Sztuczna obecność Studia z filozofii obrazu

Lambert Wiesing
Książka Sztuczna obecność Studia z filozofii obrazu
Książka Sztuczna obecność Studia z filozofii obrazu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Sztuczna obecność jest przeglądem zasadniczych stanowisk w obrębie współczesnej nauki o obrazie, stanowiącej rezultat zwrotu obrazowego w kulturoznawstwie. Wokół niej ogniskuje się cała akademicka dyscyplina refleksji nad kultura wizualną. Nauka o obrazie stworzyła warunki do komparatystycznej, ale też integracyjnej analizy i interpretacji zjawisk obrazowych, widzialności w kształcie nadanym jej we współczesnej kulturze. Scala ona ze sobą rozmaite modele teoriopoznawcze: od semiotyki po psychoanalizę. Jasno też uwypukla różnicę między stylem uprawiania wiedzy o obrazach osadzonej w paradygmacie historii sztuki a nowym podejściem współczesnego ?obrazoznawstwa?. W myśl tezy Autora obrazy są prezentacjami - tylko one umożliwiają sztuczne wytwarzanie obecności rzeczy tylko widzialnych, które uchylają się prawom fizyki. Autor opisuje - z fenomenologicznej perspektywy - stosowanie obrazów jako znaków, rekonstruuje Platońskie pojęcie mimesis, a także eksponuje szczególne znaczenia skrajnych typów obrazów ? jak wirtualna rzeczywistość, użytkowe powierzchnie czy abstrakcyjne fotografie ? spożytkowując je do filozoficznego opracowania pojęcia obrazu. Przydatności dydaktycznej na różnych uczelniach i kierunkach tego powstałego jako rezultat wykładów ?rasowego? podręcznika nie sposób przecenić ? przejrzysty, ciekawy, doskonale skomponowany w spójną propozycję ?obrazoznawstwa?, ale też pozwalający na samodzielne obieranie tematów lektury. Jest niezbędną lekturą dla wykładających i studiujących współczesną naukę o obrazach historyków sztuki i medioznaw
ISBN: 978-83-7737-014-8, 9788377370148
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa Elżbieta Nowakowska-Sołtan
Stron: 202

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Sztuczna obecność Studia z filozofii obrazu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Sztuczna obecność Studia z filozofii obrazu”- Lambert Wiesing

Książka Widzialność obrazu. Historia i perspektywy estetyki formalnej. Terminus 47
Widzialność obrazu. Histori... Lambert Wiesing
Książka jest rekonstrukcją filozoficznego podłoża, na którym...

Cytaty z książki

O nie! Książka Sztuczna obecność Studia z filozofii obrazu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe