Sprawa ukraińska w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1917-1923

Jacek Reginia-Zacharski
Sprawa ukraińska w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1917-1923
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ostatnie lata Wielkiej Wojny zaznaczyły się przełomowymi wydarzeniami na wschodzie Europy. Rosja, wydawało się niezniszczalna ostoja absolutyzmu, weszła na drogę rewolucyjnej demokratyzacji, która wkrótce przekształciła się w anarchię i terror. Na gruzach rozsypującego się imperium do głosu doszły aspiracje niepodległościowe długo uciskanych narodów. Jednym z prężniejszych okazał się ruch ukraiński. Tak rozpoczął się dramatyczny okres kilku lat walk o budowę samostijnoj Ukrajiny. Dość szybko okazało się, że nie mniejsze znaczenie niż starania Ukraińców o własną ojczyznę, będzie miał głos zwycięskich mocarstw w tym Zjednoczonego Królestwa. I tak w rękach polityków brytyjskich znalazł się los kilkudziesięciomilionowego narodu. W Londynie Ukrainą zainteresowano się stosunkowo szybko, bowiem już w połowie 1917 roku. Do końca epopei ukraińskiej, czyli do roku 1923, w Londynie zdawano sobie sprawę, że aktywne wpływanie na rozwój sytuacji w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej było ponad siły zmęczonego wojną Królestwa. Stąd polityka pełna chwiejności, niekiedy oportunizmu i sprzecznych kierunków, lecz także heroicznych decyzji. Nie oznacza to, że kwestie ukraińskie nie interesowały brytyjskich decydentów - wręcz przeciwnie. Odbudowa normalności i spokoju na tym ogarniętym chaosem obszarze stawała się jednym z głównych zadań, jakie stawiano przed polityką brytyjską.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7441-094-6, 9788374410946
Wydawnictwo: Adam Marszałek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Sprawa ukraińska w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1917-1923 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Sprawa ukraińska w polityce Wielkiej Brytanii w latach 1917-1923. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl