Repatriacja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z Europy Zachodniej do Polski w latach 1945-1948

Stefan Artymowski
Książka Repatriacja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z Europy Zachodniej do Polski w latach 1945-1948
Książka Repatriacja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z Europy Zachodniej do Polski w latach 1945-1948
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Podczas poświęcenia cmentarza polskich żołnierzy pod Monte Cassino 1 września 1945 r. biskup Gawlina powiedział: „Jeżeli pytacie: «Cóż za pożytek jest z krwi waszej?» – wiedzcie, że Pan życia i śmierci przyjął krew waszą do skarbca ofiar za Naród i Polskę. Siejba ofiary waszej wyrośnie w swym czasie, a dziś już jest rosą, co użyźnia dusze polskie”. Żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych długo przyszło czekać na zebranie owoców swych wysiłków i wyrzeczeń lat wojny. Mniej więcej połowa z nich postanowiła wrócić do Polski w nadziei, że spotka ich tam chwała bohaterów. Żołnierze wracali do kraju nie jako formacja wojskowa, lecz jako indywidualne osoby. Mimo że reprezentowali zwycięską armię, to jednym z podstawowych założeń repatriacji było zapewnienie osobistego bezpieczeństwa powracających. Choć początkowo głównym orędownikiem sprawy polskiej była Francja, jednak po jej upadku władze emigracyjne połączyły się sojuszem z Wielką Brytanią. Z tego też kraju powróciła większość żołnierzy polskich po II wojnie światowej. Celem Autora było omówienie procesu repatriacji oraz środków, jakimi ją przeprowadzono. Ponieważ w poszerzającej się ostatnio w szybkim tempie literaturze przedmiotu szczególnie mocno eksponowane są przede wszystkim poczynania i los instytucji polskich na wychodźstwie, Artymowski wyeksponował w nieco większym stopniu projekty i przedsięwzięcia władz krajowych (komunistycznych) w procesie repatriacji. Nie zrezygnował z ukazania motywów i roli wszystkich trzech głównych stron owego procesu: obok „krajowej”, także emigracyjnej oraz brytyjskiej. Ze Wstępu
ISBN: 978-83-7177-944-2, 9788371779442
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Stron: 364

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Repatriacja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z Europy Zachodniej do Polski w latach 1945-1948? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Repatriacja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z Europy Zachodniej do Polski w latach 1945-1948”- Stefan Artymowski

Książka Ku jedności. Listopad 1918 roku
Ku jedności. Listopad 1918 ... Stefan Artymowski, Paweł Bezak
Droga Polaków do jedności po 123 latach zaborów nie wiodła j...

Cytaty z książki

O nie! Książka Repatriacja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z Europy Zachodniej do Polski w latach 1945-1948. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe