Pamiętniki Filipa, Michała i Teodora Obuchowiczów (1630-1707)

Filip Kazimierz Obuchowicz
Pamiętniki Filipa, Michała i Teodora Obuchowiczów (1630-1707)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Unikatowe pamiętniki trzech przedstawicieli litewskiej rodziny Obuchowiczów. Zawierają dzieje rodu na przestrzeni kilku pokoleń, począwszy od protoplasty - Waśko Pyczycza Obucha, poprzez uchwytnego źródłowo Fedora (Teodora), pisarza ziemskiego mozyrskiego i jego potomków. Co ciekawe i warte podkreślenia, Obuchowicze z początku należeli do przeciętnych przedstawicieli stanu szlacheckiego, by w ciągu 2-3 pokoleń - wyłącznie dzięki swej zapobiegliwości i zdolnościom - awansować do godności senatorskich, przechodząc też w międzyczasie na katolicyzm. Szczęśliwie dla nas zachowały się aż trzy diariusze, pisane - co również poza nielicznymi przypadkami nie jest częste - przez osoby z jednego rodu, nie licząc pomniejszych dokumentów, takich jak: dekrety, informacje wywiadowcze, listy, spisy księgozbioru, czyli zebranych w jedenastu aneksach najciekawszych silva rerum. Ponieważ wspomnienia powstawaly w dłuższym okresie czasu, znalazły się w nich m.in. następujące wydarzenia: wielka wyprawa armii koronnej na Moskwę (1663-1664), czasy potopu szwedzkiego, obrona Smoleńska (1654), powstanie Bohdana Chmielnickiego (1648), czy też elekcje (oraz ich kulisy) kolejnych królów Rzeczypospolitej: Jana Kazimierza, Augusta II. I wreszcie kolejna rzecz godna uwagi: dotychczasowe dziewiętnastowieczne wileńskie trudno osiągalne zresztą wydanie Balińskiego (1859) nie spełnia obecnie obowiązujących kryteriów edytorstwa, a niedawno udało się odnaleźć w bibliotekach i archiwach nowe rękopisy, które umożliwiły inne odczytanie tekstu. Publikację polecamy nie tylko zawodowym historykom i studentom, lecz wszystkim, których interesują czasy sienkiewiczowskiej trylogii widziane oczami uczestników ówczesnych wydarzeń oraz miłośnikom XVII wieku.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-7181-304-7, 9788371813047
Wydawnictwo: DiG

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pamiętniki Filipa, Michała i Teodora Obuchowiczów (1630-1707) nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Pamiętniki Filipa, Michała i Teodora Obuchowiczów (1630-1707). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl