywał w tej formacji w okresie wczesnego cesarstwa. Zasady rekrytacji, rzeczywisty stan trwania służby, system promocji, śmiertelność pretorianów w trakcie pełnienia służby, czy też struktura pretoriańskich kohort to tylko wybrane kwestie, którym szczególnie dużo uwagi poświęcono w książce. Autor zrekonstruował te elementy, bez których gwardia pretoriańska jako wydzielona jednostka nie mogłaby funkcjonować w ramach rzymskiego systemu wojskowego. Oddziały pretorianów w starożytnym Rzymie to książka skierowana głównie do miłośników wojskowości. Sięgnąć po nią może jednak każdy zainteresowany historią Imperium Romanum.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-227-2160-5, 9788322721605
Wydawnictwo: UMCS
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Oddziały pretorianów w starożytnym Rzymie : rekrutacja, struktura, organizacja nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Oddziały pretorianów w starożytnym Rzymie : rekrutacja, struktura, organizacja. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl