Trzy światy średniowiecza. Iuxta castrum Sandouel

Grzegorz Kiarszys
Trzy światy średniowiecza. Iuxta castrum Sandouel
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Celem książki jest przedstawienie kulturotwórczej roli reliktów wczesnośredniowiecznych grodów pierścieniowatych i późnośredniowiecznych warownych siedzib rycerskich z obszaru powiatu górowskiego (woj. dolnośląskie). Są to jedne z najbardziej niezwykłych i monumentalnych obiektów krajobrazowych, będących śladami działalności dawnych grup ludzkich. Staram się je dlatego rozpatrywać w pracy zarówno jako fenomen całkowicie współczesny, który może wzbudzać zainteresowanie obecnych mieszkańców regionu, jak i odnoszę się do wybranych zagadnień dotyczących ich historycznej funkcji, chronologii oraz okoliczności powstania. ze Wstępu 1. Do czego potrzebna jest nam przeszłość? 1.1. Upływający czas człowieka 1.2. Czym jest świadomość historyczna? 1.3. Światy pozbawione przeszłości 1.4. Czym jest historia? 2. Przeszłość i współczesny krajobraz kulturowy 2.1. Człowiek, kultura, palimpsest 2.2. Istota miejsca 2.3. Obce przestrzenie, krajobrazy przeszłości 3. Wybrane przykłady nieinwazyjnych metod badawczych stosowanych w archeologii 3.1. Archeologia lotnicza, czyli z góry czasami widać więcej 3.1.1. Dlaczego stanowiska archeologiczne są widoczne na fotografiach lotniczych? 3.1.2. Zdjęcia pionowe i ukośne 3.2. Skanowanie laserowe. Archeologia lotnicza, wersja 2.0 3.3. Pogorzeliska i anomalie magnetyczne. Metoda geomagnetyczna 3.4. Archeolodzy w polu. Badania powierzchniowe 3.5. Wirtualna rzeczywistość i Systemy Informacji Geograficznej w archeologii 3.6. Czym są wyniki badań, które interpretuje archeolog? 4. Opowiadanie o trzech światach średniowiecza 4.1. Pierwszy świat średniowiecza 4.1.1. Władza i organizacja społeczna w okresie plemiennym 4.1.2. Granice i znaczenia w krajobrazach plemiennych 4.1.3. Zanim grody zostały osadami obronnymi 4.2. Drugi świat średniowiecza 4.2.1. Śląsk w państwie pierwszych Piastów 4.2.2. Władza i prawo książęce 4.2.3. Castrum Sandouel. Nowy ład w krajobrazie 4.2.4. Krajobrazy świata żywych i umarłych 4.2.5. Gród w Sądowlu w świetle źródeł historycznych 4.3. Trzeci świat średniowiecza. 4.3.1. Północne rubieże Śląska w późnym średniowieczu 4.3.2. Krajobrazy warownych siedzib na kopcach Podsumowanie 5. Czy świat wyobrażeń dawnych Słowian różnił się od naszego? 5.1. Elementy kultury magicznej i ich wpływ na świadomość 5.2. Demony, istoty nadprzyrodzone i inni sąsiedzi człowieka 5.2.1. Pochodzenie demonów, zmor i duchów 5.2.2. Duchy gospodarstwa domowego oraz miejsc związanych z człowiekiem 5.2.3. Duchy zamieszkujące wody 5.2.4. Mieszkańcy lasów i duchy zwierzęce 5.2.5. Zjawiska atmosferyczne i duchy powietrza Podsumowanie Zakończenie Bibliografia Średniowieczne grodziska powiatu górowskiego. Katalog stanowisk Streszczenie
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7972-033-0, 9788379720330
Wydawnictwo: Uniwersytet Szczeciński
Kategoria: Historia

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Trzy światy średniowiecza. Iuxta castrum Sandouel? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Trzy światy średniowiecza. Iuxta castrum Sandouel. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl