Ołtarz i siekiera

Aleksander Gurgul
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ołtarz i siekiera
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Lasy Państwowe – potężny właściciel ziemski na skalę europejską, który włada ćwiercią terytorium Polski. Ale kto de facto ma nad nim kontrolę? Potężna instytucja, która obraca miliardami z wycinki drzew z naszych wspólnych lasów. Czy wiesz, co naprawdę dzieje się w jej środku?

Aleksander Gurgul, po rozmowach z rzeszą leśników i aktywistów leśnych, analizie stert dokumentów i wieloletnim śledztwie, ujawnia szokującą prawdę o układzie, który połączył władzę, biznes i Kościół. Ołtarz i siekiera to opowieść o tym, jak ideologia i polityka przeniknęły do każdego poziomu zarządzania polskimi lasami, jak pieniądze z wyrębu lasów finansują religijne ceremonie, a zatrudnienie zależy od właściwych koneksji.

Autor opisuje układ, w którym krzyże zastępują certyfikaty kompetencji, a różaniec staje się przepustką do awansu. Dociera do ludzi, którzy stracili pracę za sprzeciw wobec systemu, ujawnia dokumenty pokazujące przepływ milionów złotych z publicznej instytucji do organizacji religijnych i rekonstruuje sieć powiązań sięgającą najwyższych szczebli władzy.

Ta książka ukazuje polityczne mechanizmy, które doprowadziły do powstania państwa w państwie. To pierwsza tak kompleksowa analiza tego, jak pod płaszczykiem ochrony przyrody rozwija się system politycznego patronatu warty miliardy złotych.

Wydanie 1 - Wyd. Agora
Data wydania: 2025-03-12
ISBN: 978-83-8380-198-8, 9788383801988
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 336
dodana przez: Vernau

Autor

Aleksander Gurgul Aleksander Gurgul
Urodzony w 1987 roku w Polsce
Aleksander Gurgul – absolwent dziennikarstwa, amerykanistyki i latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał w Stambule w ramach stypendium Erasmus i w Nowym Jorku, gdzie odbył staż w Konsulacie Generalnym RP. Od 2014 roku związany z...

Pozostałe książki:

Podhale. Wszystko na sprzedaż Ołtarz i siekiera
Wszystkie książki Aleksander Gurgul

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polityka, kościół, pieniądze... i piła motorowa

3.04.2025

Książka "Ołtarz i siekiera" Aleksandra Gurgula to bardzo intrygujący reportaż, który zapiera nawet dech w piersiach. Do lektury tej książki przyciągnął mnie nie tylko tytuł, ale też okładka (w końcu jestem sroką okładkową...). Autor bardzo rzetelnie zbierał materiały do tej książki, jego dziennikarskie śledztwo przyniosło wiele znanych i mniej zna... Recenzja książki Ołtarz i siekiera

@maciejek7@maciejek7 × 30

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2025-04-03
7 /10
Przeczytane konkurs literatura faktu Posiadam

Książka "Ołtarz i siekiera" Aleksandra Gurgula to bardzo intrygujący reportaż, który zapiera nawet dech w piersiach.
Do lektury tej książki przyciągnął mnie nie tylko tytuł, ale też okładka (w końcu jestem sroką okładkową...). Autor bardzo rzetelnie zbierał materiały do tej książki, jego dziennikarskie śledztwo przyniosło wiele znanych i mniej znanych a także tych ukrywanych informacji dotyczących naszych lasów. Czytając książkę, czasem aż trudno uwierzyć w te wszystkie wieści.
Ponad jedna czwarta powierzchni naszego kraju zarządzana jest przez Lasy Państwowe, wydaje się więc, że mamy sporo terenów zalesionych. Pewnie i tak, lecz zawsze są dwie strony medalu. Od wielu lat mieszkam na Mazurach, wokół lasów nie brakuje, chociaż ostatnimi czasy zauważyłam ich masową wycinkę. Nie wiem, czy to zgodnie z planem czy też nie, ale będąc na grzybach można zauważyć wielkie puste połacie i usłyszeć rżnięcie drzew...
Zastanawiałam się nawet czasem, dlaczego w moim województwie nie ma nie ma ani jednego parku narodowego, chociaż już kilkanaście lat temu Mazury w 2009 roku weszły do finału światowego internetowego plebiscytu na siedem cudów natury..

× 1 | link |

Cytaty z książki

Dla mnie rządy ziobrystów w Lasach Państwowych - a przez ostatnie cztery lata zwiedziłem lasy prawie każdego województwa i prawie każdej regionalnej dyrekcji - były przede wszystkim czasem wielu trudnych do pojęcia zbiegów okoliczności.
Kiedy leśnicy rozdawali samorządowcom czeki na dofinansowanie budowy i remonty dróg, traf chciał, że prawie zawsze zjawiała się lokalna wierchuszka polityków Suwerennej Polski wystrojonych w garsonki i garnitury, by pozować do zdjęć i udzielać wywiadów lokalnym mediom.
Innym powodem, dla którego ta książka ukazuje się właśnie w tym momencie, jest stulecie istnienia Lasów Państwowych, przypadające na 2024 rok. Co ciekawe, wiele wydarzeń związanych z tym jubileuszem odbyło się już w 2023 roku - przed wyborami parlamentarnymi z 15 października, oczywiście z udziałem polityków z obozu Zbigniewa Ziobry. To kolejny "zbieg okoliczności", by wydać pieniądze na quasi-kampanijne wydarzenia i leśne billboardy.
Szyszko i Tomaszewski przejdą do historii jako ludzie, za których czasów wybuchła największa w historii awantura o Puszczę Białowieską, symbolicznie zakończona wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwietniu 2018 roku, zakazującym wycinki w tym unikatowym na skalę europejską lesie. Z pomocą topornej propagandy próbowali wmówić społeczeństwu, że zasiedlone przez korniki świerki najlepiej leczyć siekierą i harwesterem.
Leśnicy przekonują nas od lat, że lasów w Polsce nie tylko przybywa, lecz są one także coraz zasobniejsze w drewno. Ale tną też coraz więcej.
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl