Stulecie Winnych. Opowiadania

Ałbena Grabowska
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Stulecie Winnych. Opowiadania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Powrót do frapującego świata rodziny Winnych Stulecie Winnych. Opowiadania to książka m.in. o niezwykłych losach dwóch sióstr Ani i Mani Winnych, z podwarszawskiego Brwinowa. W jednym z opowiadań przeczytamy o dramatycznym przebiegu Wigilii w 1943 roku, w kolejnym poznamy losy Kazimierza, męża Ani, które doprowadziły go na szczyt warszawskiego półświatka. Co więcej, jedna z historii opisanych w książce, wydarzyła się naprawdę. Losy bohaterów osadzone w realiach dwudziestego wieku, opisane przez jedną z najlepszych polskich pisarek Ałbenę Grabowską, skradły już serca tysięcy czytelników, a saga „Stulecie Winnych” znalazła się na listach bestsellerów. Wiosną 2019 roku będzie można śledzić losy bohaterów sagi w serialu telewizyjnym. Wspaniała opowieść o sile rodziny, o miłości i oddaniu. Kinga Preis Ałbena Grabowska – pisarka, lekarz neurolog-epileptolog. Matka trójki dzieci, która nie wyobraża sobie życia bez pisania. Autorka bestsellerowej sagi „Stulecie Winnych”, trylogii „Alicja w krainie czasów” oraz powieści Ostatnia chowa klucz, Lot nisko nad ziemią, Coraz mniej olśnień oraz Lady M. (Wydawnictwo Zwierciadło).
Data wydania: 2018-09-19
ISBN: 978-83-8132-029-0, 9788381320290
Wydawnictwo: Zwierciadło
Cykl: Stulecie Winnych, tom 4
Stron: 280

Autor

Ałbena Grabowska
Urodzona w 1971 roku w Polsce (Pruszków)
Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim stopniem specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (szczególnie chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci. Z upodobaniem sięga po różne...

Pozostałe książki:

Uczniowie Hipokratesa. Doktor Bogumił Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli Matki i córki
Wszystkie książki Ałbena Grabowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Stulecie Winnych. Opowiadania

15.11.2020

Jest to moja pierwsza przygoda z piórem autorki i mogę zaznaczyć, że zakochałam się w jej klimatyczności. Uwielbiam, kiedy w powieściach opisuje się dawne czasy, gdyż mieli oni swój specyficzny język. Autorka doskonale wtopiła się nim w obszar czasowy, gdzie kobiety nie miały tyle wolności jak teraz. Szacowało je poświecenie i oddanie. Pani Ałbena... Recenzja książki Stulecie Winnych. Opowiadania

Moja opinia o książce

Opinie

@Anna30
2020-03-23
8 /10
Przeczytane

Gdy na samym początku poznajemy losy opisywanych przez autorkę Panią Ałbenę Grabowską w książce pt. '' Stulecie Winnych. Opowiadania'' to można z łatwością dostrzec w niej, z jakim ona ogromnym zaangażowaniem relacjonuje nam Czytelnikom historię rodzin, którym to na ogół było ciężko przetrwać ten trudny czas podczas II wojny światowej.

Każda przedstawiona historia pozostawia widoczny ślad na honorze tychże rodzin oraz tworzy niewyjaśnione dotąd tajemnice związane z rodzinami, które muszą dzielnie je pokonać.

Czytając i analizując, te opowieści nie ukrywam, że pojawią się momenty wzruszeń.

Pytania moglibyśmy sobie wówczas zadawać dotyczące, co my moglibyśmy zrobić w tej sytuacji, w której znajdowali się wszyscy występujący w tej opowieści bohaterowie.

Autorka ma niezwykłe umiejętności tworzenia u bohaterów charakterów bardzo różnorodnych i potrafi nadać niewielu z nich niepewnej wyrazistości.

Bohaterami, którzy podobali mi się szczególnie to byli: Dziadkowie, tata Stanisław jednej z bliźniaczek, którą polubiłam za to, że była w każdej sytuacji sobą.

Tragiczne losy rodziny Przykrylów opowiadanie oparte na faktach podobało się szczególnie, gdyż można wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski, które nasuną się po poznaniu ludzkich zachowań , wciągająca treść historia, pełna emocji do samego końca.

Utrudnieniem dla mnie był zbyt mała czcionka zamieszczona w tekście.

Polecam przeczytać ten zbiór opowiadań.
...

× 10 | link |
@ksiazkirabe
2019-11-20
7 /10
Przeczytane 2019 Posiadam

To książka wyłącznie dla fanów trylogii "Stulecie Winnych", bo osoby, które nie znają tej sagi rodzinnej, będą mieli problemy ze zrozumieniem kto jest kim ;).
Te krótkie opowiadania przybliżają nam trochę niektóre wydarzenia z życia znanych nam Winnych oraz innych mieszkańców Brwinowa, nieopisane w poprzednich książkach z serii. Ciekawe uzupełnienie całej historii, zwłaszcza ostatnie opowiadanie :)

× 3 | link |
@przyrodazksiazka
2020-11-15
10 /10
Przeczytane

Jest to moja pierwsza przygoda z piórem autorki i mogę zaznaczyć, że zakochałam się w jej klimatyczności. Uwielbiam, kiedy w powieściach opisuje się dawne czasy, gdyż mieli oni swój specyficzny język. Autorka doskonale wtopiła się nim w obszar czasowy, gdzie kobiety nie miały tyle wolności jak teraz. Szacowało je poświecenie i oddanie. Pani Ałbena w opowiadaniach zwraca nam uwagę na fakt, iż wiele rzeczy nie dzieje się bez przyczyny. Nie ma przypadków, a jedynie pewne sploty wydarzeń, które mają na celu naprowadzenie nas na własny los.
Bardzo podoba mi się klimat powieści i opisy wszelkiego rodzaju uczuć, jakie targają bohaterami. Książka ukazuje nam miano przeróżnych rodzin, gdzie ważna była opieka nad drugim człowiekiem. Pełna uczuć i przeświadczeń, że jeśli tylko chcemy, będziemy mogli w życiu zaznać prawdziwego szczęścia.
Czytając ją przeżywamy wszystkie sceny razem z bohaterami. Jakby sterowała nami, że gdy jest smutno, to i my odczuwamy to uczucie intensywnie. Troski bohaterów dzielimy wspólnie i radujemy się, kiedy u nich gości szczęście.
Strasznie wciągająca. Czytałam ją gdzie tylko mogłam, gdyż nie potrafiłam pozostawić niedoczytanego rozdziału. Czułam, jakby wszystkie sceny działy się ze mną.
W książce nie ma niczego przesadzonego. Jest historia i jesteśmy my. Reszta świata nie ma do nas dostępu.
Autorka pokazuje nam jak żyli ludzie podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Mogliśmy ujrzeć te okropne czasy i dramatyczne sceny. Wtedy mnie ...

× 1 | link |
@deana
2019-08-03
Przeczytane

Ze zbiorami opowiadań z reguły jest tak, że nie wszystkie są na takim samym poziomie i nie wszystkie prezentują ten sam punkt widzenia. Ma to swoje plusy i minusy. Z pewnością nadaje to zbiorowi różnorodność, nie wszystko musi do siebie pasować, nie wszystko musi być spod jednego klucza czy skupiające się na jednym głównym wątku. Zbiór Ałbeny Grabowskiej to powrót do świata rodziny Winnych oraz ludzi ich otaczających. I chociaż to oni oraz Brwinowo są punktem spajającym wszystkie opowiadania to tak na prawdę każde jest indywidualną zamkniętą historią.

Sam cykl ,,Stulecie Winnych" czytałam chyba trzy lata temu. To dosyć dawno, pewne szczegóły zdążyły mi już uciec z pamięci, mimo to bez problemu odnalazłam się w rzeczywistości wykreowanej przez Grabowską. Podobnie jak w głównym cyklu, tak i tutaj autorka pokazuje przekrój przez całe stulecie. Zaczyna od opowiadania skupiającego się na doktorze Brzozowskim i jego zalotach do przyszłej żony jeszcze przed I wojną światową, potem jest lekkie i zaskakujące opowiadanie poświęcone hrabiemu Krasnodębskiemu, potem są opowiadania skupiające się na czasach wojennych oraz na tym co działo się po II wojnie światowej. Ciekawym zabiegiem jest to, że aż trzy skupiając się na mężczyznach powiązanych z kobietami Winnymi: Kazimierzu, Pawle oraz już bardziej współcześnie na Jeremim. Dopełnieniem i zamknięciem całego cyklu jest z pewnością opowiadanie ostatnie, którego akcja rozgrywa się na przełomie roku 2017/2018 w sylwestrową noc. Jesz...

| link |
EK
2022-05-19
9 /10
Przeczytane

Znowu w Brwinowie! A to ci niespodzianka. Myślałam, że się już nie spotkamy. A tu: Ałbena nadal uwodzi i czaruje opowiadaniami. Mimo że formy krótsze, ten sam klimat, te same postaci, sentymentalny powrót do starych historii, dopełnienie innych, domknięcie otwartych wątków, wyjaśnienie epizodów potraktowanych po macoszemu. Skąd wziął się lekarz w Brwinowie? Jak Kazimierz stał się Królem Warszawy? Jak potoczyło się pomafijne życie Jeremiego? Co się działo z Pawłem przez wszystkie lata? Jak wyglądała pamiętna wigilia 1943 roku? Oraz przede wszystkim wzruszający epilog do całości. I kilka innych opowiadań dla ciekawskich i głodnych wiadomości o Winnych.
Czwarta, nieoczekiwana część „Stulecia Winnych” to jak dobry deser po trzydaniowym obiedzie. Dopełnia, sprawia przyjemność, pozostawia dobry smak.

| link |
@KingaP
2022-11-01
8 /10
Przeczytane
@ale.babka
2022-05-12
8 /10
Przeczytane
@tatiana
2022-04-12
6 /10
Przeczytane
AN
2022-03-18
8 /10
Przeczytane Cykle/trylogie/sagi Literatura obyczajowa/romans Literatura piękna Literatura polska Z historią w tle Wypożyczone z biblioteki
@HaWanka
2021-08-18
7 /10
Przeczytane
@gaba3
2021-07-26
10 /10
Przeczytane
@Morella
2021-04-04
7 /10
Przeczytane Posiadam
@canis.luna
2021-03-18
6 /10
Przeczytane
NA
2022-01-24
8 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2021-05-03
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Stulecie Winnych. Opowiadania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Stulecie Winnych. Notes kulinarny
Stulecie Winnych. Notes kul...
Ałbena Grabowska
6.7/10
W kulinarnym notatniku Winnych znajdziecie przepisy na staropolskie potrawy jadane na Mazowszu w pie...
Stulecie Winnych
Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska
8.4/10
Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie. Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszc...
Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli
Stulecie Winnych. Ci, którz...
Ałbena Grabowska
8/10
Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się...
Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli
Stulecie Winnych. Ci, którz...
Ałbena Grabowska
8.0/10
1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczk...
Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli
Stulecie Winnych. Ci, którz...
Ałbena Grabowska
7.6/10
W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźnia...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl