Studia nad legendą dynastyczną Arpadów

Lesław Spychała
Książka Studia nad legendą dynastyczną Arpadów
Książka Studia nad legendą dynastyczną Arpadów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Publikacja ukazuje na przykładzie prowadzonych na przestrzeni ostatnich dwustu lat badań nad przekazem określonym jako Legenda dynastyczna Arpadów, znanym z dwóch podstawowych redakcji, anonimowych Gesta Hungarorum oraz (Węgierskiej) Kompozycji kronikarskiej XIV wieku, do jak odmiennych wniosków co do czasu jego pierwotnego spisania i brzmienia dochodzili nie tylko historycy, ale i przedstawiciele innych dyscyplin naukowych. Na powstanie rozbieżności w tej kwestii wpływ miały tak przyjmowane a priori założenia odnoszące się do pokrewieństwa zachodzącego pomiędzy zachowanymi i rekonstruowanymi zabytkami węgierskiej historiografii wieków średnich, jak i wykorzystywana podstawa badawcza, oraz przyjmowane za każdym razem, mniej lub bardziej obszerne, ramy analizowanego tekstu. Dotychczasowe badania pokazują, że także analiza filologiczna nie d ostarcza rozstrzygających argumentów, pozwalających bezspornie określić czas spisania tekstu prezentującego origines Arpadów i drogi jego rozpowszechnienia. Przydatne w takim przypadku okazuje się z jednej strony umiejscowienie powstania analizowanej narracji tak w konkretnym kontekście historycznym, jak wykrycie i określenie związków łączących go z resztą danej kompozycji dziejopisarskiej. Te ostatnie, podobnie jak etymologizatorskie ?zacięcie?, zdają się wskazywać na przypisanie spisania przekazu przez anonimowego notariusza króla Béli. Tego rodzaju konstatacja wymaga jednak przyjrzenia się w przyszłości innym wskazywanym w literaturze przedmiotu analogiom zachodzącym pomiędzy dziełem magistra P., a późniejszymi kronikami węgierskimi. Dotychczasowe badania tak nad tekstem Legendy, jak i zagadnieniem filiacji kronik węgierskich pokazują też, iż uczeni nie tylko kształtują obraz źródła, ale niekiedy wręcz powołują je do życia.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-229-3210-0, 9788322932100
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Stron: 116

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Studia nad legendą dynastyczną Arpadów aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Studia nad legendą dynastyczną Arpadów”- Lesław Spychała

Książka Bibliografia historii Śląska Bibliographie zur Geschichte Schlesiens
Bibliografia historii Śląsk... Patrycja Poniatowska
Spis Treści : Słowo wstępne Wykaz skrótów Wykaz tytułów peri...
Książka Kultura XVII-wiecznej Holandii
Kultura XVII-wiecznej Holandii Johan Huizinga
"Mówiąc o malarstwie pejzażowym, musimy dokonać rozróżnienia...
Książka Dietrich von Hildebrand wobec narodowego socjalizmu
Dietrich von Hildebrand wob... Paweł Kaźmierczak
Książka jest całościową i wyczerpującą analizą emigracyjnej ...
Książka Krok po kroku Poznajemy Białoruś
Krok po kroku Poznajemy Bia... Kliabanau Dzmitry
Monografia Krok po kroku poznajemy Białoruś. Język ? Kultura...
Książka Wojny husyckie
Wojny husyckie Piotr Marczak
Autor przedstawia wojny husyckie w sposob bardzo szczegołowy...

Cytaty z książki

O nie! Książka Studia nad legendą dynastyczną Arpadów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}