Sedinum. Wiadomość z podziemi

Leszek Herman
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Sedinum. Wiadomość z podziemi
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

W spokojny, piątkowy wieczór, w samym centrum miasta zapada się parking podziemny niedawno wzniesionego biurowca. Katastrofa budowlana odsłania nieznane podziemia, w których od końca wojny stoi wrak niemieckiej, wojskowej ciężarówki. Za podziurawioną kulami szybą szoferki tkwi trup kierowcy, a na pace znajduje się ładunek, który wywraca do góry nogami spokojne życie kilku osób – architekta, który musiał się tutaj znaleźć z racji pełnionej funkcji, dziennikarki, która, zostając po godzinach w redakcji, mimowolnie stała się uczestniczką wydarzeń oraz potomka starej, pomorskiej rodziny, który na wieść o katastrofie przybywa do miasta swoich przodków. Ścieżki trojga nieznajomych łączy, niewinna początkowo, misja odkrycia tożsamości nieboszczyka. Okoliczności zaczynają się jednak coraz bardziej komplikować, a pojawiające się nowe pytania zmuszają ich do zagłębienia się w trudnej i pogmatwanej historii miasta i poszukiwania okruchów wydarzeń sprzed wielu wieków. Dopóki jedynymi problemami, które mają na głowie są demoniczna była żona, nadopiekuńcza matka czy wścibski szef nie jest tak źle. Gdy w lochach znajduje się jednak kolejny nieboszczyk, sprawy przybierają poważniejszy obrót. Na scenę wchodzą tajemniczy prześladowcy, a w tle pojawia się nazistowska tajemnica, w którą zamieszany był Werwolf. Tymczasem, na krystalicznie czyste od tygodni niebo zaczynają ściągać coraz ciemniejsze chmury. Do miasta zbliża się burza, jakiej bardzo dawno tutaj nie było…
Data wydania: 2015-11-04
ISBN: 978-83-287-0112-0, 9788328701120
Wydawnictwo: Muza
Cykl: Sedinum, tom 1
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 800
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Leszek Herman Leszek Herman
Urodzony 10 kwietnia 1967 roku w Polsce
Jego ojciec pochodził z Krakowa, był kapitanem żeglugi wielkiej. Rodzina mamy z pochodzi z Kresów, miała majątek pod Wilnem. Matka, urodzona w województwie lubelskim, wraz z siostrą wyjechały na ziemie zachodnie w latach 50. Absolwent architektury n...

Pozostałe książki:

Sieci widma Zbawiciel Latarnia umarłych Krzyż Pański Biblia diabła
Wszystkie książki Leszek Herman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Sedinum” Leszek Herman

31.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Gdy ogromny biurowiec zatrząsł się w posadach, kilkoro ludzi w nim przebywających różnymi drogami zbiegło do holu. Szyby z trzaskiem pękały, a opadający tynk ze ścian pozostawiał po sobie tumany kurzu. Policjanci stojący przed budynkiem wbiegli do środka wyciągając zebranych na zewnątrz. W tym momencie na ulicę przed nimi spadły wielkie tafle szyb... {} Recenzja książki Sedinum. Wiadomość z podziemi

@ReniBook@ReniBook {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018

"Cudze chwalicie, swego nie znacie”
Leszek Herman ukazał Szczecin i historię tego miasta w sposób niesamowity – sensacyjny, ale z nutką propagatora historii. Zaczyna się od zagadkowego wydarzenia w środku miasta, zapada się parking, właściciel z swoim architektem (Igor) odkrywa tajemniczy tunel, w którym znajduje się ciężarówka z trupem i sarkofagiem Barnima. Katastrofa budowlana, której niefortunną uczestniczką jest niezależna dziennikarka Paulina rozpoczyna wydarzenia, które doprowadzą naszych bohaterów do odkrycia zagadki związanej z starożytnym Szczecinem. Dołączy do nich bezpośrednio Johann, arystokrata z Anglii, którego dziadek bezpośrednio uczestniczył w pewnych wydarzeniach związanych z tajemnicą, którą odkryła niezmordowana trójka. Dlaczego – niezmordowana? To, co ich spotka potem już podlega pod sensację rodem z powieści amerykańskich, ale nie mam tego za złe autorowi. Zawsze wychodzę z założenia, iż to, co się dzieje w USA może się dziać i u nas, a jeśli wyjdziemy z założenia, że autor miał zamiar napisać dobrą sensację to jest jak najbardziej dopuszczalne. Jedynie, co mnie trochę męczyło, to mimowolna głupota w niektórych akcjach naszej trójki, ale cóż, nie każdy jest super mądrym. Oczywiście do tej „współpracy” wmiesza się grupa z Niemiec, była żona Igora i nasza policja.
Sama cenię książki, w których obok fabuły autorzy przemycają informacje historyczne. Starożytność, średniowiecze, renesans, oświecenie – wszystko wplątane w fabułę. Tak jest i tutaj, mam...

{}× 3 | Komentarze (1) | link |
@Vemona
2019-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Sensacja 2019 Mam Proza polska

Przede wszystkim - mam ciężką pretensję do autora, że to takie grube i ciężkie, miałam problem, żeby utrzymać w dłoniach!!!

Właściwie praktycznie nie ma tu mowy o jakimś wprowadzeniu w temat, w akcję - zaczyna się od osuwiska pod nowym budynkiem w Szczecinie, a potem wpadamy w wir wydarzeń.
Podobało mi się, że autor sięgnął do przeszłości, lubię, kiedy bieżące wydarzenia wynikają z dawnych, więc skoro już w początkach powieści mamy nawiązania do książąt pomorskich - jest dobrze.
Akcja toczy się niezwykle szybko, bohaterów przybywa, trzeba się koncentrować, żeby czegoś nie pomieszać i mocno uważać, bo każda wzmianka o czymkolwiek może mieć znaczenie - pod tym względem jest to wymagająca powieść, bo dzieje się dużo.
Z biegiem czasu zaczęłam dochodzić do wniosku, że autor jednak lekko przesadził - rozumiem, że chciał, by całość była atrakcyjna, ale w moim odczuciu wrzucił za dużo grzybów w barszcz.
Książęta pomorscy. Werwolf. Loża masońska. Różokrzyżowcy. Templariusze. A na koniec jeszcze obóz starożytnych Rzymian i szkielet gryfa.
Nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobało, bo skłamałabym, ale lektura w pewnym momencie zaczęła mnie męczyć - wszystkiego było za dużo i za szybko.

{}× 3 | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Współpraca

Leszek Herman, jest z wykształcenia architektem.W "Gazecie Wyborczej", ukazywał się jego cykl artykułów o niezwykłych budowlach, które ilustrował własnymi rysunkami.
"Sedinum - wiadomość z podziemi", to jego pierwsza książka.

A zaczyna się ona, według maksymy, Alfreda Hitchcocka "Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie wzrastać".
Oczywiście, mamy tu do czynienia z książką, jednak wszystkie założenia tej wypowiedzi zostały zachowane.
Oto bowiem, w centrum Szczecina, zapada się parking, dopiero co powstałego wieżowca.
Katastrofa odsłania, nieznane nikomu podziemia, w których, zdumionym oczom odkrywców ukazuje się wrak, niemieckiej ciężarówki, z trupem za kierownicą.
Na pace zaś sarkofag, w którym według wszelkich danych, spoczywają szczątki Barnima Dziewiątego Pobożnego, który był pierwszym, protestanckim wielmożą zachodniopomorskim.
Od tego momentu, wszystkie wydarzenia nabierają takiego tempa, że czytelnik, mało co, nie nadąża z obracaniem, kolejnych kartek.

Niezwykle ciekawa i zajmująca lektura, przy której spędziłem kilka miłych wieczorów.
Język powieści jest przejrzysty i zrozumiały.Widać fascynację autora architekturą i jej pochodnymi, co ubarwia i tak interesującą powieść.
Swoją drogą zastanawiam się, co by było, gdyby takie wydarzenie nastąpiło i jak ludzie zareagowaliby na nie.Nie wątpię, że każdy na swój sposób.
Ale czy wydarzenia towarzyszące, byłyby równie pociągające, ...

{}× 1 | link |
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Uffff!!!!
Nareszcie dolazłam do końca.
Fabuła cholernie nudna,nudni bohaterowie a całość wybitnie przeciętna.
Akcja,o ile można nazwać akcją to co się dzieje w "Sedinum" to zadziwiająco częste zbiegi okoliczności,przerywane historycznymi wywodami.
W tego typu literaturze oczekujemy przede wszystkim dobrej zabawy.Zamiast się bawić i ogryzać palce do krwi,ziewałam i zniechęcona przewracałam kolejne kartki.
Igor to podróbka Langdona i jak to z podróbkami bywa jest tylko bladym cieniem oryginału. Irytowały mnie Jego opowieści,mity,które pojawiały się jak na zawołanie itp
Czytając książki przygodowe z wątkiem sensacyjnym oczekuję,że będę zaskakiwana przez autora,że będę połykać w ekspresowym tempie,kolejne kartki.
Czytając "Sedinum" czułam się jak dzieciak,którego karmią na siłę.Jeszcze jedną łyżeczką,jeszcze jedną karteczkę. Z ulgą powitałam napisy końcowe.

{} | link |
@MLB
2021-06-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
EM
2021-05-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@ejwa1960
2020-10-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Sensacja, thriller, horror,kryminał ebook/legimi 2020
@ReniBook
2020-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
BT
2020-06-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@joannakpogorzelska
2020-06-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@e-ela55
2019-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane F/audiobook

Cytaty z książki

“Tutaj urodziła się caryca Katarzyna Wielka, tutaj urodziła się caryca Maria Piotrowna, tutaj powstawały największe transatlantyki. To w tym mieście odbywały się pierwsze loty braci Wright, to ...”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Latarnia umarłych
Latarnia umarłych
Leszek Herman
{}5.3/10
Akcja Latarni umarłych rozgrywa się w rok po wydarzeniach opisanych w Sedinum. Wiadomość z podziemi....
Biblia diabła
Biblia diabła
Leszek Herman
{}10/10
Według legendy Kordula była dwórką brytyjskiej księżniczki zamordowanej wraz z dziesięcioma tysią...
Zbawiciel
Zbawiciel
Leszek Herman
{}7.5/10
Co łączy obraz Leonarda da Vinci z atakami bombowymi w Szczecinie? Jakie sekrety skrywają miejskie ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl