Paryż na widelcu

Stephen Clarke
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Paryż na widelcu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Gdzie można obcować z najlepszą sztuką z dala od tłumów? Dlaczego paryżanie czują się przymuszeni do sikania na ulicy? Jak wybrać pokój hotelowy, w którym można się wyspać? Jakie jest najbardziej odpowiednie miejsce, żeby powiedzieć Je t'aime? A jakie najseksowniejsze? Co przeraża paryżan w ich własnym mieście?

Po serii przygód Paula Westa, Anglika we Francji, oraz wskazówkach Jak rozmawiać ze ślimakiem Stephen Clarke wziął na warsztat Paryż. Nie znajdziecie w tej książce nużących opisów szlaków historycznych ani porad w rodzaju „gdzie każdy turysta udać się powinien". Autor nie zabierze nas przed oblicze Mony Lisy ani na szczyt wieży Eiffla. Zwiedzicie raczej te zakamarki stolicy Francji, do których turyści zwykle nie trafiają (bo nikt ich tam nie prowadzi).

Jest zabawnie, ciekawie, a czasami nawet włos się na głowie jeży - bo kto by pomyślał, że wynajęcie mieszkania w tym „idealnym mieście" graniczy z cudem.

Jeśli kiedykolwiek zdecydujecie się odwiedzić Paryż, powinniście koniecznie przeczytać książkę Clarke'a. Bez niej będziecie jak ślimak bez nogi.

No dobrze, wydało się - tak, jestem Parisien. Ich bin ein Parisian. Więc jeśli nagle zacznę cię obrażać albo będę zrzędliwy, będziesz musiał mi wybaczyć (a jeśli nie, i tak mam to w nosie). W każdym razie dzięki takiej postawie, którą naprawdę trudno było w sobie wypracować, mogłem napisać o swoim adoptowanym mieście rodzinnym w największym zbliżeniu. Nie zamierzam odwodzić nikogo od Paryża. Wprost przeciwnie, mam nadzieję, że dzięki mnie stanie się on bardziej oswojony, prawdziwszy niż ten powierzchowny i lukrowany, znany z przewodników. W końcu - tak naprawdę zakochujemy się w kimś (albo w mieście), gdy wiemy, co jest w tym kimś (albo w mieście) wkurzające.

Zatem moja książka to studium Paryża oglądanego okiem mieszkańca, przewodnik nie dzielnica po dzielnicy, muzeum po muzeum, ale poprzez tematy. Na przykład piszę o chodnikach albo ludziach pracujących na nich czy obok nich; o tym, jak, dlaczego i kiedy korzystać z metra; o miejskiej obsesji na punkcie wody, która płynie w studzienkach albo wytryskuje w fontannach i zalewa miasto raz na sto lat (Francuzi myślą, że kalendarz jest metryczny, więc spodziewają się powodzi dokładnie co stulecie). Piszę też o innych rzeczach.

Stephen Clarke

Hanna Baltyn z zawodu jest historykiem teatru oraz krytykiem teatralnym i literackim. Pracowała w Instytucie Sztuki PAN, Ministerstwie Kultury, przez 10 lat była redaktorem naczelnym wydawnictwa Egmont. Przekładała książki . Stephena Clarke'a, Lewisa Carrolla, Mary Higgins Clark czy Markusa Zusaka.

Data wydania: 2012-06-25
ISBN: 978-83-7747-769-4, 9788377477694
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 336
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Stephen Clarke urodził się w 1959 roku w Wielkiej Brytanii. Studiował w Oksfordzie. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Paryżu. Autor bestsellerów Merde! Rok w Paryżu (W.A.B. 2006), Merde! W rzeczy samej (W.A.B. 2007) oraz Merde! chodzi po ludziach (W.A.B. 2008)....

Pozostałe książki:

Merde! Rok w Paryżu M jak Merde Merde! W rzeczy samej 1000 lat wkurzania Francuzów
Wszystkie książki Stephen Clarke

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Paryż inaczej

23.07.2012

Czy przewodniki po najpiękniejszych miastach Europy muszą być nudne? Składać się z szeregu danych, liczb, statystyk i nieprzydatnych adresów? Stephen Clarke udowadnia, że można opisać Paryż od nieco innej strony. Tej bardziej zabawnej, kontrowersyjnej, intrygującej i do bólu prawdziwej. Każdy rozdział poświęcony jest innemu aspektowi życia w Paryż... {} Recenzja książki Paryż na widelcu

Paris

25.05.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

No i sięgnęłam po kolejnego audiobooka :) Tym razem chciałam zweryfikować swoje wrażenia z Paryża, z tym, co opowiada Stephen Clarke. Porównując Paryż i Rzym, w moim odczuciu, jest to niebo a ziemia... na korzyść Rzymu. Paryż to bardzo snobistyczne i zapatrzone w siebie miasto. Jeśli nie znasz , jesteś totalnie ignorowany. W Paryżu, wszechobecny a... {} Recenzja książki Paryż na widelcu

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2020-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Podróżnicza/Reportaż

 Cóż... mało romantyczna ze mnie kobieta, nigdy nie marzyłam o wyjeździe do Paryża, jakoś nic mi się na korzyść tego miasta nie kojarzy z romantyzmem i na potwierdzenie mam książkę Clarka. Książkę o tym, jak to Paryżanie sikają gdzie im się upatrzy, spokojnie można rzec, że ulice to dla nich latryny. Do tego są snobistyczni i odżegnują się od reszty Francuzów, bo przecież oni są zupełnie poza tym, są aż tak wyjątkowi. W dodatku Paryż jest miastem, które niemalże cały  czas jest w przebudowie. A dodam, iż praktycznie nie ucierpiało podczas wojen. Co tam podziw dla historii, lepsze nowemu się przyglądać. A do tego ta... pachnąca Sekwana. Wiem, wiem, książka jest utrzymana w żartobliwym tonie, ale mimo to.
  Pewnie jedyne, co się może kojarzyć z romantyzmem, to uwodzicielski temperament Francuzów i kuchnia obfitująca w afrodyzjaki, ale przecież te występują wszędzie, tak samo jak ujmujący czarusie.
 W tym wypadku bardziej zadowoliłby mnie opis skonfrontowany na linii  Paryż - Francja, a tak mamy tylko wycinek, w którym Autor zapewnia, że poza stolicą jest inaczej. 

{}× 4 | link |
@alien125
2019-01-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Jak dla mnie książka była nudna, ale udało mi się dotrwać do końca

{} | link |
@Czytanna
2022-01-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
@krysztyna
2021-12-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
CA
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@paprotka
2012-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@markietanka
2012-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Paryż na widelcu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl