Samorząd terytorialny w programach ugrupowań politycznych w Polsce (1989-1998)

Piotr Olszewski
Samorząd terytorialny w programach ugrupowań politycznych w Polsce (1989-1998)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Samorząd terytorialny jest jedną z podstawowych instytucji ustrojowo-prawnych współczesnego państwa. Jego ustrój normują akty prawne najwyższego rzędu - konstytucje. Samo pojęcie „samorząd terytorialny\" jest różnie definiowane. Współczesne koncepcje najczęściej operują szerokim ujęciem tego terminu, charakteryzując samorząd jako właściwość społeczności lokalnych polegającą na zdolności do samodzielnego i suwerennego kierowania sprawami publicznymi społeczności. Europejska Karta Samorządu Terytorialnego określa samorząd terytorialny, jako prawo i zdolność społeczności lokalnych, w granicach zakreślonych prawem, do kierowania i zarządzania zasadniczą częścią spraw publicznych na własną odpowiedzialność oraz w interesie ich mieszkańców. Pojęcie samorządu terytorialnego jest bardzo szerokie, zatem może on być konstruowany w różnorodny sposób. O ustroju samorządu terytorialnego decyduje przede wszystkim organ ustawodawczy państwa, który ma charakter polityczny. Tak więc zasadniczy wpływ na kształt samorządu w państwie posiadają partie i ugrupowania polityczne. W Polsce pierwsza konfrontacja koncepcji partii i ugrupowań politycznych w zakresie kształtu samorządu terytorialnego miała miejsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Publikacja poświęcona jest prezentacji i analizie koncepcji samorządu terytorialnego partii i ugrupowań politycznych w okresie III RP. Cezurą czasową w pracy generalnie objęto okres od 1989 do 1998 roku, z pewnymi wyjątkami. Przyjęte ramy chronologiczne wyznaczają najistotniejsze wydarzenia z punktu widzenia kształtowania się samorządu terytorialnego. W roku 1989 zostały zapoczątkowane prace nad restytucją samorządu terytorialnego, który ostatecznie został powołany na mocy ustawy z 1990 r.[...]
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7441-762-4, 9788374417624
Wydawnictwo: Adam Marszałek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Samorząd terytorialny w programach ugrupowań politycznych w Polsce (1989-1998) aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Samorząd terytorialny w programach ugrupowań politycznych w Polsce (1989-1998). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe