Sprawczynie

Katrin Kompisch
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Sprawczynie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Książka Kathrin Kompish zaprzecza stereotypom, zgodnie z którymi kobiety w nazistowskich Niemczech były najwyżej "trybikami" w wielkiej machinie terroru stworzonej przez mężczyzn. Były okrutne, bezwzględne i oddane Führerowi w nie mniejszym stopniu niż najzagorzalsi kaci z obozów zagłady. Jaka była rola kobiet w Niemczech Adolfa Hitlera? Czy były tylko biernymi świadkami wydarzeń, gospodyniami domowymi, żonami, matkami? Nic podobnego. Jako pomocnice sztabowe oraz pomocnice SS odbywały służbę wojenną na terenach okupowanych. Zatrudnione na posterunkach policji i w placówkach SS obsługiwały telefony, dalekopisy i radiostacje. Jako pracownice biurowe grup operacyjnych SS sporządzały raporty o masowych egzekucjach, a jako nadzorczynie SS pilnowały więźniarek osadzonych w żeńskich obozach koncentracyjnych. W gestapo, pracowały jako sekretarki i protokołowały przesłuchania z użyciem tortur. Jako lekarki przeprowadzały eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych i aktywnie współuczestniczyły w hitlerowskiej kampanii eutanazji. Wiedziały, co dzieje się naprawdę, akceptowały to i wspierały reżim na miarę swoich możliwości. "Sprawczynie" brały czynny udział w zbrodniach przeciwko ludzkości i miały tego pełną świadomość.
Tytuł oryginalny: Täterinnen. Die Frauen im Nationalsozialismus
Data wydania: 2012-05-08
ISBN: 978-83-7839-143-2, 9788378391432
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Historia Niemiec
Stron: 416

Autor

Katrin Kompisch Katrin Kompisch
Urodzona 10 kwietnia 1973 roku w Niemczech (Hamburg)
Kathrin Kompisch jest niemiecką autorką i historykiem.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kinder, Küche, Kirche

6.02.2021

W książce „Sprawczynie” Kathrin Kompisch w sposób niezwykle rzetelny rozprawia się z funkcjonującym po II wojnie światowej mitem które utrwalał obraz Niemek żyjących pod rządami Hitlera jako niewinnych ofiar nazistowskiego Państwa. W pamięci następnych pokoleń zapisały się one jako matki, panie domu które nic nie wiedziały o zbrodniach hitlerowsk... Recenzja książki Sprawczynie

@nika.mail@nika.mail × 7

Moja opinia o książce

Opinie

@nika.mail
2021-02-06
6 /10
Przeczytane
@opisujeksiazki
2020-06-23
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sprawczynie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl