Perfekcyjna niedoskonałość

Jacek Dukaj
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów
Perfekcyjna niedoskonałość
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów

Opis

PIERWSZY TOM TRYLOGII JACKA DUKAJA O CZŁOWIEKU PRZEKRACZAJĄCYM CZŁOWIECZEŃSTWO, MANIPULUJĄCYM BIOLOGIĄ I KULTURĄ, CZASEM, PRZESTRZENIĄ I SAMĄ FIZYKĄ
Jest XXIX wiek. Adam Zamoyski, tajemniczy zmartwychwstaniec, tkwi w środku rozgrywki między cywilizacjami, ludźmi, nieludźmi i istotami postludzkimi. Konkurencja stanowi motor ewolucji – konkurują ze sobą rośliny, zwierzęta, ludzie, kultury, gospodarki. Zwycięża, kto lepiej wykorzystuje naturalne środowisko, zasoby planety, ostatecznie – prawa fizyki.
Zamoyski nie wie, jakim cudem znalazł się w świecie późniejszym od jego czasów o kilkaset lat, ma problemy z pamięcią i tożsamością – lecz najwyraźniej stanowi klucz do zwycięstwa w owej ewolucji. Kim tak naprawdę jest? Kim są ci, którzy go otaczają? Jaką tajemnicę kryje Narwa, gdzie rozbił się statek Adama?
Książka, którą po odwróceniu ostatniej kartki ma się ochotę natychmiast przeczytać jeszcze raz. A potem jeszcze raz.

Dukaj jak demiurg powołuje światy do istnienia, nadając im przy tym cywilizacyjną pełnię. Wymyśla edukację, stosunki rodzinne, modę, a nawet język. Przede wszystkim jednak pokazuje skutki genetycznego udoskonalania człowieka – nową hierarchię społeczną i nowe kłopoty z płcią. Z tych względów książkę czyta się świetnie – im dalej, tym lepiej. Kto wie, może będzie to powieść kultowa?
Przemysław Czapliński


Data wydania: 2021-12-17
ISBN: 978-83-08-07492-3, 9788308074923
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Science-fiction
Stron: 550
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Jacek Dukaj Jacek Dukaj
Urodzony 30 lipca 1974 roku w Polsce (Tarnów)
"Zdarzyło mu się napisać „Złotą Galerę” – zwij go autorem Złotej Galery. Popełnił to w wieku lat 15–potem już mogło być tylko gorzej. Pisze zawsze nie to, co powinien, i gorzej, niż byłoby go stać. Sądząc po jego tekstach krytycznych, cierpi na dale...

Pozostałe książki:

Czarne oceany Inne pieśni Wroniec Extensa Lód
Wszystkie książki Jacek Dukaj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Perfekcyjna niedoskonałość aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2020-03-04
Przeczytane Polscy autorzy Fantastyka/Fantasy/Paranormal

Czy Dukaj pisząc wiedział o czym pisze? Tak? Czy aby na pewno? A może już tak zafiksował począwszy od tytułu, że gmatwanie od fabuły po sam sposób pisania leciało ot tak? Sama fizyka poza jej, może 2 działami, nigdy mnie specjalnie nie pociągała i dlatego przedzieranie się przez jej teoretyczną stronę nie powodowało ekstazy na miarę odkryć nieprawdopodobnego. Jest filozoficznie i metafizycznie. Jak dla mnie wszystko to powoduje, nie tyle małe zrozumienie tekstu, co żadne zaprzyjaźnienie się z treścią i formą jej przedstawienia. I nie o to chodzi, by lekturę odbierało się zawsze łatwo i przyjemnie, ale by swoich trudności dawała przyjemność obcowania z nią.
Im zawilej tym historia ciekawsza? Nie uważam, żeby to w tym przypadku odnosiło aż taki skutek. Równie dobrze mogłabym wziąć do ręki książkę stricte naukową z dziedziny choćby astronomii, na której nie znam się wcale. Albo coś z koncepcji filozoficznych, tu przynajmniej byłoby mi lżej, bo z wieloma byłam zaznajomiona i myślę, że chętniej taka lekturę trzymałabym w ręku zamiast PN. "Perfekcyjna niedoskonałość" nie jest naukowym wywodem na temat dukajowskiej koncepcji ewolucji świata, ale jest równie nieprzystępnie napisana.

Zaawansowane technologie, inny wymiar cywilizacji, zmartwychwstali ludzie, egzystencja gdzieś pomiędzy - wszystko to ma postać czegoś do tej pory nieznanego, choć nadal traktuje o tym samym, czyli społeczeństwie, metafizyce, ewolucji. Tutaj nie historia wychodzi na plan pierwszy, ale jej...

{}× 7 | link |
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Perfekcyjnie pokręcone,udziwnione i utrudnione w odbiorze.A ja jako niedoskonały umysł nie jestem w stanie docenić kunsztu autora dlatego też bez żalu kończę przygodę z dukajowskim językiem i światem,które do mnie nie przemawia.Zapewne dlatego,że jestem jedynie człowiekiem :P
Nie zamierzam przepraszać za swoją zwyczajność i nie będę bić pokłonów przed niezwyczajnością wyobraźni autora,po prostu nie moja bajka.

{}× 2 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane Nie moja bajka (a może gniot?) Science-fiction 2017 Klub mola książkowego

Już drugi raz oceniam tę powieść. Pierwszą próbę podejścia miałam 8 lat temu - zdzierżyłam pierwszy rozdział (ten z weselem) i nie wiedzieć czemu dałam 6 gwiazdek. Może było mi głupio, że nie rozumiałam treści, a pisarz uznany, rozumiecie.
Wróciłam do niej teraz w nadziei na wielkie wow, przecież jestem bardziej wyrobioną czytelniczką, czyż nie? Poza tym o wiele bliższe są mi rozważania o przyszłości Homo sapiens, sztucznej inteligencji, nieśmiertelności i świadomości. Powinno być super.

Tym razem poległam po 30% lektury i wiem już, że "Perfekcyjna niedoskonałość" kompletnie rozmija się z moim gustem. To jest bigos sprzedawany pod nazwą kuchni fusion. Mamy 'zabawę' językiem, czyli wprowadzenie kolejnego rodzaju, takiego trochę jak nijaki ale używanego w stosunku do istot nie-ludzkich, sorry, post-ludzkich. Przez jakiś czas podobał mi się ten zabieg, potem mnie znudził. Mamy paletę świadomych istot, niebędących jednak ludźmi, a raczej mniej lub bardziej fizycznymi emanacjami umysłu. Świetnie, w końcu to jest powieść SF. Mamy jeszcze zakrzywiony świat, czas, który zwalnia lub przyspiesza, zaburzoną trójwymiarową przestrzeń, porty, saki, i nie wiem co jeszcze. I wreszcie mamy bohatera, Adama Zamojskiego, kwintesencję Polaka, awanturnika, zawadiakę, oczywiście czarującego, który nie wiedzieć czemu jest powodem czegoś w rodzaju wojny światów. Za dużo grzybów w tym barszczu (coś chyba głodna jestem).

Jestem bardzo zawiedziona - dużo więcej przyjemności miałam ...

{}× 1 | Komentarze (1) | link |
@oga
2007-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Napisane z godnym podziwu rozmachem. Ta książka wydaje mi się kwintesencją "dukajowatości". Wprowadzanie w życie pewnych koncepcji filozoficznych i badanie ich działania doprowadził w "Perfekcyjnej" do perfekcji :) Wycisnął wszystko z pewnych teoretycznych konstrukcji, nadając im w pełni żywą funkcjonalność. Niezwykłe jest to powiązanie Theilarda z Chomskym i z najnowszą fizyką, odkrywanie, odróżnianie a potem zrównywanie różnych poziomów istnienia. Refleksja nad tym, co jest rzeczywiste, co naprawdę istnieje, i co to właściwie znaczy, że coś rzeczywiście istnieje? Poziomy i sposoby istnienia przenikają się, poznawanie (czy wytwarzanie) ciągle nowego pokazuje nasze nikłe możliwości zrozumienia. Czy my właściwie wiemy, w jakich światach się obracamy?

{} | link |
@ida
2007-08-23
Przeczytane

Pierwsza książka Dukaja jaką przeczytałam. Zrobiła ogromne wrażenie pomimo sporej ilości techniki wyobrażonej, lecz prawdopodobnej, która pozornie utrudnia odbiór i mogłaby zniechęcać (a może właśnie przez nią?).Akcja umieszczona w dalekiej przyszłości, gdy krzywa Progresu zaczyna się na standard homo sapiens a kończy na.. no właśnie :-) O tym trzeba się przekonać.@vanin: a jak wg Ciebie wypada w porównaniu z Innymi pieśniami? O tyle trudniejsza?

{} | link |
@Yellowfriend
2009-02-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Ta książka Dukaja była naprawdę niezwykła. Poglądy, teorie w niej zawarte są niewiarygodne. Warta przeczytania, ale dla kogoś kto się nie interesuje fizyką i podobnymi tematami może się ona wydać trudna. I rzeczywiście taka jest. Język wykorzystany w powieści obfituje w terminy dotyczące dziedziny fizyki. Jeśli kogoś to nie razi to gorąco polecam.

{} | link |
@virako
2007-05-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Dobrnęłam prawie do końca (z mocno zagryzionymi zębami), ale niestety zupełnie mnie ta pozycja nie wciągnęła, a wręcz zmęczyła. Plus za ciekawą wizję świata, natomiast sam styl pisania Dukaja wyłącznie dla wielbicieli jego twórczości.

{} | link |
@szoszor
2010-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Rewelacja. Ciężko przebrnąć początek przez zawiłości językowe, ale potem nie można się oderwać. Wizja świata przedstawiona w sposób spójny i z wielkim rozmachem. Dukaj po raz kolejny ukazał swój geniusz. Polecam!

{} | link |
@pedro
2007-05-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Polskie s-f

Dla tych co utkną na początku zagubieni, polecam zagryźć zęby i przetrwać pierwsze 50 stron. Później się rewelacyjnie rozkręca. Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

{} | link |
@masloprojekt
2009-09-17
Przeczytane

Od tego się zaczęło i totalnie wciągnęło... Trudna ? Raczej powiedział bym inna, ale to właśnie jest najlepsze...

{} | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane 2020
@janusz.szewczyk
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam Posiadam 2011 i wcześniej Safety 2015 Safety
@zpap_igor
2021-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@vonHuuss
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Literatura polska [gat] Fantasy / Sci-Fi Posiadam 2014 i wcześniejsze Cyberpunk
@Radek_
2009-04-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Perfekcyjna niedoskonałość. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl