Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę

Mick Conefrey
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Historia zdobycia trzeciego najwyższego szczytu Ziemi

Mick Conefrey – pisarz i filmowiec, od ponad dwudziestu lat tworzący filmy dokumentalne o tematyce górskiej dla takich stacji jak BBC, History Channel i Discovery, opowiada ekscytującą historię pierwszego wejścia na Kanczendzongę.

Na szczycie ośmiotysięcznika, trzeciego co do wielkości szczytu świata, leżącego w Indiach na granicy Nepalu i Sikkimu, stanęli w maju 1955 roku dwaj Brytyjczycy, przyjaciele Joe Brown, wspinacz z Manchesteru, i George Band, absolwent Uniwersytetu Cambridge. Wyprawą kierował Charles Evans.

Ten ogromny sukces poprzedzały nieudane, niekiedy tragiczne w skutkach próby. Kanczendzonga zyskała reputację niezwyciężonej. Połączenie ekstremalnej pogody, wysokości i skomplikowanego technicznie terenu budziło wątpliwości, czy jest ona w ogóle możliwa do zdobycia.

Mick Conefrey z pasją popartą wiedzą i badaniami opowiada o świętej górze Sikkimu, o marzeniach i determinacji, tragediach i uporze himalaistów w dotarciu na szczyt tej potężnej i majestatycznej góry.

Tytuł oryginalny: The Last Great Mountain. The First Ascent of Kangchenjunga
Data wydania: 2021-05-19
ISBN: 978-83-66890-02-2, 9788366890022
Wydawnictwo: Mova
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 360
dodana przez: mewaczyta

Autor

Mick Conefrey Mick Conefrey
Urodzony w 1963 roku w Wielkiej Brytanii
Mick Conefrey od ponad dwudziestu lat tworzy filmy dokumentalne dla BBC, History Channel i Discovery, jest też autorem książek, w których opowiada prawdziwe historie. Poznał chyba wszystkie najbardziej fascynujące zakątki świata, od Kambodży po K2, ...

Pozostałe książki:

Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu
Wszystkie książki Mick Conefrey

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Ostatni taki szczyt"

28.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Lubię czasem delikatnie wychylić się ze swojej czytelniczej bańki i sięgnąć po coś czego zwykle nie czytam. A, że o książkach o górach słyszałam ostatnio całkiem sporo, więc postanowiłam sięgnąć po jedną z nich. Zdecydowałam się na "Ostatni taki szczyt". Jest to historia trzeciego najwyższego szczytu Ziemi, który przez lata był nie do zdobycia. J... {} Recenzja książki Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę

@NataliaTw@NataliaTw {}× 1

Jedyny taki szczyt

7.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kanczendzonga to jeden z najniebezpieczniejszych szczytów górskich i trzeci co do wysokości szczyt Ziemi. Położony jest w Himalajach na granicy Indii i Nepalu. Dzięki swojej niedostępności i trudności jego zdobycia jest to zdecydowanie jeden z mniej popularnych szczytów. Książka Micka Confrey’a pokazuje nam jak od roku 1905 zaledwie cztery wypr... {} Recenzja książki Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę

@kubera_anna@kubera_anna {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@bookostrada
2021-06-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

"Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę"

Kolejna książka z mojej ulubionej tematyki, czyli reportażu górskiego. Tym razem pod lupę przez Micka Conefreya została wzięła Kanczendzonga. Jest to szczyt, który uchodzi za najbardziej niedostępny ze wszystkich ośmiotysięczników. To również tutaj w 1992 roku zginęła himalaistka Wanda Rutkiewicz. To właśnie przez Rutkiewicz ta góra zdobyła moje ogromne zainteresowanie, zresztą myślę że nie tylko mi nie jest obce miesiące jej śmierci. Oczywiście ja znam ją tylko z reportaży, programów i wywiadów, jednak uważam że każda taka książka jest dla mnie pewnym "wyjściem w góry".
Bardzo podoba mi się to, że autor ulokował w swojej książce to, jak wspinaczka zmieniła się na przestrzeni lat. Oraz to, że nie opisuje wypraw ogólnikowo. Wręcz miałam wrażenie że wszystko analizuje, rozkłada na czynniki pierwsze, a momentami nawet wchodzi w umysły wspinaczy. I to mi się podobało! Czytając "Ostatni taki szczyt.." miałam wrażenie, że rozmawiam z autorem, on mi opowiada, a ja... Słucham i się zachwycam jego mądrością i wiedzą. I jeśli chodzi o wiedzę, to wszystko poparte jest dowodami i źródłami, co niezwykle mnie ucieszyło, ponieważ czytając tego typu reportaże, czasem mam wrażenie przekoloryzowania i naginania faktów, tutaj tego nie znajdziecie!
Oczywiście, autor nie skończył swojej książki zaraz po zdobyciu Kanczendzongi, uraczył nas dalsza historią nie tylko tej góry, ale przede wszystkim ludzi, dla których wierzchołek t...

{}× 2 | link |
@zaglebiam_sie
2021-10-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@NataliaTw
2021-06-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@kubera_anna
2021-06-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatni taki szczyt. Jak zdobyto Kanczendzongę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl