Szekspir i uzurpator. Z Krzysztofem Warlikowskim rozmawia Piotr Gruszczyński

Piotr Gruszczyński
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Szekspir i uzurpator. Z Krzysztofem Warlikowskim rozmawia Piotr Gruszczyński
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Inscenizacje sztuk Szekspira stanowią jeden z najważniejszych elementów teatru Krzysztofa Warlikowskiego, należącego do najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserów. To już ponad dziesięć realizacji, które wychodzą od interpretacji Jana Kotta, zmieniły definitywnie sposób czytania Szekspira w Polsce. Przeniosły punkty ciężkości z tego, co jednoznacznie polityczne, na to, co prywatne, ale w konsekwencji społeczne. Piotr Gruszczyński w rozmowach z Krzysztofem Warlikowskim prowadzi czytelnika przez teatralny labirynt reżysera, pokazując sposób myślenia artysty o teatrze i jego relacjach z rzeczywistością. Szekspir jest dobrym punktem wyjścia do opisania teatralnego światopoglądu Warlikowskiego. Okazuje się, że nie byłoby na przykład Oczyszczonych uznawanych za najważniejszy spektakl ostatnich lat bez pracy nad Szekspirem. Ale nie byłoby też kolejnych inscenizacji szekspirowskich bez Oczyszczonych. Krzysztof Warlikowski (ur. 1962). reżyser teatralny, wielokrotnie nagradzany twórca młodego pokolenia. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, Sorbonie i w krakowskiej PWST, był asystentem Krystiana Lupy, Petera Bronka i Ingmara Bergmana. Reżyseruje w kraju i za granicą, m. in. w Paryżu, Nicei, Amsterdamie, Hanowerze, dotychczas zrealizował ponad trzydzieści spektakli, między innymi sztuk Szekspira (Makbet, Hamlet, Burza, Wieczór trzech króli), dramatów antycznych (Elektra, Bachantki). Inscenizował także dramaty współczesne, m. in. Bernarda-Marie Koltesa i Sarah Kane, jest również reżyserem oper (Don Carlos, Ubu Rex, Wozzeck, Ifigenia w Taurydzie). Laureat m. in. Paszportu Polityki (2003), Nagrody Francuskiego Związku Krytyków Teatralnych (2003), francuskiego Orderu Kawalera Kultury (2004) oraz Nagrody Meyerholda za najwybitniejsze osiągnięcia w reżyserii światowej przyznanej w Moskwie w 2006 roku. Od 1999 związany z TR Warszawa. Piotr Gruszczyński (ur. 1965), krytyk teatralny, stale współpracujący z Tygodnikiem Powszechnym, Res Publiką Nową i Dialogiem. W 2003 wydał zbiór esejów Ojcobójcy. Młodsi zdolniejsi w teatrze polskim, nominowany do Nagrody NIKE. Obecnie pracuje jako dramaturg w TR Warszawa.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7747-193-7, 9788377471937
Wydawnictwo: W.A.B.
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Szekspir i uzurpator. Z Krzysztofem Warlikowskim rozmawia Piotr Gruszczyński nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@anticool
2010-12-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Szekspir i uzurpator. Z Krzysztofem Warlikowskim rozmawia Piotr Gruszczyński”- Piotr Gruszczyński

Kalina Jędrusik
Kalina Jędrusik Dariusz Michalski
{}10/10
Na studiach aktorskich śpiewała partię Jontka z Halki, w tel...
Język filmu
Język filmu Jerzy Płażewski
{}8/10
\"Jak się dowiaduję Wydawnictwo \"Książka i Wiedza\" przygot...
Czas utrwalony
Czas utrwalony Andriej Tarkowski
{}10/10
Andriej Tarkowski (1932-1986) - jeden z najwybitniejszych re...
Filmowe oblicza kontestacji
Filmowe oblicza kontestacji Konrad Klejsa, Konrad Klejas
{}10/10
Monografia jednej z najbardziej fascynujących dekad w histor...
Tragedie
Tragedie Ajschylos z Eleusis
{}10/10
Niniejsza edycja tragedii Ajschylosa w przekładzie Stefana S...

Cytaty z książki

O nie! Książka Szekspir i uzurpator. Z Krzysztofem Warlikowskim rozmawia Piotr Gruszczyński. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe