Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe

Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe
9.81
Ocena 9.81 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Topór i skała - oto skarby Północy. Wiedzą o tym nieustraszeni żołnierze Szóstej...
Topór i skała - oto skarby Północy. Wiedzą o tym nieustraszeni żołnierze Szóstej Kompanii, górskiego oddziału strzegącego północnych granic Imperium Meekhańskiego. A jeśli istnieją starcia nie do wygrania? Jedyne, na co może wtedy liczyć Górska Straż to honor górali. Miecz i żar - tylko tyle pozo...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-61187-08-0 ( 9788361187080 )
Wydawnictwo: Powergraph
Stron: 576
puchar @oisaj @oisaj pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Recenzje

Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe - Robert M. Wegner
Po "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe", autorstw polskiego autora Roberta M. Wegnera, sięgnęłam zachęcona kilkoma recenzjami, w których książka ta, była nad wyraz chwalona. Chociaż Wegner publikował już swoje opowiadania na łamach magazynu "Science Fiction", z jego twórczości...
Napisz swoją opinię

Opinie

@deana
@deana 2019-02-15
Przeczytane (2019-02-13)
Na początku było ciężko. Nowy świat, nowi bohaterowie, nowe realia. Trzeba otworzyć się na coś zupełnie innego, coś co jeszcze nie jest znane. A opowieść nie ułatwia zadania. Świat Meekhanu jest skomplikowany, bogaty, przepełniony historią i mitologią, którą powoli się odkrywa i porządkuje w głowie. Ale jest to świat fascynujący. Książka dzieli się na dwie części, tak jak na pół podzielony jest Meekhan. Północ i południe. Opowieści nie zazębiają się ale pokazują dwa przeciwległe krańce świata. Oba pełne brutalności, siły, magii. Oba przepełnione zdrajcami, szubrawcami, złem pomiędzy którym muszą nauczyć się lawirować ci, którzy tam żyją. To także bogata i przepełniona detalami opowieść o niezwykłym świecie. Nasycona jego mitologią, stosunkami międzyludzkimi, pełna intryg i zawiłości, walk oraz przygód. Jest to opowieść przypominająca inne z nurtu fantasy ale równocześnie zupełnie nowa i intrygująca. To zaledwie podwalina pod budowę czegoś większego. ,,Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe" to także niezwykła opowieść po prostu o ludziach. Twardy, honorowych, postawionych w obliczu skomplikowanych wyborów, zmuszonych do działania w obliczu zagrożenia. To opowieść o zemście, bólu, poszukiwaniu. W tych ośmiu opowiadaniach kryje się tak wiele wątków i odniesień, że każdy znajdzie w tym coś dla siebie. Ja wsiąkłam. Porwał mnie rozmach i bogactwo treści. Zachwycił mnie surowy klimat, który wręcz wymusza zachowania na bohaterach. Całość to niezwykła opowieść, od której ciężko się jest oderwać.
@Maynard
@Maynard 2012-04-27
Przeczytane (2012-01-01)
Mistrzostwo, choć uznane przeze mnie dość sceptycznie i ostrożnie. "Północ", czyli luźne opowieści o dzielnej kompanii Kennetha i jego dziesiętników rozkręcają się bardzo wolno a dwa pierwsze opowiadania mogą zniechęcić i znudzić ("Honor górala" - makabryczno-brutalno-chaotyczna miniatura o opętanym plemieniu kanibali, "Wszyscy jesteśmy meekhańczykami" - nużąca, nudna i flakooleista retrospekcji pewnej nużącej, nudnej i flakooleistej bitwy), dopiero później w "Szkarłacie na płaszczu" widać rodzący się w bólach kunszt pisarski autora. Dwa końcowe opowiadania "Północy" to majstersztyk, wyciskający łzy i targający emocjami czytelnika (świetny motyw z ucztą w "Szkarłacie..." przypominał mi ucztę u Calanthe Sapka, no i ten finał z zemstą i żołnierskim honorem w tle). "Południe" to znowu inna bajka. Tam opowiadania przechodzą jedne w drugie i tworzą wspólna fabularną całość, opowieść o plemiennej tradycji, poszukiwaniu własnej tożsamości, zbrodni i walce. Yatech z "południa"to pustynny wojownik, którego tragiczne losy przypadną do gustu każdemu, nawet najgorszemu przeciwnikowi fantasy. Wegner to mistrz suspensu i retrospekcji, jego opowiadania lawirują w czasie, przeskakują z miejsca do miejsca, część wzmianek z opowiadań "północy" zostaje wyjaśnionych w "południu" i vice-versa. Fabuła układa się niczym puzzle a historia świata Meekhamu odsłania się, niezwykle oszczędnie, rąbek po rąbku. Co więcej kilka rozwiązań tematycznych autora jest niezwykle pomysłowych, mnie najbardziej podobał się motyw z "rozszczepieniem" boga na kilku awenderi, ale nie zdradzam więcej. Przeczytajcie sami, bo WARTO!
@Yoggobela
@Yoggobela 2011-04-29
Przeczytane (2011-04-26)
Genialne opowiadania! Początkowo mimo świetnych opinii byłam sceptycznie nastawiona, może dlatego, że rzadko się zdarza, by sceny batalistyczne mnie interesowały. Jednak okazało się, że nie tylko one odgrywają istotną rolę w książce. Obie części spodobały mi się niesamowicie, mimo, że są zupełnie od siebie różne. Osobiście nie mogę się doczekać, aż kupię następny tom "Wschód-Zachód", oraz kiedy Wegner napisze powieść, bo on zajął bardzo wysokie miejsce w moim rankingu autorów. Zgadzam się z poprzednikami i gorąco polecam.
SO
@Soanetti 2019-02-12
Przeczytane (2019-02-12)
Genialne opowiadania, które świetnie łączą się ze sobą i przechodzą w powieść. Świat przepełniony historią i mitami - żyjący i oddychający pełną piersią. Magia - nader ciekawa. Bohaterowie, których po prostu się lubi. Nie mogłam się oderwać od czytania. Gorąco polecam.
@frodo
@frodo 2011-01-09
Przeczytane (2011-01-09)
Tak jak drugi tom, świetna lektura. Czytam się szybciutko i z pełną przyjemnością. Dla miłośników dobrej fantasy.
@oisaj
@oisaj 2010-10-19
Przeczytane (2010-10-18)
Świetna książka, wszystkie recenzje, które opisują ja w samych superlatywach nie kłamią. ZDECYDOWANIE POLECAM
@przemekk
@przemekk 2011-06-05
Przeczytane (2011-01-01)
Świetne. Dawno nie czytałem tak dobrych opowiadań.
@Kobaltowa
@Kobaltowa 2011-03-29
Przeczytane (2011-03-29)
Najlepsze opowiadania polskiej fantastyki!