Sapiens. Od zwierząt do bogów

Yuval Noah Harari
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów
Sapiens. Od zwierząt do bogów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów

Opis

Światowy hit. Książka, dzięki której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Harariego.
Całościowa historia człowieka - od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej.

Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach.

„Przesiedliśmy się z dłubanek na żaglowce, z żaglowców na parostatki, z parostatków na promy kosmiczne, lecz nikt nie wie, dokąd zmierzamy. Dysponujemy niespotykaną dotąd potęgą, ale nie mamy pojęcia, co z nią zrobić”.
Sapiens łączy biologiczne ujęcie z rozległą historyczną i kulturoznawczą perspektywą. Y.N. Harari chciałby, żebyśmy spojrzeli na siebie i nasze miejsce w świecie w nowy, prowokujący do myślenia sposób.

„Opowieść Harariego o tym, jak podbiliśmy Ziemię, oszałamia rozmachem i błyskotliwością”. THE GUARDIAN
„Oryginalna i stawiająca wiele pytań wartych namysłu”. EL PAÍS
„Yuval Noah Harari – historyk przyszłości”. LE MONDE
„Kompleksowa historia tego, co czyni nas ludźmi”. THE INDEPENDENT

Sapiens to jeden z największych światowych bestsellerów ostatnich lat. Ponad 8 milionów sprzedanych egzemplarzy. Hollywoodzką ekranizację książki przygotowuje Ridley Scott.
Tytuł oryginalny: Sapiens. A Brief History of Humankind
Data wydania: 2022-05-18
ISBN: 978-83-08-07611-8, 9788308076118
Wydawnictwo: Literackie
Kategorie: Antropologia, Biologia
Stron: 544
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Yuval Noah Harari Yuval Noah Harari
Urodzony 24 lutego 1976 roku w Izraelu (Kirjat Ata)
Yuval Noah Harari – izraelski historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jest autorem bestsellerów Sapiens: od zwierząt do bogów i Homo deus: krótka historia jutra. Urodził się w Kirjat Atta w Izraelu w 1976 r...

Pozostałe książki:

21 lekcji na XXI wiek Sapiens. Opowieść graficzna. Część 2. Filary cywilizacji Sapiens. Opowieść graficzna. Część 1. Narodziny ludzkości Homo deus. Krótka historia jutra Niepowstrzymani
Wszystkie książki Yuval Noah Harari

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

PEJORATYWNA HISTORIA CZŁOWIEKA

WYBÓR REDAKCJI
20.11.2019

Czyli dlaczego pieniądz rządzi światem, każdy człowiek ma w sobie żyłkę mordercy a wydanie niniejszej książki wsparło lobby „Zbieraczy – Łowców”. Ale na początku parę słów o autorze, bo PWN najwyraźniej stwierdziło, że w obecnych czasach każdy homo sapiens posiada w domu komputer wyposażony w internet i sam może sobie wygooglować te informacje - ... Recenzja książki Sapiens. Od zwierząt do bogów

@Mackowy@Mackowy × 12

Historia ludzkości z zupełnie innej perspektywy

WYBÓR REDAKCJI
31.10.2019

Trudno obyć się w przypadku "Sapiens. Od zwierząt do bogów" bez wielkich słów. Powiedzieć, że to książka wizjonerska i prekursorska to nic nie powiedzieć. Łamie ona bowiem dosłownie wszystkie wpojone nam z mlekiem matki stereotypy o rozwoju ludzkości (tutaj podzielone na trzy rewolucje - poznawczą, agrarną i naukową). Już początek "Sapiens. Od ... Recenzja książki Sapiens. Od zwierząt do bogów

Takiej historii trzeba uczyć

6.04.2021

Izraelski historyk podjął się ambitnego zadania: napisać w jednym tomie historię ludzkości od czasów prehistorycznych do współczesności. Takie próby były i wcześniej, ale książka Harariego wyróżnia się zdecydowanie. Po pierwsze napisana jest niezwykle jasno, styl autora jest lekki, ma on wielką zdolność do przedstawiania najtrudniejszych koncepcji... Recenzja książki Sapiens. Od zwierząt do bogów

@almos@almos × 15

Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości

2.11.2019

Jedna z najbardziej błyskotliwych książek popularnonaukowych jakie czytałam. Napisana plastycznym, przystępnym językiem i, uwaga! - świetnie przetłumaczona przez Justyna Hunię. Yuval Noah Harari zaczyna od, jakżeby inaczej, Wielkiego Wybuchu. Trochę potrwało zanim pojawił się homo sapiens, a "ludzie istnieli na długo, zanim narodziła się historia... Recenzja książki Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości

@MgorzataM@MgorzataM × 5

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-02-27
8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Bardzo dobrze, w sensie lekko i ciekawie napisana książka popularnonaukowa, ale i w dużej mierze książka z kategorii filozofia człowieka, świata. Zaczyna się od prehistorii i już przy piramidach autor popłynął w rozważania o tym jak być mogło, a nie jest, jak być powinno, co poszło źle, a co dobrze. Autor obala stałe prawdy takie jak ta, że ludzkość przechodząc z łowiectwa w rolnictwo uczyniła progres. Poza tym, odważną kwestią jest nazwanie wszystkich ideologii, wiar, porządków świata, wymysłem. Ba, nawet firmy, gospodarka i pieniądz to zdaniem autora zbiorowy wymysł, wiara coś, czego faktycznie i fizycznie nie ma. Nawet to jak o sobie myślimy i jak patrzymy na rodzinę i zbiorowość jest wymysłem, który się zmienia. To są ciekawe rozważania, choć trudno z nimi polemizować dzięki temu, że autor je sugestywnie przedstawia.
Pod koniec przedstawia bioinżynieryjną przyszłość człowieka, taki horror przyszłości. Ale w sumie książka warta przeczytania.

× 25 | link |
@Antytoksyna
2021-09-20
Przeczytane e-book 2021

Yuval Noah Harari to nie byle jaki autor. To profesor Uniwersytetu Hebrajskiego, naukowiec, tęga głowa (?). "Sapiens. Od zwierząt do bogów" to nie byle jaka książka. To skierowana do szerokiego grona czytelników historia gatunku ludzkiego.

Różnica między publikacją Harariego, a innymi opracowaniami historycznymi tkwi w ujęciu tematu - nie z perspektywy doniosłych wydarzeń zmieniających bieg dziejów, lecz ewolucji homo sapiens ze wskazaniem mechanizmów ją napędzających zaczerpniętych z takich dziedzin nauki jak biologia, archeologia, antropologia, religioznawstwo, psychologia, socjologia czy ekonomia zazębiających się w spójną całość. I choć dla osób interesujących się historią, kulturą, sztuką czy archeologią pewne fakty i procesy historyczne nie są zaskakujące, to jednak takie interdyscyplinarne ujęcie tematu jest nowatorskie i bardzo ciekawe.

Pomysł zamknięcia obszernej historii w kompaktowej i przystępnej formie nie jest dla mnie nowością. Pierwszy raz spotkałam się z podobnym zabiegiem w "Krótkiej historii świata" Ernsta H. Gombricha, napisanej niemal 100 lat temu i skierowanej raczej do młodszego czytelnika. Tym, którzy jej nie czytali, serdecznie polecam.

W "Sapiens. ..." ze szczególnym zaciekawieniem czytałam o rewolucji poznawczej, wysunięciu się człowieka na szczyt łańcucha pokarmowego kosztem wyginięcia wielkich ssaków, procesach tworzenia się imperiów, pędzie ku nieznanemu w dobie odkryć geograficznych, prawach kapitalizmu...

× 14 | Komentarze (1) | link |
@zooba
2019-11-27
10 /10
Przeczytane Top 10 Non-Fiction Posiadam Popularnonaukowe Z historią w tle

Tak, Panie i Panowie, dziesięć gwiazdek!

Przede wszystkim za jasne i przejrzyste pokazanie tematu, którym jest historia ludzkości, a dokładniej od praczłowieka do współczesnego homo sapiens wyposażonego w bioniczne kończyny i stojącego u progu stworzenia sztucznej inteligencji i człowieka a-śmiertelnego.
Książka zachwyciła mnie na tyle sposobów, że trudno mi wybrać, o czym pisać. Przez większość lektury czułam się jak mała dziewczyna, z zachwytem poznająca świat. Robiłam duże oczy, rozdziawiałam buzię i mówiłam: niesamowite, nigdy tak o tym nie myślałam, ale numer, co za historia! Albo dramatycznie nie uważałam na lekcjach historii w szkole i na uczelni, albo od tamtego czasu wiele się zmieniło w jej rozumieniu i przedstawianiu.
Historia ludzkości pokazana została jako szereg rewolucji, począwszy od rewolucji poznawczej, która pozwoliła homo sapiens stać się wiodącym gatunkiem człowieka. Chociaż wiedziałam, że kluczową rolę odegrał język, ale dlaczego tak się stało było dla mnie nowością. Druga rewolucja - rolnicza - tu byłam pewna, że pchnęła świat w dobrym kierunku, a autor zupełnie wytrącił mnie z tego przekonania. Zaczęłam żałować, że nie jestem w grupie zbieraczy-łowców - wysypiałabym się, byłabym wysportowana, dietę miałabym zróżnicowaną - same zalety w porównaniu z osiadłym życiem w kulturze rolniczej. A to, że pszenica oswoiła człowieka, proszę państwa, to jakieś herezje. Takich momentów, kiedy autor mnie zaskakiwał było wiele. Idea porządków wyobraż...

× 2 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
6 /10
Przeczytane Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam Historia_1 Ekonomia_psycho-socjologia_1

Momentami ciekawe, ale sporo oczywistości i trochę dłużyzn (może, dlatego że sporo z tematyki wiedziałem wcześniej z innych publikacji antropologicznych).
Generalnie, to pozbierany opis rodzenia się kultur ludzkich. Interdyscyplinarność nietypowego zebrania zagadnień jest chyba najmocniejszą stroną pracy. Polecam jako start do pogłębionych poszukiwań.

× 2 | link |
@zetbasia27
2020-07-13
9 /10
Przeczytane


Wspaniała książka. Autor ma lekkie pióro, czyta się jak powieść, a tyle tutaj wiedzy! Jest historia rozwoju i wędrówek homo sapiens, o tym dlaczego zmienił tryb życia na osiadły, dlaczego i jak stworzono pieniądze, o wojnach, o kapitalizmie, religiach, rewolucji naukowej, rozkwicie medycyny i technologi, i o tym kim teraz jest człowiek. Czy ze swoją wiedzą o genach i sztucznej inteligencji dąży do stworzenia kogoś, kto kiedyś może go zniszczyć? A może sami zniszczymy naszą planetę i taki będzie koniec homo sapiens?
Jestem zachwycona tą książką! 👍

× 1 | link |
@krysztyna
2022-01-07
8 /10
Przeczytane

Jedna z tych książek, które każdy powinien przeczytać.

× 1 | link |
PZ
2022-05-26
Przeczytane 2022

Bardzo dobra, ciekawa, obfitująca w informacje pozycja. Mało tego - jedna z tych, które szokują, dogłębnie fascynują, wywracają wszystko, co wiemy do góry nogami, zmieniają światopogląd i po przeczytaniu nic nie jest takie, jak było. A to rzadkość.

Książka opisuje ewolucję człowieka, bardziej jednak w sensie przenośnym niż do dosłownym - przemianę z dwunożnej małpy żywiącej się korzonkami w wszechpotężną istotę na samym szczycie łańcucha pokarmowego, która dzięki nauce i technice posiada niemal boskie moce.

Książka obala wiele mitów i rozważałbym nawet danie jej dziesięciu gwiazdek, jednak płytkie i pachnące lewactwem podejście autora do różnic rasowych i międzypłciowych (których ten za nic w świecie nie chce zobaczyć nawet kiedy te rażą go prosto w oczy) troszkę mnie zniesmaczyło.

Pozycja niemal idealna. Brać i czytać, KONIECZNIE!

| link |
@adireporter
2020-05-28
10 /10
Przeczytane

Historia człowieka przedstawiona w niezwykle ciekawy sposób. Ostatni raz tak bardzo wciągnął mnie Władca Pierścieni w dzieciństwie :) Zostałem zdecydowanie zachęcony do przeczytania kolejnych książek tego autora.

| link |
@mag85
2022-05-16
8 /10
Przeczytane

Historycznie i informacyjnie piękna książka. Chociaż podczas lektury polecam czytać równocześnie coś lekkiego i przyjemnego, ponieważ autor ma zdecydowanie negatywne podejście do Homo sapiens.

| link |
@paulina2701
2021-02-03
8 /10
Przeczytane

Książka, której nie da się przeczytać od razu. Zdecydowanie skłania do refleksji.

| link |
@19emilka93
2022-12-14
6 /10
Przeczytane
@GoldenBoy
2022-07-19
5 /10
Przeczytane
@maslowskimarcinn
2022-01-09
7 /10
Przeczytane
KL
2021-12-23
10 /10
Przeczytane
@ilonka.x
2021-11-27
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Historia to opowieść o tym, co garstka ludzi robiła w czasie, gdy cała reszta ludzkości orała pola i nosiła wodę.”
× 2
#
“Kultura z reguły twierdzi, że zakazuje tylko tego, co jest nienaturalne. Jednak z biologicznego punktu widzenia nic nie jest nienaturalne. Wszystko, co jest możliwe, z definicji jest naturalne...”
#
“... z czysto naukowego punktu widzenia, życie ludzkie jest pozbawione jakiegokolwiek znaczenia. Ludzie są wytworem ślepych procesów ewolucyjnych, które funkcjonują bez celu i zamysłu. Nasze dz...”
#
“Na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci dziesiątki miliardów zwierząt poddano reżimowi przemysłowej eksploatacji, którego okrucieństwo nie ma precedensu w historii planety.”
#
“Jeszcze dziś nasze mózgi i umysły przystosowane są do zbieracko-łowieckiego trybu życia. Nasze nawyki żywieniowe, konflikty i seksualność są wypadkową sposobu, w jaki nasze umysły zbieraczy-ło...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl