Serce z guzików

Andrzej Marek Dębkowski
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Serce z guzików
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Temat drugiej wojny światowej pojawia się w literaturze wielokrotnie. Opisano już bohaterstwo jej uczestników, aspekty życia codziennego, złe i dobre decyzje polityków, cierpienie i śmierć żołnierzy, nikczemność i odwagę.

A jednak książka Andrzeja Dębkowskiego, o jakże znamiennym i romantycznym tytule „Serce z guzików” wnosi do wojennego tematu coś nowego. Opisuje bowiem miłość dwojga młodych ludzi Andrzeja i Aliny – która potrafi przeciwstawić się wrogim okolicznościom i trwać ponad przeciwności losu. Oczywiście, zjawisko miłości w czasie wojny nie jest czymś nadzwyczajnym. Wiele było związków, które połączyły ludzi na dobre lub na złe w czasie wojennej zawieruchy. Część z nich stanowiło przeżycie emocjonalne, które miało być protestem przeciwko ciężkim czasom. Część była zbliżeniem się dwojga ludzi, które miało udowodnić iż w latach odbiegających od normalności, można znaleźć dla siebie namiastkę tego co normalne. Część była zwykłym fizycznym poszukiwaniem bliskości, żeby móc udowodnić, że sprawy związane z wojną są odległe. W książce Andrzeja Dębkowskiego o której on sam mówi jako o noweli, odwzajemniona miłość młodego porucznika do ślicznej dziewczyny nie jest ani protestem, ani poszukiwaniem okruchów normalności, ani tylko fizycznym zauroczeniem. Jest to uczucie prawdziwe i jasne, które porusza serce i umysł i każe wierzyć, iż oto bez względu na okoliczności dwoje ludzi może obdarzyć się uczuciem, szczerym, prostym, dopóki śmierć ich nie rozłączy.

Taką właśnie miłość nie jeden z nas – czytelników chciałby na swojej drodze spotkać. Dębkowski pisze więc o uczuciu, które niektórym wyda się wyidealizowane, ale na pewno optymistyczne i ku pokrzepieniu. Że oto w okresie pełnym krwi i brutalnych zachowań, jest jeszcze miejsce na wierność, na dotrzymywanie obietnic i na czułość. tego się trzymajmy.
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-950742-0-2, 9788395074202
Wydawnictwo: Psychoskok
Stron: 148
dodana przez: Karola123

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Serce z guzików? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mirka
2019-02-17
9 /10
Przeczytane

Książka jest dowodem na to, że nie trzeba pisać zbyt opasłych tomów, by zaintrygować czytelnika. Nie ma tu zbędnych słów czy obszernych opisów a mimo to historia wciąga z każdą kolejnym akapitem. Na 146 stronach powstała nowela, która oddaje klimat minionych czasów, różnorodność ludzkich charakterów i perypetii. Możemy poczuć zawieruchę wojenną oraz klimat powojennej Polski, w której organizowano na nowo życie. Nie brakuje w niej emocji, wzruszeń, zwrotów akcji i zaskakujących epizodów. Narracja prowadzona jest liniowo, bez spojrzeń w przeszłość, skupiająca się na wydarzeniach bieżących.

Przemierzamy czas od 1939 roku aż do klikadziesiąt lat po wojnie. Obserwujemy jak zmienia się sytuacja a wraz z nią ludzie i państwo. To były trudne chwile dla wielu ludzi, gdyż do władzy dochodzą ludzie o wybujałych ambicjach nie dbający o innych. Podobnie było w latach powojennych, kiedy wydawałoby się, że najgorsze już minęło. Okazuje się jednak, że nie do końca jest bezpiecznie, mimo że wojna dobiegła końca. W tym chaosie i niesprzyjającej sytuacji rodzi się piękna miłość, która zwycięża wszelkie przeciwności.

Cała recenzja: https://oazarecenzji.home.blog/2018/12/29/445-serce-z-guzikow/

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Serce z guzików. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl