Prawo naturalne i uprawnienia naturalne

John Finnis
Prawo naturalne i uprawnienia naturalne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Mam nadzieję, że przeprowadzając dyskusję merytoryczną (jak by powiedzieli prawnicy), przedstawiam i rozwijam zasadnicze elementy "klasycznych" lub "głównych" teorii prawa naturalnego w sposób użyteczny zarówno dla tych, którzy chcą zrozumieć historię idei, jak i dla osób zainteresowanych ukształtowaniem bądź przekształceniem swojego własnego poglądu na te zagadnienia".
Dzięki tej książce John Finnis stał się - obok Germaina Griseza z Mount Saint Mary College - głównym reprezentantem tzw. nowej szkoły prawa naturalnego, do której zalicza się także m.in. Williama Maya z Southern Methodist University w Dallas, Josepha Boyle''a z University of Toronto oraz Roberta George''a z Princeton. Poglądy Finnisa i współtworzonej przez niego szkoły, będące przedmiotem licznych opracowań naukowych, w Polsce znane były dotychczas niewielkiemu kręgowi specjalistów. Podejmując w niej problematykę prawa naturalnego, praw człowieka, sprawiedliwości, władzy, obowiązków, dobra wspólnego i in. autor krytycznie nawiązuje do dwu, na terenie prawoznawstwa rzadko występujących w parze, tradycji: filozofii klasycznej, w szczególności arystotelesowsko-tomistycznej, oraz jurysprudencji analitycznej, co również stanowi o oryginalności jego propozycji. Punktem wyjścia w książce Finnisa jest jednak analiza tego, co w tradycji prawnonaturalnej określa się mianem prawa pozytywnego czy dokładniej pozytywnego prawa ludzkiego.
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-7284-363-0, 9788372843630
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Prawo naturalne i uprawnienia naturalne? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Prawo naturalne i uprawnienia naturalne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl