Płomień i krzyż. Tom 1

autor: Jacek Piekara
Płomień i krzyż. Tom 1
4.31
Ocena 4.31 na 5 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów
Płomień i Krzyż to symbole Świętego Officjum, instytucji niosącej w świat ogi...
Płomień i Krzyż to symbole Świętego Officjum, instytucji niosącej w świat ogień jedynej i prawdziwej wiary. Ale to również dwa przeciwstawne sobie znaki - jeden symbolizuje perskich magów ognia, drugi walczących z nimi prawowiernych chrześcijan. Ich walka jest jednym z elementów fabuły nowego cyk...
Pełny opis
Data wydania: 2011
ISBN: 9788375745085
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Recenzje

Jak wszystko się zaczęło...
Jacek Piekara jest polskim pisarzem fantasy i dziennikarzem czasopism o grach komputerowych. Urodził się w 1965 roku w Krakowie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim prawo i psychologię. Debiutował opowiadaniem "Wszystkie twarze szatana" w sierpniu 1983 roku. Najbardziej znany stał się dzięki c...
Płomień i Krzyż Tom 1
Chronologicznie jest to książka rozpoczynająca cykl inkwizytorski. Pod kątem kolejności napisania/wydania z kolei jest piąta. Osobiście wybrałem kolejność numer dwa, i w tej chwili stwierdzam, że dobrze zrobiłem. Ta pozycja jakościowo przewyższa te cztery napisane wcześniej. Po części dlatego, że...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2009-07-19
Przeczytane (2009-07-19)
Zdecydowanie warta polecenia, choć TRZEBA przeczytać ją dopiero po lekturze 4 tomów opowiadań o Mordimerze. Autor zrehabilitował się po niezbyt udanym finale "Łowców dusz" i nakreślił zupełnie nowe, choć troszkę znajome wątki świata w którym Chrystus zszedł z krzyża i srodze ukarał grzeszników. Mordimera w Mordimerze tu bardzo mało, pojawia się na chwilę w 2 opowiadaniach, ale całość fabuły dotyczy właśnie jego. Poznajemy wiele nowych postaci, część zawiłych zagadek z przeszłości zostaje rozwiązana ale autor (jak zawsze) serwuje nam na finał dużą dawkę suspensu oraz... napis "koniec tomu pierwszego". Z niecierpliwością czekamy na następny.
@Yoggobela
@Yoggobela 2013-05-31
Przeczytane (2011-09-24)
Cały cykl o Mordimerze darzę wielką sympatią, choć z czasem niestety mnie już nuży, dlatego sceptycznie podchodziłam do tej części. Jakie było moje zdziwienie! Książka dobra, wyjaśnia się młodość Mordimera, do której często nawiązywał w poprzednich czterech tomach. Wciągające opowiadania, młody inkwizytor, który nie powtarza w kółko swoich powiedzonek o czułym powonieniu czy ziarnach i plewach. Jeden z lepszych tomów, polecam, ale dopiero po przeczytaniu Sług, Młotu i reszty.
@Aiwlys
@Aiwlys 2010-05-23
Przeczytane (2010-05-23)
Nie wiedziałam, że ten tom spodoba mi się aż tak bardzo. Perspektywa całkiem innego inkwizytora była bardzo pouczająca. Poza tym wszystkie te historie są ze sobą ściśle powiązane i to też przypadło mi do gustu. Jednym słowem warto to przeczytać. Jednak dobrze jest zacząć sobie od pozostałych tomów i dopiero na końcu zabrać się za czytanie tego, aby nie zepsuć sobie całej zabawy. Mówię tu o historii Mordimera.
@CarrYooT
@CarrYooT 2012-01-18
Przeczytane (2012-01-18)
Tę książkę przeczytałam jako drugą, jeśli chodzi o dorobek Pana Piekary. Niestety przeczytałam, że popsułam sobie całą zabawę, szkoda... Bardzo podoba mi się sposób opisanych losów Mordimera i jego "opiekuna" Lowefella.Jestem bardzo ciekawa co dzieje się dalej. ;'] Polecam, wciąga.
@EvangelinDillariss
@EvangelinDillariss 2009-04-26
Przeczytane (2009-04-26)
pomysł dobry, ale zaczynając od tej książki, można popsuć sobie zabawę... radzę zaczynać od "Sługi Bożego" a ową książkę pozostawić sobie na koniec... w końcu wszystkie tajemnice zawsze lepiej się odkrywa wiedząc, czego chcemy się dowiedzieć... polecam gorąco...
@pedro
@pedro 2008-09-25
Przeczytane (2008-09-25)
Nie bardzo wiem jak o niej napisać... Z jednej strony przyjemna, wciągająca, odkrywająca sporo tajemnic głównego bohatera. Z drugiej - trochę zbyt przewidywalna (choć zaskakuje w kilku miejscach) i brak jej dynamiki poprzednich części. Ogólnie warta polecenia
@Emczak
@Emczak 2009-01-05
Przeczytane (2009-01-05)
Kwiecisty styl, zgrabnie skonstruowana fabuła, garść kolejnych zagadek - po prostu Piekara. Mam nadzieje tylko, że autor nie ulegnie pokusie przesadnego kiełbaszenia fabuły i pospieszy się z tomem 2. ;)
@frodo
@frodo 2008-11-09
Przeczytane (2008-11-09)
Dobry początek opisania dzieciństwa i młodości inkwizytora. Odsłania pewne tajemnice, ale każe zastanawiać się nad kolejnymi. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.
@SaucerheadTharpe
@SaucerheadTharpe 2009-10-06
Przeczytane (2008-08-20)
Radzę poważnie potraktować rady szanownych przedmówców. Przygodę z Mordimerem trzeba zaczynać w określonym porządku, z prequelem na końcu. Inaczej dużo się traci.
@SzalonyMjut
@SzalonyMjut 2008-12-22
Przeczytane (2008-12-22)
Początek trochę ostudził mój zapał, ale potem nie mogłem się od niej oderwać xD
Płomień i krzyż. Tom 1

Płomień i Krzyż to symbole Świętego Officjum, instytucji niosącej w świat ogień jedynej i prawdziwej wiary. Ale to również dwa przeciwstawne sobie znaki - jeden symbolizuje perskich magów ognia, drugi walczących z nimi prawowiernych chrześcijan. Ich walka jest jednym z elementów fabuły nowego cyklu o świecie, w którym Chrystus zstąpił z krzyża.
W 1. tomie poznasz losy inkwizytora Mordimera Madderdina widziane oczami między innymi Pięknej Katarzyny - matki Madderdina oraz Arnolda Lowefella - jego mentora i nauczyciela, członka Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. A wszystko w krwawej scenerii chłopskiego buntu pustoszącego Cesarstwo, w bogatym domu pięknej kurtyzany parającej się mroczną sztuką, w mistycznej siedzibie perskiego czarnoksiężnika, w Akademii Inkwizytorium oraz w siedzibie Świętego Officjum - tajemniczym klasztorze Amszilas.
Z punktu widzenia chronologii, tom ten otwiera "cykl inkwizytorski" Jacka Piekary. Jest więc doskonałym wprowadzeniem w świat wykreowany przez autora. Natomiast dobrym znajomym Madderdina odpowie na szereg pytań. Co sprawiło, że został Sługą Bożym i Młotem na Czarownice oraz czemu posiada nadnaturalne zdolności? Jaki mroczny sekret związał matkę inkwizytora z wszechwładnym biskupem Gersardem? Skąd wywodzą się członkowie Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium? W jaki sposób przebiega szkolenie w Akademii? Co łączy perskich wyznawców kultu ognia z inkwizytorami? Kim są zdegenerowani Bliźniacy, towarzyszący inkwizytorowi w czasie niektórych misji i jakie powierzono im zadanie?

Autorzy
Jacek Piekara
Jacek Piekara (ur. 19 maja 1965 w Krakowie) – polski pisarz fantasy i dziennikarz czasopism o grach komputerowych ("Świat Gier Komputerowych", "Gambler", "Click!", "GameRanking", pseudonim: Randall...
Inne książki:
Książka Imperium - smoki Haldoru
Książka Arivald z Wybrzeża
Książka Sługa Boży
Książka Sługa Boży
Książka Sługa Boży
Współtworzący tą stronę
puchar @pedro @pedro pierwsza opinia