Rowerem wokół Bałtyku 1938

Bernard Newman
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Rowerem wokół Bałtyku 1938
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wielki powrót na siodełko angielskiego dżentelmena

Unikalny reportaż z podróży rowerem wokół Bałtyku w 1938 roku

Latem 1938 roku brytyjski podróżnik, pisarz i szpieg Bernard Newman jest w szczytowej formie. Objeżdża Morze Bałtyckie na swym niezmordowanym towarzyszu imieniem George i pisze z tej podróży relację, którą po raz pierwszy możemy przeczytać po polsku.

Bernard odwiedzi szereg egzotycznych krajów, które dzieli bardzo wiele, ale łączy jedno – dostęp do morza. Na rok przed wybuchem II wojny światowej spotka ludzi i pozna miejsca, których już wkrótce nie będzie. W nazistowskich Niemczech weźmie udział w wyścigu rowerowym i z pomocą George’a pokona wszystkich przedstawicieli „rasy panów”. Trafi też „zupełnie przypadkiem” na tajne lotnisko eksperymentalne Luftwaffe i zostanie aresztowany.

Jego słowa brzmią jak złowieszcza przepowiednia:

Problemu z Gdańskiem nigdy nie da się rozwikłać ku zadowoleniu wszystkich zainteresowanych – zasadniczo jest to kwestia dobrej woli i kompromisu. Czy Hitler będzie negocjował, czy też jak zwykle postawi ultimatum? Mam niedobre przeczucie, że żądanie oddania Gdańska będzie tylko przykrywką dla żądania zwrotu „korytarza”, a może czegoś więcej. W chwili, kiedy stanie się to oczywiste, musimy szykować się na wojnę – czeskiej tragedii nie da się rozegrać dwa razy. W tych niepewnych dniach jedna rzecz przynajmniej jest bezdyskusyjna – Polska stawi opór, z pomocą sojuszników lub bez niej.

[cytat do ewentualnego umieszczenia na skrzydełku i w notce rozszerzonej na znak.com]

Czy ja naprawdę przynoszę pecha, czy po prostu mam nosa do katastrof? Łatwo było przewidzieć los Kłajpedy, Gdańska i polskiego „korytarza”. Estonia, Łotwa i Litwa zawsze były niepewne jutra, wciśnięte między potężnych sąsiadów, żywiących złe zamiary, jednak co się tyczy Finlandii, to wolałbym stracić tę moją złowróżbną reputację. Jedyną dla mnie pociechą jest fakt, że w 1939 roku wróciłem do Niemiec – mam nadzieję, że Hitler będzie miał powód, by tego pożałować.
Bernard Newman, Fragment Wstępu

Wydanie 1 - Wyd. Znak Horyzont
Tytuł oryginalny: Baltic Roundabout
Data wydania: 2024-08-14
ISBN: 978-83-240-8978-9, 9788324089789
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Stron: 512
dodana przez: Vernau

Autor

Bernard Newman Bernard Newman
Urodzony 8 maja 1897 roku w Wielkiej Brytanii (Ibstock)
Bernard Newman – brytyjski pisarz i podróżnik, w czasie pierwszej wojny światowej żołnierz i szpieg. W okresie międzywojennym odwiedził ponad 60 krajów, które przemierzał zwykle na rowerze. Z tych podróży pisał znakomite, pełne brytyjskiego humoru r...

Pozostałe książki:

Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku Rowerem przez Polskę w ruinie. Niezwykła podróż po kraju, który zmienił się nie do poznania. Jedyny nieocenzurowany reportaż z 1945 roku Rowerem przez Polskę Ludową Rowerem wokół Bałtyku 1938
Wszystkie książki Bernard Newman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Rowerem wokół Bałtyku 1938 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@dustderouver
2024-09-10
7 /10
Przeczytane Posiadam

Spory kawałek tego reportażu jest poświęcony krajom skandynawskim z dużym naciskiem na ich kulturę, zwyczaje i przeszłość i dość próżno doszukiwać się można rozmów o przedwojennej atmosferze. Jest całkiem wesoło i faktycznie można z tego wynieść nieco ciekawostek i wiedzy o ludziach z tamtych krajów, ich myśleniu oraz z jakimi problemami się borykają.

Ale od momentu Estonii i im bliżej Niemczech, tym bardziej sytuacja była odwrotna - było coraz mniej o kulturze i zwyczajach, a coraz bardziej o rosnących napięciach między krajami i Hitlerze, jego polityce oraz coraz silniejszych wpływach. I nie ukrywam, że właśnie ta część była dla mnie bardziej interesująca i pod tym kątem sięgałam po ten reportaż niż po fragmenty, gdzie była mowa o fascynowaniu się lokalnych mieszkańców spodniami autora. Dlatego też na początku książka mnie niespecjalnie wciągała.

Doceniam przypisy poprawiające błędy autora albo rozwijające jakieś hasła (ale trochę mniej za linkowanie wikipedii). Doceniam też wstawione zdjęcia z tamtego okresu, a że to też mój pierwszy reportaż Newmana, to chcę pochwalić okładkę, bo sposób wydania też mnie zachęcił do przeczytania.

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Rowerem wokół Bałtyku 1938. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl