Problem trzech ciał

Cixin Liu
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Problem trzech ciał
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA.

NAGRODA HUGO DLA NAJLEPSZEJ POWIEŚCI 2015 R.

„Imponująca rozmachem ucieczka od rzeczywistości. Dała mi odpowiednią perspektywę w zmaganiach z Kongresem – nie musiałem się przejmować, wszak kosmici mieli najechać Ziemię! - Barack Obama, były prezydent USA

Pierwszy tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Diuna”. Chiński bestseller, który zyskał ogromny rozgłos w USA.

W 2015 roku książka otrzymała nagrodę Hugo dla najlepszej powieści, po raz pierwszy w historii przyznanej tłumaczonemu tekstowi. Znalazła się także w finale nagród Nebula, Prometeusza, Locusa, Johna W. Campbella. Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, wybrał ją jako jedną z najbardziej wartych przeczytania książek 2015 roku, a prezydent Barack Obama zabrał ją na urlop na Hawajach.

Tajny chiński projekt z czasów Mao przynosi przerażające konsekwencje kilkadziesiąt lat później. Początek XXI wieku - po serii samobójstw wybitnych fizyków śledztwo prowadzi do tajemniczej sieciowej gry Trzy ciała, której celem jest uratowanie mieszkańców planety zagrożonej oddziaływaniem grawitacyjnym trzech słońc. Świat tej gry nie jest jednak fikcją...

Data wydania: 2023-02-14
ISBN: 978-83-8188-985-8, 9788381889858
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi, tom 1
Kategoria: Science-fiction
Stron: 456
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Cixin Liu Cixin Liu
Urodzony 23 czerwca 1963 roku w Chinach ( Yangquan)
Cixin Liu uchodzi za jednego z najważniejszych żyjących współcześnie pisarzy science fiction. Najjaśniejsza gwiazda zarówno chińskiej, jak i światowej fantastyki naukowej wciąż podbija serca kolejnych czytelników. Cixin Liu, autor bestsellerowych k...

Pozostałe książki:

Era supernowej O mrówkach i dinozaurach Ciemny las Koniec śmierci Wędrująca Ziemia
Wszystkie książki Cixin Liu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Problem trzech ciał aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2020-05-21
7 /10
Przeczytane

Przeczytałam nie moją bajkę. Nigdy mi sf nie wchodziły. A tu proszę. Podobała mi się. Książka z przesłaniem, ale też obnażająca ludzkie charaktery. Trochę nauki, więc trzeba myśleć i kombinować o co chodzi ;) Na początku musiałam też rozpisać sobie kto jest kim, bo chińskich nazwisk nijak nie rozróżniałam. Szukając wyjaśnień do naukowych stwierdzeń dowiedziałam się, że problem trzech ciał rzeczywiście istnieje w fizyce. Proton stał mi się również bliższy ;) Ale i rewolucję kulturalną w Chinach z lekka zapoznałam.

Generalne przesłanie to takie, że jesteśmy insektami, głupkami w kosmosie, na dodatek zdradzamy i niszczymy własną planetę i wszystko co na niej istnieje, czyli własny dom („Cywilizacja nadal będzie niszczyła wszystkie formy życia na ziemi oprócz ludzi.”). I cóż, powinien ktoś nas najechać i wybić. Znam kogoś, komu by się taki scenariusz bardzo spodobał ;) Może tylko na to zasługujemy jako ludzkość.

Ale, ale… To dopiero pierwsza część trylogii, więc zobaczymy jak to się rozwinie. Ostatnie 20% czytałam nie wiedząc, co się dookoła dzieje, a to często się mi nie zdarza.

× 17 | Komentarze (4) | link |
@jatymyoni
2020-06-04
8 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka Fantastyka L. chińska Nagroda Hugo

Czy jesteś insektem?
Zastanów się głęboko nad odpowiedzią.
Co łączy: nierozwiązany problem oddziaływania trzech ciał, tajną chińską bazę wojskową z okresu rewolucji kulturalnej, samobójstwa największych uczonych i grę komputerową?
Przeczytaj.
Świetna powieść z fantastyki naukowej, gdzie autor zaskakuje nas swoją wyobraźnią i błyskotliwymi pomysłami. Ciekawe połączenie spekulacji naukowych, filozoficznych i kosmologicznych, gdzie spotkamy parę znanych nam postaci. Poznajemy poszczególne puzzle, z których powoli wyłania się obraz rzeczywistości w tej powieści. Na szczęście nie jest to pełen obraz, wiele puzzli jest jeszcze do odkrycia. Nie jest to jednak ucieczka przed rzeczywistością, jak chciałby Obama, ta nasza rzeczywistość przebija się przez kolejne strony.
Nigdy nie zawiodłam się na autorach zdobywających nagrodę Hugo i tak jest i tym razem. Jestem pod olbrzymim wrażeniem rozległości wiedzy autora, który bawi się nią w tej powieści. Wspaniała zabawa i rozrywka intelektualna. Autor wysoko postawił poprzeczkę, ale dawno nie byłam tak ciekawa następnych tomów. Czym nas znowu zaskoczy?

× 5 | Komentarze (2) | link |
@Jack_
2022-01-05
7 /10
Przeczytane Cixin_Liu Zz_Lit_(Horror_SF_Fantasy)

Sięgnąłem po powieść „PROBLEM TRZECH CIAŁ” chińskiego pisarza Cixin Liu, przede wszystkim dzięki pozytywnym rekomendacją czytelników oraz że książka otrzymała nagrodę Hugo przyznawaną, co roku przez uczestników Worldconu za utwory z gatunku science – fiction i fantasy, co było niewątpliwie sporym wydarzeniem, zwłaszcza, że nagrodę otrzymał pisarz z tzw. Państwa Środka.

Powieść została zakwalifikowana do gatunku fantastyki naukowe i stanowi pierwszą część cyklu „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, muszę przyznać, że autor pozytywnie mnie zaskoczył, ponieważ nie spodziewałem się tak interesującej, wielopłaszczyznowej i zarazem złożonej fabuły. Powieść jest niezwykle ekscytująca, porusza ciekawe zagadnienia w dosyć przystępny sposób, zmusza czytelnika do stawiania własnych hipotez i pytań, mocną stroną książki jest bezsprzecznie jej różnorodność, na którą składają się elementy naukowe, filozoficzne, psychologiczne, historyczne czy wojenne. Powieść należy czytać z uwagą, aby w pełni ją zrozumieć i znaleźć odpowiedzi na pytania, które zadamy sobie sami, a których nie unikniemy podczas zagłębianie się w lekturze.

„PROBLEM TRZECH CIAŁ” to niewątpliwie książka specyficzna, odmienna od tych, które czytałem dotychczas z tego gatunku, aby nie psuć zabawy z jej odkrywania innym czytelnikom, muszę pozostać przy ogólnym zarysie, nie wdając się w szczegóły, co z kolei przekłada się na trudność jej zrecenzowania. To, co zasługuje na wyróżnienie to ...

× 4 | Komentarze (1) | link |
@Mackowy
2019-11-21
7 /10
Przeczytane papier

Dobra książka - udany początek trylogii.
Nie jestem wielkim fanem literatury SF, jednak w tej książce urzekło mnie dobre zbalansowanie pomiędzy wiedzą naukową (laikowi i ignorantowi takiemu jak ja otwiera głowę na zagadnienia związane z kosmosem i nauką) podaną przez autora, a fabułą (nic szczególnie zaskakującego, miło się czyta) - klimat trochę jakby "czytało" się Interstellar - Nolana.
Jedyny zarzut jaki mam to lekka drewnianość książki, jakby niektóre zwroty były użyte nieadekwatnie do sytuacji, w jakiej je zastosowano - podejrzewam, że to przez sposób tłumaczenia - z chińskiego na angielski z angielskiego na polski, tym niemniej książka warta przeczytania i mam nadzieję, że wydawnictwo szybko uwinie się z wydaniem kolejnych części.

× 3 | Komentarze (1) | link |
MO
2019-03-11
8 /10
Przeczytane

Science fiction autorstwa chińskiego pisarza. Akcja umiejscowiona w Chinach, częściowo w historycznych już czasach rewolucji kulturalnej. Ciekawe połączenie świata realnego, rzeczywistości wirtualnej oraz wizji obcej cywilizacji z którą ludzie zostają skonfrontowani. Dla polskiego czytelnika to również interesujące zetkniecie z chińską kulturą.

× 3 | link |
@temptershell
2018-12-12
8 /10
Przeczytane Science Fiction Audiobook Nauka

Jedna z bardziej skomplikowanych powieści z jaką mogłem się zaznajomić w ostatnim czasie. Wielowymiarowa historia, z której część detektywistyczna jak i ta dotycząca fizyki jest ciekawie rozbudowana, niestety fragmenty science fiction nie wzbudzają podobnego zachwytu.

× 3 | link |
@Airain
2019-11-06
9 /10
Przeczytane

Jak ja kocham porządną, mądrą fantastykę! Ta książka naprawdę jest znakomita. Ciekawie przedstawione koncepcje naukowe, odwołania do historii (także historii nauki) i do spraw teraźniejszych, m.in. do ekologii... Pochłonęłam łapczywie.

× 3 | link |
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca

Chińska fantastyka to jest coś, co rzadko widzimy na półkach księgarskich. Oczywiście nie mówię tu o autorach pochodzenia azjatyckiego, pośród których na pierwszy plan wybija się Ted Chiang i jego"Historia twojego życia".
Cixin Liu, to niezwykle popularny pisarz w swoim kraju, który ma w swoim dorobku ponad 20 powieści i każda stała się z miejsca bestsellerem.

"Problem trzech ciał", to sensacja wydawnicza, z kilku powodów. Jedna z nich to taka, że sam Obama skusił się na lekturę tejże książki. Kolejna to, nagroda Hugo-przyznana po raz pierwszy tekstowi tłumaczonemu. Więc nie pozostało nic innego jak wydać to dzieło i u nas. Przekonać się samemu, o cóż chodzi z tym szumem wokół autora i jego pism.

A cała opowieść, to przede wszystkim historia pewnej dziewczyny, która straciwszy członków swojej rodziny, zajmuję się wycinką drzew. Jednak pewnego dnia zostaje aresztowana i osadzona w areszcie. Grozi jej poważna kara, za jej "przewinienia". Jednak ze względu na jej wykształcenie, dostaje szanse pracy w tajemniczym ośrodku. Ośrodek ten owiany jest tajemniczą aurą. Ludziom w pobliżu wypadają włosy, zapadają na dziwne choroby, a ptaki omijają to miejsce z daleka. Jest tylko jeden problem. Jeżeli zgodzi się przyjąć tą propozycję, musi pozostać w ośrodku do końca życia. Nie mając innego wyjścia Wenije zgadza się.

Prawie pół wieku później dochodzi do tajemniczych samobójstw, wśród elity naukowców, a jedynym co ich łączy jest praca przy akceleratorach czą...

× 2 | link |
@zooba
2019-11-27
6 /10
Przeczytane 2018 Posiadam Audiobooki Science-fiction

Miałam ogromną ochotę na tę powieść - chińskie SF, które zdobyło nagrodę Hugo, tym bardziej po wielu entuzjastycznych opiniach na LC.
Opis okładkowy zdradza, że będziemy mieli do czynienia z tematem kontaktu z cywilizacją pozaziemską, poza tym łykniemy trochę historii Chin z czasów Mao. Brzmiało zachęcająco.
Jak widać po ocenie gwiazdkowej lektura mnie nie usatysfakcjonowała.

Najpierw plusy.
Tło historyczne fabuły i miejsce większości akcji, czyli Chiny, zaciekawiły mnie. Niby słyszałam o Rewolucji Kulturalnej ale nie zdawałam sobie sprawy jak bezwzględnie została przeprowadzona i ile ofiar pochłonęła. Wdaje się być jakimś totalnym szaleństwem, zarówno jej założenia jak i realizacja, a jednak wydarzyła się.
Motyw gry komputerowej "Trzy ciała" przedstawiającej cywilizacje na planecie w układzie trójsłonecznym - też nowość dla mnie. Nie słyszałam wcześniej o problemie trzech ciał (spodziewałam się bardzie problemu trzech organizmów biologicznych niż ciał niebieskich) i zmaganiach z jego rozwiązaniem. Podobał mi się model maszyny liczącej złożonej z armii wyposażonej jedynie w dwie chorągiewki sygnalizacyjne. Świetne pokazanie zasady zapisu zero-jedynkowego algorytmów obliczeniowych.
Teraz minusy.
Wizja cywilizacji trisolariańskiej opisana jest w bardzo naiwny sposób. Abstrahując od zupełnie absurdalnych nazw funkcji państwowych typu princeps i konsul, poprzez fragmenty brzmiące jak skarga na system komunistyczny, skrajna antropomorfizacja spra...

× 1 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
5 /10
Przeczytane Posiadam E-book Beletrystyka_współczesna

W wakacje staram się czytać lżejsze lektury. Padło na gatunek hSF*, a dokładniej chwalony i poczytny „Problem trzech ciał” - pierwszy tom trylogii Cixin Liu.

Postanowiłem tym razem zrezygnować z typowego zbudowania własnej oceny. Ponieważ książka ma sporo opinii odnoszących się szeroko do treści, przekrojowo opisujących różne elementy narracji, potraktuję swoje pisanie o tej książce jako pewien wyraz przekonań o SF, które książka Liu we mnie wzmacnia. Chciałbym w tej swoistej meta-opinii wypunktować to, co według mnie jest wadą większości hSF i prowadzi do nieporozumień, nadużyć i czasem niezrozumiałych egzaltacji.

Postaram się pokazać, że jak większość hSF, opiniowana powieść jest słaba literacko, buduje przesadną zawiłość wpadając w pułapki nielogiczności, a mieszając fikcję z nauką, daje nieuprawione poczucie obcowania z wiedzą i faktami, czyli czymś, co może jakoby zastąpić lub uzupełnić naukę w budowaniu własnego korpusu przekonań o świecie.

WARSTWA LITERACKA

Usuwając z powieści żargon naukowy, dywagacje pół- i para-uczone, pozostaje niewiele. Żadna postać nie jest zbudowana ciekawie, nie ma głębokich motywacji, z nikim nie ma za bardzo jak się utożsamić. Język jest prosty (być może taki był cel autora, by oddać charakter naukowości, typowy w hSF), a same opisy potworności rewolucji kulturalnej w swojej naskórkowości nie dodają głębi. Brak wymiaru egzystencjalnego z reguły przekreśla u mnie fantastykę z obszaru tych dobrych lektur (cho...

| link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
4 /10
Przeczytane Posiadam 2017

"Wspaniałe opowieści nauki mają nieodparty urok" i "Literatura fantastycznonaukowa jest cudowna...". To tylko dwa wybrane cytaty z posłowia autora, pod którymi mógłbym się w każdej chwili podpisać, a jest tam takich stwierdzeń znacznie więcej. Posłowie "Problemu trzech ciał" to właściwie napisany prostym językiem manifest pochwalny nauki i wyobraźni. W pewnym sensie sama książka też ma taki charakter. Nauka jest jedną z jej bohaterek, co stanowi pewien powrót do tradycji dawnych książek SF i pozwala autorowi dobitnie pokazać znaczenie badań naukowych w kształtowaniu umiejętności dostrzegania szczegółów i rozwiązywania problemów, zarówno przyziemnych jak i specjalistycznych. Trudno nie zgodzić się z tym, że nauka to podstawa rozwoju cywilizacji, nawet jeśli dla wielu współczesnych ludzi ma ona znaczenie głównie wtedy, gdy jest w stanie co roku dostarczyć im nowy model smartfona. Nie mam pojęcia czy Cixin Liu jest znakomitym naukowcem, ale niestety nie jest tak dobrym pisarzem jak choćby Peter Watts a, co gorsza, jego naukowe i fabularne pomysły w tej książce zanurzone są głęboko w gęstym, komunistycznym sosie Chin XX wieku, który zupełnie mi nie posmakował. Chodzi mi tu zarówno o powierzchniową, przygnębiającą i irytującą stylizację (nie twierdzę, że nieautentyczną), powodującą, że większość wypowiedzi bohaterów wygłaszana jest ideologicznie nadętym i kretyńskim żargonem działaczy partyjnych (który w dzisiejszych czasach można usłyszeć głównie w wypowiedziach przedstawicieli r...

| link |
PZ
2022-01-13
7 /10
Przeczytane 2022

Wspólna recenzja trzech częśći

Historia konfliktu Ziemian z obcymi cywilizacjami. Konfliktu, którego by nie było, gdyby nie lekkomyślne ujawnienie swojej obecności w kosmosie.

Bogaty świat, świetne pomysły, karuzela emocji, niesamowite pomysły, wszystko okraszone wtrętami popularnonaukowymi i raczej trzyma się Hard-SF. Na pewno wciąga i zapada w pamięć.

Niestety, książka bardzo nierówna, niektóre motywy bardzo udziwnione (nie wiem, może Chińczycy mają inne przebiegi ścieżek mózgowych i dla nich to jest normalne), postacie niezbyt dobrze zbudowane, mnóśtwo niepotrzebnych dłużyzn i wątków wciskanych na siłę.

Pomimo wszystko nie żałuję, seria godna przeczytania, chociaż jednak nie planuję tego wrócić za kilka lat.

| link |
@Ilona
2022-06-25
9 /10
Przeczytane
@ankzach
2022-06-06
10 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-23
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Problem trzech ciał. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Koniec śmierci
Koniec śmierci
Cixin Liu
7.2/10
Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. Książka laur...
Ciemny las
Ciemny las
Cixin Liu
6.9/10
Oszałamiający rozmachem chiński bestseller, który stał się wydawniczym fenomenem w USA. KSIĄŻKA ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl