Przeszłość jako przedmiot konstrukcji. O roli wyobraźni w badaniach historycznych

Marek Woźniak
Przeszłość jako przedmiot konstrukcji. O roli wyobraźni w badaniach historycznych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Marek Woźniak postawił sobie za cel analizę przemian w refleksji nad stosunkiem historyków do wyobraźni, mniej więcej od II połowy XX wieku, choć w tekście nie brak odniesień do epok wcześniejszych. Ryzykując pewne uproszczenie, można powiedzieć, że w centrum Jego zainteresowań stanął problem, w jaki sposób wyobraźnia rozumiana jako narzędzie poznania historycznego, postrzegana jest w obrębie dwóch dominujących paradygmatów współczesnej historiografii: modelu modernistycznego/ scjentystycznego i postmodernistycznego/konstruktywistycznego. [...] Wnioski, do jakich doszedł Autor, zmierzają w stronę silnego zaakcentowania kulturowych ram wyobraźni historycznej, wyznaczających nie tylko sposób myślenia o przeszłości, ale także narzucających typ narzędzi, pojęć używanych do jej (przeszłości) opisu.[...] Analizując rolę wyobraźni w kreowaniu bynajmniej nie naturalnych wizji dziejów, w sposób niekiedy prowokujący nakazuje historykom zastanowić się po raz kolejny nad ich rolą w społeczeństwie[...]."

Z recenzji prof. dr. hab. Rafała Stobieckiego
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-227-3088-1, 9788322730881
Wydawnictwo: UMCS

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Przeszłość jako przedmiot konstrukcji. O roli wyobraźni w badaniach historycznych aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Przeszłość jako przedmiot konstrukcji. O roli wyobraźni w badaniach historycznych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe