Podwójne widzenie

Zdenek Sverak
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Podwójne widzenie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Pisanie opowiadań jest jak trzymanie w ręku pestki i tworzenie wokół niej czereśni. Albo śliwki – mówi o swojej twórczości Zdeněk Svěrák. "Podwójne widzenie" to zbiór dziewiętnastu opowiadań, z których pierwsze powstało powstało w roku 1966 a ostatnie w 2008. Pestką każdego z nich jest codzienność i dlatego każdy może tu odnaleźć znajome sytuacje i znajomych ludzi. Wyrafinowany, inteligentny humor, miejscami zadziorny, miejscami podszyty smutkiem, niesamowity zmysł obserwacji i nieprzeciętne wyczucie języka (co dla Tłumaczy, jak sami przyznają, stanowiło nie lada wyzwanie) charakteryzują każdą opowieść, którą tworzy Svěrák.
Podwójne widzenie to także jeszcze jeden dowód na to, że Czesi to mistrzowie formy, ciętej ironii i empatii w prawdziwie Hrabalowskim stylu. Prezentowane opowiadania zostały uhonorowane podwójną nagrodą Magnesia Litera w kategorii Nagroda Czytelników (2004 i 2012), a także podwójnym tytułem „Czeski Bestseller” (2008 i 2011). W 2014 r. otrzymał nagrodę im. Miroslava Švandrlíka przeznaczoną dla autorów najlepszych książek humorystycznych.
Tytuł oryginalny: Povídky, Nové povídky
Data wydania: 2015-02-20
ISBN: 978-83-64887-06-2, 9788364887062
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Seria: Czeskie Klimaty
Stron: 372

Autor

Zdenek Sverak Zdenek Sverak
Urodzony 28 marca 1936 roku w Czechach (Praga)
Czeski aktor, komik i scenarzysta. W 1958 roku ukończył praską Wyższą Szkołę Pedagogiczną na wydziale języka czeskiego i literatury. Studiował pedagogikę na Uniwersytecie Karola w Pradze. W latach 1958–1961 pracował jako nauczyciel w szkole podstawo...

Pozostałe książki:

Butelki zwrotne Nowe ucieszki Cieszka Ucieszki Cieszka Tato, ta ci się udała
Wszystkie książki Zdenek Sverak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Podwójne widzenie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2019-11-21
8 /10
Przeczytane papier

Pierwsza myśl jaka naszła mnie podczas czytania opowiadań zawartych w "Podwójnym widzeniu" była taka, że nawet gdybym nie wiedział, że autor jest Czechem - co więcej aktorem, scenarzystą i reżyserem czeskich filmów (nie tych przysłowiowych ;) - to byłbym gotów postawić na to każde pieniądze. Bo ta książka jest tak czeska jak, powiedzmy, Jaromir Jagr (legenda czeskiego hokeja na lodzie) jedzący knedliki na moście Karola zapijający Pilsnerem. Czy to zarzut, albo co gorsza szowinizm z mojej strony? Absolutnie nie! Po prosu bardzo ucieszyłem się, że po przewróceniu okładki (notabene opatrzonej u dołu profilem Szwejka) dostałem dokładnie to na co liczyłem.
Opowiadania są lekkie, naprawdę można się odprężyć przy lekturze, czasem śmieszne, czasem wywołujące zadumę, ale wszystkie dobre, okraszone abstrakcyjnym humorem i całą masą osobliwych bohaterów, którzy z miejsca zdobywają sympatię czytelnika i chyba nie potrafiłbym wskazać, który z tych krótkich tekstów podobał mi się najbardziej.
Sam sposób pisania autora, to z jaką lekkością i przy pomocy prostego stylu opisuje niezwykłe zdarzenia przytrafiające się zwykłym ludziom ujęło mnie do głębi. Jednym zdaniem: Zostałem fanem Zdenka Sveraka.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Podwójne widzenie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl