Ostatnie lato rozumu

Tahar Djaout
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ostatnie lato rozumu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Kule zamachowców skierowane do Tahara Djaouta przed domem w Algierze zdecydowały o nieostatecznym kształcie Ostatniego lata rozumu, pieśni o odwiecznej walce między „jedyną słuszną postawą” a otwartością myślenia, między dogmatem a wolnością i pięknem różnorodności. Nad księgarzem Boualemem Yekkerem (z jęz. kabylskiego: „ten, który powstał”) coraz bardziej ciąży widmo przegranej jego książek z Księgą, która zabrała mu koloryt życia, skradła współobywateli, przyszłość i miejsce w świecie.

Ostatnie lato rozumu to opowieść o księgarzu, który podejmuje samotną walkę w obronie słowa. W kraju, w którym do władzy dochodzi Bractwo Straży, radykalna partia konserwatywna usiłująca podporządkować każdą sferę życia surowym prawom teologicznym, żadne dzieło człowieka nie może konkurować z dziełem Stworzenia. Sztuka i literatura, uważane wcześniej za skarby cywilizacji, stają się teraz obiektami pogardy. Boualem Yekker opiera się nowemu reżimowi, czyniąc ze swojej księgarni ostatnią linię oporu. Czytelnik balansuje między światem księgarza – jego pragnieniami, pasją do literatury i wspomnieniami utraconego życia – a rzeczywistością pełną przemocy fizycznej i prawnej, w której Yekker musi trwać.

Ta pośmiertna alegoria pozostawiona światu w spadku przez Tahara Djaouta to literacki klejnot, który błyszczy zza grobu, a zarazem humanistyczny testament posyłany zadowolonemu z siebie światu.
Data wydania: 2020-03
ISBN: 978-83-62498-34-5, 9788362498345
Wydawnictwo: Claroscuro
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 144
dodana przez: Evita

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ostatnie lato rozumu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@oliwa
2022-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Strzeż się człowieka jednej książki.


Wszystkie dyktatury toczą wojnę z książkami, chociaż w różnym stopniu. Reżim religijny, który opisuje Djaout, nie toleruje żadnych książek świeckich. Nie toleruje muzyki, nauki, zabroniono nawet… prognozy pogody. Jest tylko jedna totalna boska Prawda. To, co wiąże się z nowoczesnością, jest przyjmowane przez władzę tylko o tyle, o ile służy kontroli społeczeństwa i pozbywaniu się przeciwników.

Co jest może najbardziej wstrząsające? Skuteczna indoktrynacja dzieci i młodzieży. Mali fanatycy terroryzują rodziny, na ulicy zbierają się w bandy, by obrzucać kamieniami nieprawomyślnych. Taka „rewolucja kulturalna” po algiersku.

Dobrze, że ta książka jest krótka, bo przytłacza bezsilność i samotność bohatera, beznadziejność jego sytuacji.

Tahar Djaout został zamordowany przez islamskiego fanatyka w 1993 roku.

{}× 21 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatnie lato rozumu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl