Rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce : analiza na przykładzie regionów koszalińskiego i opolskiego

Piotr Broda-Wysocki
Rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce : analiza na przykładzie regionów koszalińskiego i opolskiego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Powrót idei społeczeństwa obywatelskiego jest jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Należy mówić o "powrocie", idea społeczeństwa obywatelskiego bowiem ma długi rodowód. Choć do końca XVIII w. na ogół nie odróżniano go od państwa i społeczeństwa politycznego, to już od połowy tegoż wieku pojawiały się coraz silniejsze tendencje do zaliczania go do sfery niepolitycznej (niepaństwowej). Echa owego pozapaństwowego rozumienia społeczeństwa obywatelskiego odżyły w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, które przez odwołanie się do tej idei dokonały nie tylko transformacji ustrojowej, ale także próbowały określić swoją tożsamość względem Zachodu i Wschodu. Prawdo-podobnie właśnie tej części Europy zawdzięczamy renesans owej idei. Fenomen funkcjonowania społe-czeństwa poza państwem i renesans idei społe-czeństwa obywatelskiego znalazły także oddźwięk na Zachodzie. Jego mieszkańcy pozostawali jednak tradycyjnie w relacjach mniej opozycyjnych względem państwa. Społeczeństwo obywatelskie stało się tam nośnym hasłem zarówno wśród działaczy społecznych, zwłaszcza tych odcinających się od polityki, jak i wśród samych polityków.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-87890-40-7, 9788387890407
Wydawnictwo: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce : analiza na przykładzie regionów koszalińskiego i opolskiego? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce : analiza na przykładzie regionów koszalińskiego i opolskiego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl