Orfeusz romantyków : mit o Orfeuszu w twórczości Juliusza Słowackiego i Gérarda de Nerval w kontekście epoki

Magdalena Siwiec
Orfeusz romantyków : mit o Orfeuszu w twórczości Juliusza Słowackiego i Gérarda de Nerval w kontekście epoki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Orfeusz romantyków jest drugą komparatystyczną książką Magdaleny Siwiec, dotczącą romantyzmu europejskiego. Praca ta mieści się w ważnym nurcie badań ukazujących poetów polskich z nowej perspektywy, przekraczającej stereotypowy wizerunek narodowego wieszcza. Autorka ukazuje sialog twórców dziewietnastowiecznych z leżącą u podstaw naszej kultury tradycją antyczną i dowodzi, że literatura polskiego romantyzmu nie jest zjawiskiem hermetycznie oddzielonym od prądów artystycznych ówczesnej Europy. Przedmiotem książki jest obecność w twórczości romantyków elementów mitu o Orfeuszu i zagadnień orfickich (poezja, miłość, cywilizacja, religia, natura). Podjęta tutak próba syntezy, okreslająca rolę i miejsce orfickiego mitu w literaturze i sztuce okresu romantyzmu, stanowi tło, w które została wpisana analiza porównawcza i interpretacja nawiązań do mitu w twórczości Słowackiego i Nervala. Autorka czyni z orfizmu ważną kategorię badawczą, pozwalającą wyjaśnić współistnienie i zderzanie się opisywanych w książce zagadnień.
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-7052-519-4, 9788370525194
Wydawnictwo: Universitas

Autor

Magdalena Siwiec Magdalena Siwiec Magdalena Paulina Siwiec – polska historyczka literatury, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor uczelni i kierownik (p.o.) Katedry Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pozostałe książki:

Romantyzm i zatrzymany czas Oblicza Narcyza: obecność autora w dziele Mojry. Początek-trwanie-koniec Romantyczne koncepcje poezji O Norwidzie komparatystycznie
Wszystkie książki Magdalena Siwiec

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Orfeusz romantyków : mit o Orfeuszu w twórczości Juliusza Słowackiego i Gérarda de Nerval w kontekście epoki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Orfeusz romantyków : mit o Orfeuszu w twórczości Juliusza Słowackiego i Gérarda de Nerval w kontekście epoki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl