Pod wezwaniem Boga czy Narodu?

Paweł Bała
Pod wezwaniem Boga czy Narodu?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W niniejszej publikacji autor analizuje polską tradycję konstytucyjną, szczególnie zaś interesuje go rozwój i ewolucja treści pojęcia „suweren” oraz rola suwerena w kolejnych polskich ustawach zasadniczych, poczynając od Ustawy Rządowej, uchwalonej 3 maja 1791 r., a skończywszy na Konstytucji III RP, uchwalonej 2 kwietnia 1997 r. Innymi słowy, dr Bala stara się odpowiedzieć na pytanie, w kim – zgodnie z duchem i literą naszych konstytucji – ustawodawca postrzega suwerena, źródło i kryterium prawa: w Bogu czy w Narodzie?
Jest to więc również pytanie o pozycję kościołów i związków wyznaniowych w państwie, o relację państwo-Kościół, o wolność sumienia i wyznania, sytuację wierzących i niewierzących.
Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna, już choćby z relacji ponad pięćsetletniej historii parlamentaryzmu w Polsce, tradycji demokracji szlacheckiej i monarchii elekcyjnej, ponad dwieście lar liczących doświadczeń konstytucjonalizmu, wreszcie republikańskich aspiracji państwa polskiego...
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-60748-19-0, 9788360748190
Wydawnictwo: von Borowiecky
Stron: 360

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pod wezwaniem Boga czy Narodu? nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Pod wezwaniem Boga czy Narodu?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl