Opinia na temat książki Podziemie pamięci

@anna.czyta @anna.czyta · 2022-08-01 20:18:55
Przeczytane
Kiedy zobaczyłam, że wydawnictwo Tajfuny wydało kolejną książkę autorstwa Yoko Ogawy, od razu wiedziałam, że prędzej czy później po nią sięgnę. Zarówno „Ukochane równanie profesora” jak i „Grobowa cisza, żałobny zgiełk” bardzo mi się podobały. Każda z tych książek była inna, wyjątkowa na swój sposób i nie podobna chyba do niczego co wcześniej czytałam. Może przez to moje oczekiwania wobec „Podziemia pamięci” były dosyć wysokie.
Akcja książki dzieje się na wyspie, z której co jakiś czas znikają codzienne rzeczy – perfumy, kwiaty, fotografie. Znikają nie tylko fizycznie, ale również z pamięci mieszkańców wyspy. Pamiętają oni same puste słowa, ale nie potrafią sobie przypomnieć do czego dane rzeczy służyły ani jakie emocje się z nimi wiązały. Prawidłowego znikania pilnuje policja pamięci, która znajdzie każdego który będzie się starał zatrzymać przedmioty które powinny zostać zapomniane. Są jednak ludzie, którzy nie potrafią zapomnieć.
Książka, podobnie do poprzednich, jest bez dwóch zdań wyjątkowa i nie przypomina żadnej innej historii. Losy młodej pisarki przeplatają się z fragmentami pisanej przez niej powieści i w dziwny sposób łączą się ze sobą. Historia ta pozostawiła we mnie duży niedosyt i swojego rodzaju bunt, że to się tak nie mogło skończyć. Chyba wolałam poprzednie dwie książki Yoko Ogawy, ale „Podziemie pamięci” jest zdecydowanie warte polecenia i myślę, że wielu osobom przypadnie do gustu.
Ocena:
Podziemie pamięci
Podziemie pamięci
Yōko Ogawa
7/10
Mieszkańcy bezimiennej wyspy żyją w świecie, z którego regularnie znikają najzwyklejsze przedmioty - kapelusze, róże, fotografie, wstążki. Jednego dnia są na wyciągnięcie ręki, drugiego zacierają się...
Komentarze

Pozostałe opinie

"Podziemie pamięci" to moje pierwsze zderzenie z Yoko Ogawą i niezbyt udane. Samo spojrzenie na otaczający nas świat dość ciekawe. Świat, w którym powoli wszystko zanika, smutny i melancholijny. Dają...

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl