Tekst poetycki i jego konteksty. Zbiór studiów

Teresa Dobrzyńska
Tekst poetycki i jego konteksty. Zbiór studiów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W studiach zamieszczonych w tym zbiorze odzywają się echem niepokoje współczesnej humanistyki doświadczane przez poetów i wyrażane środkami języka poetyckiego. Jest to m.in. kwestia osoby, jej integralności i tożsamości - w różny sposób podważanych w czasach nam współczesnych; osoby, której literackim odpowiednikiem jest podmiot mówiący wpisany w strukturę wypowiedzi i będący gwarantem jej spójności oraz sensowności. Analizując poznawcze funkcje poezji w wyrażaniu niepowtarzalnego ludzkiego doświadczenia, Autorka zwraca przede wszystkim uwagę na możliwości i ograniczenia języka jako podstawowego tworzywa wypowiedzi. To programowe zainteresowanie językową formą utworów poetyckich, ich organizacją tekstową oraz związkami z różnymi odmianami dyskursu i praktykami artystycznymi opisywanymi w swym kształcie językowym pozwała określić książkę jako opracowanie z dziedziny poetyki lingwistycznej, eksplorujące tezę Wilhelma von Humboldta: "Poezja jest sztuką poprzez język". Interpretacje tekstów poetyckich tu zebrane potwierdzają też konieczność uwzględniania szerokiego kontekstu kulturowego stanowiącego tło poznawcze przekazu i wyznaczającego zasięg relacji intertekstualnych istotnych dla zrozumienia utworu.
ISBN: 978-83-61757-69-6, 9788361757696
Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Tekst poetycki i jego konteksty. Zbiór studiów? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Tekst poetycki i jego konteksty. Zbiór studiów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl