Szklane skrzydła motyla

Katrine Engberg
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Szklane skrzydła motyla
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Pasjonujący thriller o misternej zemście, w którym prawdziwy sprawca, niczym tytułowy motyl szklanoskrzydły, do samego niemal końca pozostaje „niewidoczny” dla tropiących go detektywów…

Pewnego jesiennego poranka roznosiciel gazet dokonuje makabrycznego odkrycia: w fontannie na Strøget, głównym deptaku Kopenhagi, znajduje ciało nagiej kobiety. Policja ze zdziwieniem odkrywa brak jakichkolwiek śladów krwi, na ciele ofiary są natomiast liczne nacięcia. Wszystko wskazuje na to, że ofierze upuszczono krew. W ciągu następnych dwóch dni pojawiają się dwa kolejne ciała, jedno w fontannie przed Szpitalem Krajowym, drugie w jednym ze stawów w centrum miasta. Wszystkie ofiary zginęły w ten sam sposób: upuszczono im krew, używając do tego rzadkiego rodzaju skalpela – skaryfikatora. Poza tym okazuje się, że wszystkie trzy ofiary coś wiąże: wszystkie pracowały w ośrodku terapeutycznym Dom Motyl dla młodzieży z problemami psychicznymi. Ośrodek został rozwiązany kilka lat wcześniej po samobójstwie jednej z młodych pacjentek. Teraz zaczynają ginąć osoby z nim związane.
Kto będzie następną ofiarą? Kto zabija i dlaczego? Rozpoczyna się wyścig z czasem…
Tytuł oryginalny: Glasvinge
Data wydania: 2020-10-13
ISBN: 978-83-8116-907-3, 9788381169073
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Jeppe Kørner, tom 2
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 340
dodana przez: ejwa1960

Autor

Katrine Engberg Katrine Engberg
Urodzona 29 czerwca 1975 roku w Danii

Pozostałe książki:

Stróż Krokodyla
Wszystkie książki Katrine Engberg

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nieuchwytny motyl

{} WYBÓR REDAKCJI
4.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na wstępie przyznam, że skusiłam się na książkę głównie ze względu na okładkę, która bardzo przyciąga wzrok i bardzo mi się spodobała. Wiem, że nie jest to najlepszy pomysł, bo czasem można się sparzyć jednak w przypadku tej książki, nie było źle. Jakie są moje odczucia, o tym za chwilę. Szklane skrzydła motyla to moje pierwsze spotkanie z auto... {} Recenzja książki Szklane skrzydła motyla

"Szklane skrzydła motyla"

30.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Moje pierwsze spotkanie z autorką. Jestem pod dużym wrażeniem tego zaskakującego i wciągającego thrillera. Misternie uknuta zemsta i niewidoczny sprawca. „Jeśli chcemy nauczyć się dźwigać to, co jest nie do udźwignięcia, trzeba uczynić strach naszym sojusznikiem.” Pewnego dnia w centrum Kopenhagi, roznosiciel gazet znajduje martwą kobietę.... {} Recenzja książki Szklane skrzydła motyla

Szklane skrzydła motyla

30.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

13 października miałam premierę druga książka tej Autorki, którą przeczytałam. Pierwsza, pamiętam, przyciągnęła mnie genialną okładką i wtedy był to strzał w dziesiątkę. @Link Czy druga również jest świetna? Czy jest to genialny thriller, jak głoszą polecajki na okładce? Już Wam opowiadam o moich wrażeniach z lektury. Kopenhaga. Poranek dla... {} Recenzja książki Szklane skrzydła motyla

Dom Motyl

27.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pewnego ranka w Kopenhadzkiej fontannie zostaje znalezione ciało kobiety pozbawionej krwi. Następnego dnia policja znajduje ciało i czuje, że trzeba koniecznie rozwiązać tę sprawę. Zwłaszcza że z poszlak wynika, iż to nie będzie łatwe śledztwo. Śledczy Jepp wraz z policjantami będzie zmuszony zbadać starą sprawę domu Motyl dla młodzieży z problema... {} Recenzja książki Szklane skrzydła motyla

@Wilczekczyta@Wilczekczyta {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@kryminal_na_talerzu
2020-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

„Szklane skrzydła motyla” Katrine Engberg to drugi tom cyklu o śledczych Jeppe Kørner i Anette Werner, którego akcja rozgrywa się w Kopenhadze. Ja zaczęłam lekturę oczywiście od tego tomu i wydaje mi się, że przez to z początku trochę się w fabule gubiłam – narracja przedstawiona jest z punktu widzenia sporej ilości postaci, a że każda z nich była dla mnie nowością, to trudno było naraz ich wszystkich spamiętać. Później jednak, gdy zapamiętałam kto jest kim, było dużo lepiej. O autorce mówi się, że dobra jest w portretach psychologicznych postaci i w zgrabnym spinaniu wątków fabularnych. I w sumie muszę przyznać temu stwierdzeniu rację – postacie faktycznie są bardzo wiarygodne, najbardziej udane są panie – zarówno Anette, która właśnie została matką i prawdopodobnie cierpi na lekką depresję poporodową, jak i Esther, starsza pani, bardzo żywiołowa i energiczna, jednak walcząca z depresją. Co do wątków, to przez rozpisanie akcji na tyle postaci, są one dosyć zagmatwane, ostatecznie jednak ładnie spajają się w całość, wszystko do siebie pasuje. Atmosfera panująca w powieści też jest ciekawa – jest dosyć mroczne, duszno i mglisto. Intryga kryminalna oczywiście finalnie mocno zaskakuje. Ostatecznie muszę przyznać, że jestem zadowolona z lektury, choć nie była to lektura nieodkładalna. To po prostu dobry, mroczny, skandynawski kryminał. Myślę, że chciałabym jeszcze kiedyś coś z tej serii przeczytać.

{}× 6 | link |
@kasia.rzymowska
2020-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Macie swoje ulubione motywy w thrillerach lub kryminałach? Ja uwielbiam motyw związany z psychiatrią, szpitalem psychiatrycznym lub chociażby terapią z psychologiem. Temat zawiłości i nieobliczalności ludzkiej psychiki zawsze powoduje automatyczny wzrost mojego zainteresowania.

Z tego powodu sięgnęłam właśnie po tę książkę.
🦋
Ten tytuł to kryminał z elementami thrillera. Mamy tu misternie zaplanowane zabójstwo, gdzie ofiara zostaje odnaleziona w miejskiej fontannie, w centrum Kopenhagi. Mamy kolejne ofiary, zamordowane w ten sam sposób, które łączy wspólna zawodowa przeszłość w jednym z zakładów psychiatrycznych. Prowadzone śledztwo dociera do zatajanych metod terapeutycznych, praktykowanych w zakładzie, które niekiedy prowadziły do tragedii podopiecznych.
🦋
Samo śledztwo nie jest tutaj najmocniejszym punktem powieści. Dla mnie dużo bardziej ciekawe były wątki poboczne, dotyczące podopiecznych Motyla właśnie. Najciekawszym "śledczym" okazała się Anette - młoda mama, funkcjonariusz policji, która mimo przebywania na urlopie macierzyńskim bardzo angażuje się w prowadzoną sprawę.
🦋
Pomysł na fabułę również do mnie przemówił. Za każdym razem kiedy już miałam wrażenie, że rozwiązałam zagadkę, okazywało się, że autorka wyprowadziła mnie w pole :) Jednak mimo tych plusów nie do końca poczułam klimat tej powieści. Myślę, że zabrakło mi nieco więcej mroczności, szaleństwa i złożoności ludzkiej psychiki.

{}× 5 | link |
@chomiczek71
2020-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Taki szybki, prosty kryminał. Mamy seryjnego mordercę i kilku podejrzanych. Powiązania ze szpitalami psychiatrycznymi i podejrzanymi są zarówno pacjenci jak i personel, co jest na plus.
Na minus, że akcja toczy się szybko, trochę za szybko i za łatwo według mnie. Morderca bez problemów porzuca zwłoki w miejscach publicznych. Śledczy rozwiązują sprawę dzięki cudownym olśnieniom lub intuicji. Nie lubię takich nierealnych sytuacji w kryminałach, tam musi się więcej dziać, wystąpić więcej główkowania. Ale poza tym czytało się całkiem przyjemnie.

{}× 5 | link |
@ladypasja
2020-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

„Szklane skrzydła motyla” Katrine Engberg od Wydawnictwa Zysk i S - ka, to świetny kryminał, który dał mi dużo przyjemności z lektury i prowadzenia własnego śledztwa. Z wielkim zainteresowaniem szukałam sprawcy, a moje typy okazały się nietrafione. Podejrzanych jest tu wielu, liczba ślepych zaułków zaskakująca duża, a śledztwo napotyka na mnóstwo przeszkód.

Książki, które poruszają w jakimś stopniu kwestię dzieci i odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo, rozwój i ich funkcjonowanie w społeczeństwie zawsze mnie bardzo poruszają, a w tej książce pojawia się ten aspekt jakby w krzywym zwierciadle. Dom Motyl dla młodzieży z problemami psychicznymi to miejsce, które łączy trzy ofiary. Co to za miejsce? Jacy ludzie tam pracowali? Czy dzieci były tam otoczone należytą opieką? A może to miejsce skrywa jakąś mroczną tajemnicę?

Jednak podstawowe pytania to: kto zabija i dlaczego?

Podoba mi się również zestawienie „wymagających specjalnej opieki dzieci” z niemowlęciem detektyw na urlopie macierzyńskim. Niesie to dodatkowe emocje podczas lektury, która jest niezwykle ciekawa. Przedstawione dzieci z chorobami psychicznymi są „normalnymi osobami”, które potrzebuję pomocy lekarskiej, zrozumienia, czasu, troski… tak jak wszystkie dzieci. Zaś poczucie bezpieczeństwa to fundament, na którym można budować. W subtelny sposób bez dydaktycznej nuty Katrne Engberg walczy ze stereotypami dotyczącymi osób chorych psychicznie.

...

{}× 2 | link |
@Wilczekczyta
2020-10-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Przeczytane 2020

Średnia, ale dobrze się bawiłam mimo wszystko, chociaż bohaterami ta książka nie stoi.

{}× 2 | link |
@etiudyliterackie
2021-01-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Młody chłopak znajduje w fontannie zwłoki kobiety. Morderstwo zostało dokonane najpewniej w innym miejscu, ponieważ krew spuszczono, a na ciele widać tylko liczne nacięcia. Niestety następne dwa dni przynoszą kolejne dwa trupy. Sposób działania jest w zasadzie taki sam, co więcej okazuje się, że wszystkie osoby, które padły ofiarą mordercy znały się i razem pracowały w ośrodku terapeutycznym, który został zamknięty ze względu na śmierć jednej z pacjentek. Czy ktoś zaplanował zemstę?

Bardzo cieszę się, że mogłam sięgnąć po duńską literaturę. Prawda jest taka, że na półkach królują kryminały szwedzkie, czy norweskiej, a tych z Danii tak często się nie spotyka, albo przynajmniej umykają przed moim wzrokiem 😉
Od pierwszej strony autorka zaciekawia czytelnika i wprowadza go w całą historię, która nie ukrywam, jest dość przerażająca. Sam klimat deszczowej, szarej Kopenhagi dodaje dreszczyku emocji. Bardzo odpowiadał mi język, którym posługiwała się Katrine Engberg, prosty, przejrzysty. Dodatkowo ciekawi bohaterowie: nieidealni, przepracowani, styrani życiem, mający różne problemy, po prostu normalni. Na całą serię zdarzeń możemy spojrzeń z różnych perspektyw, przez co mamy dokładniejszy ogląd na wszystko.

Oprócz tego, że podczas lektury bawiłam się wybornie, to również dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy: czym jest skaryfikator, teratologia, patologia humoralna, czy teoria chaosu. Uwielbiam kiedy zostają wprowadzone takie nowe dla mnie informację, wte...

{} | link |
@daka_portal
2021-06-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@anettaros.74
2021-01-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@zaczytany.bebenek
2020-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@WystukaneRecenzje
2020-10-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
BT
2020-10-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Szklane skrzydła motyla. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Stróż Krokodyla
Stróż Krokodyla
Katrine Engberg
{}6.6/10
Przesycony atmosferą starej Kopenhagi, pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller o skutkach pomies...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl