Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz

Aaron Lansky
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Jako dwudziestoczteroletni student Aaron Lansky postanowił podjąć próbę ocalenia porzuconych książek w jidysz, zanim będzie za późno. Dzisiaj, ponad milion książek później, może się on pochwalić nadzwyczajnym osiągnięciem, które nazwano „największą kulturalną akcją ratowniczą w żydowskiej historii”.

W książce Przechytrzyć historię Lansky opowiada o swoich przygodach i dzieli się z czytelnikiem wzruszającymi, a często rozśmieszającymi do łez historiami, które usłyszał, kiedy przemierzał Amerykę, podążając tropem książek. Przedstawia nam oszałamiającą plejadę pisarzy i pokazuje, że kultura, która niemal całkowicie przepadła, może być mostem pomiędzy minionym światem a przyszłością; świadczy też o tym, że słowo pisane może zjednoczyć wszystkich, którzy wierzą w moc wielkiej literatury.
Tytuł oryginalny: Outwitting History: The Amazing Adventures of a Man Who Rescued a Million Yiddish Books
Data wydania: 2020-05-18
ISBN: 978-83-66420-14-4, 9788366420144
Wydawnictwo: Smak Słowa
Stron: 286
dodana przez: Beata_

Autor

Aaron Lansky Aaron Lansky
Urodzony 17 czerwca 1955 roku w USA (New Bedford, Massachusetts)
Jest założycielem i prezesem Yiddish Book Center (yiddishbookcenter.org) w Amherst w stanie Massachusetts. Otrzymał Nagrodę MacArthur Fellowship (nazywaną „grantem dla geniuszy”) za nadzwyczajny wkład w odrodzenie literatury żydowskiej w Stanach Zje...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Cmentarz uratowanych książek

4.11.2020

To książka o książkach, o dziesiątkach tysięcy tomów pisanych w jidysz uratowanych przez zagładą przez grupę młodych zapaleńców którzy zafascynowani magią tego języka, uważanego przez ortodoksyjnych Żydów za język żydowski drugiej a nawet trzeciej kategorii, postanowili ocalić dla potomnych książki w nim wydane. Książki, które kurzyły się na stych... Recenzja książki Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz

@nika.mail@nika.mail × 6

Moja opinia o książce

Opinie

@oliwa
2020-08-27
8 /10
Przeczytane Żydowskie motywy

Cała historia zawarta w tytule. Młody amerykański Żyd, który odkrywa język jidysz, postanawia zbierać przeznaczone na śmietnik (historii) książki w tym języku. Razem z książkami poznaje historie ludzi, którzy je posiadali, a z nimi – ginący świat kultury jidysz. Jest to opowieść zarazem pozytywna i przejmująco smutna, bo bez przerywy odwołuje się do straty. Oczywiście, gdzieś w tyle głowy pozostaje Zagłada. Ale chodzi także o to, że znajomość języka nie wystarcza do zrozumienia świata, który się nim posługiwał. Doskonale pokazuje to anegdotka o młodych ludziach, stażystach Yiddish Book Center, którzy nie rozumieją, co jest śmiesznego w żydowskich dowcipach (a może źle się tych stażystów dobiera – może powinni przejść także test z rozumienia szmoncesów;)).

Jest to również bardzo amerykańska opowieść o człowieku, który niepozorne marzenie, skazane zrazu na klęskę, przekłuwa w spektakularny sukces. I aby tego dokonać, musi być wszystkim po trosze – przedsiębiorcą, ryzykantem, wizjonerem, szołmenem. Łączyć ambicje ze sztuką urabiania ludzi. Jeśli takie umiejętności torują drogę literaturze, to tylko przyklasnąć.

× 7 | link |
@nika.mail
2020-11-04
7 /10
Przeczytane
@Beata_
2020-07-16
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl