Podróże z Herodotem

Ryszard Kapuściński
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 68 ocen kanapowiczów
Podróże z Herodotem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 68 ocen kanapowiczów

Opis

Ryszard Kapuściński wysoko cenił dzieło Herodota i to właśnie on zauważył, że "[...]zawsze mówi się o nim jako o historyku, o tym, czy było dokładnie tak, jak on pisał, czy może inaczej. Nikt nie zwrócił jednak uwagi, że Herodot był przede wszystkim pierwszym, wspaniałym reporterem....". Podróże z Herodotem są pochwałą Ryszarda Kapuścińskiego dla zasług starożytnego historyka i podróżnika, ale też autoportretem samego autora Szachinszacha, ogarniętego pasją podróżowania i poznawania świata. 23 stycznia 2017 roku minie 10. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego pisarza, reportażysty o światowej sławie, poety i publicysty. „Czytelnik”, będący od kilkudziesięciu lat wydawcą książek Ryszarda Kapuścińskiego, wznawia z tej okazji wybór jego najważniejszych i cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem dzieł: Cesarz, Heban, Imperium, Podróże z Herodotem, Szachinszach.
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-07-03468-3, 9788307034683
Wydawnictwo: Czytelnik
Cykl: Mistrzowie słowa 2, tom 21
Seria: Dzieła wybrane Ryszarda Kapuścińskiego
Nagrody: Nagroda Literacka „Nike” (Zwycięzca), Warszawska Premiera Literacka (Zwycięzca)
Kategoria: Reportaż
Stron: 284
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

Ryszard Kapuściński Ryszard Kapuściński
Urodzony 4 marca 1932 roku w Polsce (Pińsk)
Reportażysta, publicysta, poeta i fotograf.

Pozostałe książki:

Szachinszach Wojna futbolowa Cesarz Heban Imperium
Wszystkie książki Ryszard Kapuściński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Podróże z Herodotem? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Audiobooki Podróżnicze

Jest to opowieść biograficzno-historyczno-podróżnicza.
Utkwiły mi w pamięci uwagi o ludziach, o ciekawości świata, która tkwi w niektórych, podczas gdy w innych jest zjawiskiem dziwnym i budzącym strach.
Jest tutaj również wiele zabawnych albo intrygujących anegdot z licznych podróży 'cesarza reportażu".

{}× 5 | link |
@Antoniowka
2021-02-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

„Podróże z Herodotem” to książka wyjątkowa w dorobku Ryszarda Kapuścińskiego. Autor wraca tu pamięcią do swoich pierwszych wypraw w zawodzie reportera. „Urzekające” są jego pierwsze kroki w zawodzie, zanim stał się wytrawnym podróżnikiem, a nadal był niedoświadczony i łatwowierny.

Drugim wielkim bohaterem jest tu książka „Dzieje” Herodota. Kapuściński w mistrzowski sposób wplata jej fabułę, a także swoje przemyślenia na temat „Dziejów” w tekst właściwy.

W Kapuścińskim budzi się duch filologa – analizuje tekst Greka, opowiada na nowo jego dzieje, dając im nowe życie, bo trzeba przyznać, że opowieść jego jest żywa i porywająca.
Z lektury „Dziejów” wyprowadza też wnioski, które są ponadczasowe, a więc aktualne i dziś.

Lektura „Podróży z Herodotem” była dla mnie literacką ucztą, kolejnym dowodem na niepowtarzalny styl Kapuścińskiego, na jego swobodę w poruszaniu się nie tylko po świecie, ale i po meandrach literatury.

{}× 2 | link |
@tsantsara
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Literatura polska (1800-1990) Reportaż, proza dokumentalna Reportaż, proza dokumentalna Literatura polska (1800-1990)

"Nim Herodot wyruszy w dalszą podróż, wspinając się po skalistych ścieżkach, płynąc statkiem po morzu, jadąc koniem po bezdrożach Azji, nim trafi do nieufnych Scytów, odkryje cuda Babilonu i zbada tajemnice Nilu, nim pozna sto innych miejsc i ujrzy tysiąc niepojętych rzeczy, pojawi się na chwilę na wykładzie starożytnej Grecji, który prof. Bieżuńska-Małowist wygłasza dwa razy w tygodniu dla studentów pierwszego roku historii Uniwersytetu Warszawskiego, pojawi się i zaraz zniknie."

Rodzaj późnego wspomnienia (2004) znanego reportera z jego pierwszych podróży. Z fascynacji Herodotem. Ciekawe uogólnienia. Jeżdżąc po 1956 roku po wioskach i zbierając skargi na działanie drobnego handlu (bo już było można), jako młody dziennikarz marzył o przekroczeniu jakiejkolwiek granicy - choćby z Czechosłowacją. Granica oddziaływała nań w sposób niemal mistyczny. W kilku słowach opisana (bujna i pociągająca) redaktorka naczelna sprawia wrażenie nad wyraz łaskawej dla młodego podwładnego. Matkuje mu? Darowuje swoją książkę na drogę: Herodot. I wysyła...do Indii. Zupełnie nieprzygotowanego, bez znajomości angielskiego. To była nauka pokory: że świat może być naprawdę inny, bogaty, niezrozumiały, a człowiek niezdolny do pojęcia czegokolwiek bez przygotowania. I bez języka - jedynego narzędzia poznania. Kapuścińskiego dumne (tak boleśnie naiwne!), socjalistyczne odrzucanie myśli, by dać zarobić dolara biedakom, by przypadkiem nie zostać "wyzyskiwaczem", budzą dziś politowanie, ale przyp...

{}× 1 | link |
@virako
2007-05-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane z podróży

Niesamowita podróż w czasie i przestrzeni. Opowieść o przekraczaniu granic, byciu w drodze i niewyczerpanej pasji świata i ludzi, napisana w lekkim, gawędziarskim tonie. Płynnie przechodząc od wydarzeń teraźniejszych do przeszłych Kauściński nieustannie zadziwiony światem stawia pytania o subiektywizm pamięci, przyczynach zdarzeń i konsekwencjach podejmowanych decyzji.

{} | link |
@MalyMol
2010-11-12
Przeczytane

Dzięki tej książce pojęłam istotę starożytnego świata i przede wszystkim polubiłam ten okres w historii. Jak wszystkie książki Kapu, tak i ta, porwała mnie od pierwszej strony. Choć niewielka gabarytowo, to zawiera w sobie wiele prawd, nauk, wskazówek. Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o świecie :)

{} | link |
@milla
2011-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Gdybym wiedziała co tracę przeczytałabym tę książkę wcześniej :) Świetne połączenie reportażu i historycznych opowieści wchodzących w skład "Dziejów" Herodota tworzy niepowtarzalny klimat. Do tego niezwyke ciekawe komentarze autora o przekraczaniu granic, o języku, innej kulturze... Książka godna polecenia

{} | link |
@basiaa
2011-05-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Wspaniała książka.Lektura tej książki skłoniła mnie do przeczytania "Dziejów" Herodota. Chyba jeszcze raz wrócę do tej książki.Czytając ją zapomina się o szarej codzienności i odbywa się z autorem i samym Herodotem wspaniałą podróż do odległych czasów.

{} | link |
@karolcia.p
2009-09-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

To niestety jedyna,(ale pewnie nie ostatania) książka Kapuścińskiego ,którą czytałam.Jestem zachwycona jego stylem pisania.Polecam wszystkim,naprawdę warto po nią sięgnąć.

{} | link |
@ela169
2009-02-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo dobra. Zwraca uwagę na rzeczy może z pozoru mało ważne. Pozwala dostrzec rzeczy z innej perspektywy- np.wydarzenia opisane przez Herodota i jego stosunek do nich.

{} | link |
@tortoise84
2008-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Mam Seryjni mordercy czasu...

To była moja pierwsza książka Kapuścińskiego, bo zaczęłam go czytać dosyć późno i myślę, że jak na początek przygody z jego repotrażami jest idealna.

{} | link |
@Fantazja
2008-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane

A mnie ta książka znudziła. I tak szczerze po lekturze kilku książek Kapuścińskiego nie wiem czym się tak ludzie zachwycają...

{} | link |
@frodo
2008-05-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Jak każda rzecz Pana Ryszarda, warta lektury i czasu na nią poświęconego.

{} | link |
@Grzybek
2008-03-21
Przeczytane

To także opowieść o tym, że "obcy" wcale nie oznacza gorszy.

{} | link |
@Nolwenn
2021-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Remma
2021-01-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane reportaże Klimaty Orientu
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Podróże z Herodotem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl