Polityka obłudy

Kligman Gail
Polityka obłudy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Reżim komunistyczny Ceausescu należał do najbardziej okrutnych.
Koszmarna bieda, cynizm i hipokryzja, stalinowskie wzory terroru zespolone z językiem nacjonalizmu i ksenofobii - taka była istota tego reżimu. Ceausescu był zarazem despotą zręcznym. Poprzez kontrolowaną odwilż i język narodowej suwerenności wobec Związku Sowieckiego potrafił zdobywać poparcie w kraju. Także za granicą spoglądano nań z sympatią, gdy w 1967 roku odmówił jako jedyny - wśród państw Układu Warszawskiego - zerwania stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a w 1968 potępił interwencję sowiecką w Czechosłowacji.
A przecież był to dyktator komunistyczny, wzorujący się na przykładach chińskich i koreańskich. Był wychwalany jak Mao-Tse-tung. Był więc genialnym politykiem, ukochanym wodzem - pryncypialnym, odpowiedzialnym, kreatywnym i dynamicznym; był wizjonerem, symbolem niepodległości etc.
Ten geniusz z Karpat zarzucił na Rumunię gęstą sieć aparatów Securitate - policji politycznej.
Rumunia Ceausescu różniła się jednak od Chin Mao zasadniczo stosunkiem do aborcji. W Chinach aborcja była przymusowa - w Rumunii była zakazana i ścigana przez Securitate.
Książka Gail Kligman opowiada o tym - aborcyjnym - aspekcie dyktatury komunistycznej w Rumunii. Autorka jest politolożką, specjalistką od dziejów najnowszych Rumunii i feministką. Kontrola urodzeń to - jej zdaniem - kwestia, wokół której dochodziło do konfliktu między państwem komunistycznym a kobietami.
Tę książkę traktującą o sprawach kontrowersyjnych, bolesnych i trudnych należy przeczytać - choćby po to, by móc się z nią spierać.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-242-1388-7, 9788324213887
Wydawnictwo: Universitas
Stron: 432

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Polityka obłudy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Polityka obłudy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat