Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców

Iwan Krastew, Stephen Holmes
Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Nagrodzona 2020 Lionel Gelber Prize. Jedna z najważniejszych książek 2020 roku według „Financial Times”

Po upadku muru berlińskiego rozradowani obywatele Europy Środkowej z nadzieją spoglądali w przyszłość, licząc na to, że już wkrótce na równych prawach dołączą do Zachodu. Kraje takie jak Polska czy Węgry rozpoczęły proces demokratycznych i kapitalistycznych reform, które miały je do wyśnionego celu przybliżyć. Rzeczywistość okazała się jednak mniej kolorowa niż zakładano, a imitacyjna ścieżka rozwoju – pełna wybojów i ślepych zaułków.

Wciąż łatwiej wyjechać na Zachód niż sprowadzić zachodni dobrobyt do siebie. Obywatele pytają więc, dlaczego nie wszyscy na demokracji zyskali tak samo i kto jest temu winien. Politycy zaś sięgają po ksenofobiczny język, populistyczne rozwiązania, a nawet autokratyczne metody rządzenia.

Światło, które zgasło to błyskotliwa analiza przemian ostatnich trzydziestu lat, autorstwa wybitnych myślicieli z dwóch stron dawnej żelaznej kurtyny. Krastew i Holmes, Bułgar i Amerykanin przekonują, że kryzys liberalnej polityki to nie problem Wschodu, lecz proces globalny. A Węgry i Polska to jego awangarda, a nie bastion zacofania.

Tytuł oryginalny: The Light that Failed: A Reckoning
Data wydania: 2020-09-25
ISBN: 978-83-66586-22-2, 9788366586222
Wydawnictwo: Krytyki Politycznej
Stron: 460
dodana przez: Mackowy

Autor

Iwan Krastew Iwan Krastew
Urodzony 1 stycznia 1965 roku w Bułgarii (Lukovit)
Iwan Krastew – politolog, filozof polityki, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii, współzałożyciel think tanku European Council on Foreign Relations, związany z Instytutem Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wydał m.in. „Demokracja nieufnych. Eseje pol...

Pozostałe książki:

Co po Europie? Demokracja przepraszamy za usterki Demokracja nieufnych. Eseje polityczne Nadeszło jutro. Jak pandemia zmienia Europę
Wszystkie książki Iwan Krastew

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl