Pachnidło

Pachnidło
3.71
Ocena 3.71 na 5 możliwych
Na podstawie 66 ocen kanapowiczów
Data wydania: 2006
ISBN: 9788324702589
Wydawnictwo: ŚWIAT KSIĄŻKI

Recenzje

„Pachnidło” jest oryginalne. Jest zaskakujące. Jest na swój sposób wyjątkowe. Bywa odpychające. Tak, na pewno. Jednak przede wszystkim ta książka wprost pachnie.
„Znamy ludzi, którzy poszukują samotności: są to pokutnicy, życiowi popaprańcy, święci albo prorocy. Najczęściej wycofują się na pustynię, gdzie żyją szarańczą oraz miodem dzikich pszczół. Niektórzy zamieszkują jaskinie albo pustelnie na odległych wysepkach albo też siedzą – dość widowiskowo – w ...
Jego przeznaczeniem było czynienie zła.
Zmysły stanowią dla nas coś bez czego trudno nam funkcjonować w normalnym świecie. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić życia w nieustannych ciemności lub w wszechogarniającej ciszy. Jednak ci, którzy są ich pozbawieni doskonale sobie radzą. Zarazem w najgorszej, a i być może w najlepszej, sytu...
Napisz swoją opinię

Opinie

@alison2
@alison2 2012-05-20
Przeczytane (2012-05-20)
Długo zastanawiałam się, jak ocenić tą książkę. Sam pomysł jest po prostu genialny – stworzyć opowieść pełną niesamowitych zapachów, które czytelnik wręcz czuje... Jan Baptysta Grenuille posiada wyjątkowy talent, będący jednocześnie jego najwiekszym przekleństwem. Potrafi, jak nikt inny w Paryżu, rozpoznawać zapachy i komponować z nich najbardziej pożądane perfumy. Pomimo ogromnej popularności, Jan czuje pewien niedosyt. Jego najskrytszym marzeniem jest stworzyć zapach idealny, będący w stanie zawładnąć sercami wszystkich ludzi. Próbując go stworzyć, nie zawacha się nawet popełnić morderstwo ... Moja ocena byłaby zdecydowanie wyższa, gdyby nie język samej książki. Być może to wina tłumaczenia ale czytając miałam wrażenie, że mam do czynienia ze streszczeniem książki. Pomijając opisy zapachów, nie potrafiłam zdobyć się na żadne, głębsze odczucia... Być może kiedyś uda mi się przeczytać tą książkę w oryginale, być może kiedyś zweryfikuję swoją ocenę. Póki co tylko „dobry”.
@daimon
@daimon 2011-10-15
Przeczytane (2011-10-07)
Dla mnie ta książka była przede wszystkim obrzydliwa i skutecznie odstraszyła mnie od ekranizacji. Nie rozumiem powszechnego zachwytu nad nią i nawet nie zamierzam się w to wgłębiać. Interesujący pomysł w koszmarnym wykonaniu. Jedyne co jest dla mnie fascynujące, to fakt, że podobała się wielu moim "delikatnym" koleżankom, z którymi nie wolno rozmawiać o seksie, bo to przecież temat gorszący, jak również nie wskazane jest przeklinać, ale ową powieść i jej podobne czytają z wypiekami na twarzy. Fenomen.
DO
@dorcase 2014-09-26
Przeczytane (2014-09-26)
Mam mieszane uczucia co do tej książki. Nie planowałam jej przeczytać, wpadła mi w ręce, gdy byłam w bibliotece, a że widziałam film, więc pomyślałam - a co mi tam, przeczytam. Miałam nadzieję, że książka ukierunkuje moje mieszane odczucia po obejrzeniu filmu, ale tak się nie stało. Fabuła ciekawa, styl pisania niezwykle osobliwy, chwilami przerażająca i odrzucająca.
@sonyaa
@sonyaa 2012-11-29
Przeczytane (2012-11-29)
Podobał mi się język w jakim została napisana ta książka, utrzymuje się w klimacie realizmu, miejscami naturalizmu, jest unikalny i dopracowany, szczegółowy i bardzo bogaty, nie pomija żadnych istotnych kwestii. Świetna narracja, nietuzinkowy bohater i ciekawa historia tworzą dobrze zgraną kompozycję.
@book
@book 2011-10-14
Przeczytane (2011-10-14)
Summit, masz rację, kończąc czytanie pękałam ze śmiechu, zarówno z powodu samego zakończenia, jak i całej powieści. Dno całkowite i wielkie rozczarowanie. Sięgnęłam po tę książkę dlatego, że ktoś mi ją polecił, głównie ze względu na opisany świat zapachów i jak dla mnie to jej jedyny atut.
@summit
@summit 2011-06-20
Przeczytane (2011-06-20)
Po książkę sięgnęłam usłyszawszy multum pochlebnych opinii na jej temat i chyba nigdy aż tak nie zawiodłam się na opinii tak wielu osób. Dla mnie tragedia. Nie rozumiem tej powszechnej fascynacji. Po pierwsze nudna, po drugie niesmaczna. Zakończenie mnie wręcz rozbawiło - swoją głupotą.
@truska93
@truska93 2012-02-06
Przeczytane (2012-02-06)
Mimo, że nie moje klimaty, książka bardzo przypadła mi do gustu. Jest akcja, tajemniczość i oczywiście młody chłopak, z wielkim darem: umiejętnością rozpoznawania nawet najmniejszego zapachu. Do tego dodane jeszcze sposoby, jakich używał, by stworzyć najwspanialszy zapach na świecie...
@Sylviaa7777
@Sylviaa7777 2011-09-03
Powiem wam, że nie czytałam książki ale widziałam oczywiście film, dla mnie zakończenie jak i film był fajny i nastrojowy. Końcówkę rozumiem tak, że z tego genialnego zapachu, poprostu wszyscy "zjedli" go z miłości tak się zresztą czasami tez mówi do małych dzieci ;)
@sun
@sun 2011-05-24
książkę poleciła mi koleżanka.Ogromnie mi się podobała.Opis różnych zapachów jest tak przekonujący, że można w wyobrażni wyczuć opisane aromaty.Jest to powieść ciekawa, chociaż skandalizująca i kontrowersyjna.Polecam gorąco zarówno książkę, jak również film.
@cachca
@cachca 2012-05-06
Przeczytane (2012-05-06)
Lubie książki, które zmieniają coś w moim sposobie postrzegania świata. Zwróciłam większą uwagę na taki detal jak zapach. Książka w wielu miejscach plasuje się jako jedna ze 100 najlepszych książek świata. Czy właściwie? Może i tak. Mam mieszane uczucia.
Autorzy
Patrick Süskind
Patrick Süskind, ur. 26 marca 1949 w Ambach, niemiecki pisarz oraz autor scenariuszy. Studiował historię na Uniwersytecie w Monachium oraz Aix-en-Provence, obecnie mieszka w Monachium i Paryżu. Jeg...
Inne książki:
Książka Pachnidło. Historia pewnego mordercy
Książka Pachnidło
Książka Pachnidło
Książka Historia pana Sommera
Książka Kontrabasista
Współtworzący tą stronę
puchar @saligia79 @saligia79 pierwsza opinia