Trolle Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej

Jessikka Aro
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Trolle Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Trzymające w napięciu reporterskie śledztwo o współczesnych metodach prowadzenia wojny informacyjnej.

Rosja toczy w internecie wojnę przeciwko cywilom. Każda krytyczna opinia to głos wroga. Nie przebiera się w środkach ani nie zwraca uwagi na granice prawa, gdy wrogów chce się uciszyć. W książce zostały szczegółowo przedstawione inspirowane i aprobowane przez Kreml nagonki, które przeprowadzono ostatnimi laty w Polsce, Finlandii i wielu innych krajach. Punktem głównym są wymierzone w prywatne osoby ponadpaństwowe akcje, niekiedy wyczerpujące definicję przestępstwa. Dokładnie udokumentowane historie pokazują, że Rosja Putina bez najmniejszych skrupułów eliminuje przeciwników przy pomocy internetowego szpiegostwa, trolli w mediach społecznościowych, fake newsów, cyberprzestępczości, gróźb śmierci i przeprowadzonych przez specjalistów od PR-u kampanii nienawiści.

Literatura faktu, którą czyta się jak powieść szpiegowską.

Tytuł oryginalny: Putinin trollit
Data wydania: 2020-10-14
ISBN: 978-83-8129-793-6, 9788381297936
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Stron: 494
dodana przez: Vernau

Autor

Jessikka Aro Jessikka Aro
Urodzony 19 grudnia 1980 roku
Fińska dziennikarka pracująca dla publicznego fińskiego kanału radiowego Yle. W 2014 zajęła się rosyjskim trollingiem i sama stała się jego ofiarą. Nie dała się jednak złamać i otrzymała nawet nagrodę @Link, fundowaną przez departament stanu USA. Je...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Myśl sowiecka" wciąż żyje...

6.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wojna informacyjna to odpowiedź na to, że "tradycyjna" wojna przestała się kalkulować. Nikt już nie chce nagrody, którą staje się zrujnowany kraj, skoro są sposoby na to, by w inny sposób zaszkodzić innym, by zyskać samemu.⁣ Teraz sztuką jest podbicie przeciwnika tak, by móc od razu korzystać z jego zasobów, a przeciwnikiem nie zawsze musi być jak... {} Recenzja książki Trolle Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 5

Świetny reportaż o wojnie informacyjnej

25.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pozycja godna uwagi dla miłośników reportaży i prawdziwego dziennikarstwa. Porusza bardzo ważny temat jakim jest “wolność słowa” w social mediach. Zawiera intrygujące a zarazem też przerażające prawdziwe historię z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej. Pokazuje jak ciężko jest w XXI wieku być niezależnym dziennikarzem, którego zadaniem zawodowym... {} Recenzja książki Trolle Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2020-12-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Reportaże

Spodziewałem się więcej, myślałem, że ta książka wgniecie mnie w fotel, że będę co dwie strony parskał święcie oburzony wykrzykując: “nie! Niemożliwe!”, że z “Trolli” lepiej poznam mechanizmy działania niesławnej petersburskiej farmy, no po prostu, że będzie więcej teorii wojny hybrydowej.
Tymczasem książka Jessiki Aro to zbiór niezłych (średnio przetłumaczonych) reportaży o ludziach, którzy stanęli na drodze putinowskim interesom, w ten czy inny sposób wzbudzając gniew moskiewskiego wodza i odwet z jego strony. Chwała autorce za to, że wzięła się za tak żmudny i niebezpieczny temat i myślę, że warto po Trolle sięgnąć, bo jest tu kilka mocnych historii.

{}× 24 | link |
@elcia17
2020-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Historie opisane przez Jessikę Aro budzą niekiedy grozę. Niby wiesz że takie rzeczy dzieją się w sąsiednim państwie ale trudno sobie to wyobrazić. XXI wiek, niby wolność słowa to nie abstrakcja, jednak nie dla wszystkich to tak oczywiste jak się okazuje. Świat polityki zawsze był dla mnie zagadką, tym bardziej nie do pojęcia jest dla mnie to co się dzieje w Rosji. Książka nadaje się na ekranizację, byłby to świetny film sensacyjny.

{}× 6 | link |
@ladypasja
2020-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„Trolle Putina” autorstwa Jessikka Aro od Wydawnictwa SQN to reporterskie śledztwo o współczesnych metodach prowadzenia wojny informacyjnej. Tę książkę czyta się z przerażeniem, bo mimo podtytułu „Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej” ciężko nie zauważyć zbieżności z aktualną sytuacją w kraju.

Szpiegostwo, farmy trolli, fake newsy, cyberprzestępczość, groźby śmierci i kampanie nienawiści – to tylko wierzchołek góry lodowej… bo na co dzień nawet nie dostrzegamy serwowanej dawki manipulacji. Siana propaganda trafia na podatny grunt… bo życia bez dostępu do informacji już chyba nie możemy sobie wyobrazić.

Chcemy wiedzieć więcej, ale też coraz więcej publikujemy o sobie.

Podburzanie ludzi do nienawiści, do hejtu, do agresji, nie tylko słownej, jest w dzisiejszych czasach niezwykle łatwe. Trudno oprzeć się wrażeniu, że aktualnie front walki został przeniesiony do sieci.

To książka przestroga! Głośny protest przeciwko manipulacji w mass mediach. Jest jak wielki czerwony neon z napisem „STOP!” i jeszcze dopiskiem „WŁĄCZ KRYTYCZNE MYŚLENIE!”

Książka porusza również problem rzetelnego, niezależnego dziennikarstwa niosącego prawdziwe informacje i niezależne opinie.

Ta książka uczy myślenia, uczy krytycznego podejścia do wszechogarniającej informacji. Obnaża mechanizmy działania w sieci.

Książka zawiera niesamowitą dawkę ...

{}× 1 | link |
@aleksandra.stemplewska
2021-08-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Wszyscy chyba słyszeliśmy o retoryce wiadomości podawanych w rosyjskich mediach – niemal zawsze o całe zło świata oskarżają one Państwa zachodnie. A co, jeśli retoryka prorosyjska weszła już na stałe do medium, jakim jest Internet? Co jeśli propaganda pro klemlowska jest akcją w pełni zorganizowaną i nadzorowaną przez najważniejsze osoby w Federacji Rosyjskiej? Co, w końcu, jeśli niektóre z informacji, z którymi zapoznajemy się na łamach Internetu produkowane są w rosyjskiej „fabryce trolli”, w której zatrudnione są dziesiątki ludzi, pracujących zmianowo przez całą dobę, aby oddziaływać na sposób myślenia Internautów w różnych strefach czasowych? A co jeśli towarzyszą jeszcze temu niebotycznie wysokie kwoty pieniędzy, zabójstwa i nagłe znikanie ludzi?
Książkę Jessiki Aro, mimo że jest to reportaż, czyta się niczym najlepszy kryminał szpiegowski, z ciągłymi zwrotami akcji, niebezpieczeństwami – historie tam przedstawione pochłaniają bez reszty. Najbardziej ekscytujące w tej książce jest jednak to, że żadna z opisanych tam historii nie jest fikcją literacką – to zdarzyło się (i w wielu przypadkach dzieje się nadal) naprawdę.

{} | link |
@esclavo
2020-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Chcę przeczytać

Nie czytam dużo reportaży, ale ten już po tytule obiecywał świetną lekturę. Świetną i przerażającą. Wiele czasu spędzamy w internecie, przeglądamy wiadomości, czytamy wpisy na grupach i forach, komentujemy aktualne wydarzenia. Ale ile w tych informacji jest prawdą? Może konta, które bierzemy za prawdziwe są tylko manipulantami? I właśnie o tym jest ta książka. To straszny obraz dzisiejszego świata, w którym wojna toczy się w cyberprzestrzeni. Jesteśmy zalewani przez nieprawdziwe informacje, dziwne teorie i pochwały dla poglądów, które nie powinny być chwalone. Jest to książka o Rosji, mocarstwie prania mózgów szarych obywateli.
Ten reportaż bardzo mi się podobał, chociaż nie jest to lektura łatwa i prosta. Obnaża problemy i słabości systemu, pokazuje naiwność i zaufanie, ale najbardziej przeraża i wywołuje niepokój. Godna polecenia i przeczytania.

{} | link |
@girlinthebookspoland
2021-02-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
GA
2020-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@slawomir_gumieniak
2020-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
MA
2020-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Cytaty z książki

“Pierwsze uczucie to szok. Ważne, żeby zrozumieć, że trafiło się w środek gównoburzy i nie ma się żadnego wpływu na czas jej trwania ani kierunek rozwoju.(...)nagonkeę urządza się po tym, żeby ...”
{}
#
“Jednym z najpoważniejszych skutków nagonki jest to, że zabiera ona środki, czas, energię i dwraca uwagę ofiary od jej właściwej pracy. ”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl