Umowa społeczna i jej krytycy w myśli politycznej i prawnej

M. Chmieliński, Zbigniew Rau, Maciej Chmieliński, Zbigniew Rau
Umowa społeczna i jej krytycy w myśli politycznej i prawnej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Zbigniew Rau, Maciej Chmieliński (red.) Umowa społeczna i jej krytycy w myśli politycznej i prawnej W monografii przedstawiono fundamentalne stanowiska zwolenników umowy społecznej oraz stanowiska jej głównych krytyków. Autorzy wychodzą od koncepcji starotestamentowych, greckich sofistów oraz średniowiecznej idei umowy o władzę, następnie omawiają szkołę z Salamanki, szkołę prawa natury, by przejść do zasadniczych dla teorii umowy społecznej siedemnastowiecznych koncepcji Hobbesa i Locke?a oraz osiemnastowiecznych doktryn Rousseau i Kanta. Prezentują najdonioślejsze teorie współczesne: Rawlsa, Buchanana, doktrynę kontraktualizmu moralnego Gauthiera oraz ekonomiczne podejście Binmore?a. Ostatnia część książki jest poświęcona argumentom przeciwników kontraktualizmu, Filmera, Hume'a, Benthama, Hegla, Sandela, MacIntyre, Taylora. Zagadnienie umowy społecznej należy do podstawowych zagadnień filozofii i myśli politycznej. Bez jego uwzględnienia trudno sobie wyobrazić jakikolwiek wykład filozofii i myśli politycznej, teorii polityki, doktryn polityczno-prawnych czy historii myśli społecznej i ekonomicznej. Na osi umowa społeczna ? jej krytycy sytuują się bowiem wszystkie najważniejsze doktryny i nurty myśli społeczno-politycznej. Książka może być podręcznikiem dla studentów co najmniej kilku kierunków, przede wszystkim politologii, stosunków międzynarodowych, prawa, administracji, polityki społecznej, teorii ekonomii, filozofii i socjologii. Zbigniew Rau ? profesor prawa, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Maciej Chmieliński ? prawnik, profesor Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7383-232-9, 9788373832329
Wydawnictwo: SCHOLAR Wydawnictwo Naukowe
Stron: 442

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Umowa społeczna i jej krytycy w myśli politycznej i prawnej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Umowa społeczna i jej krytycy w myśli politycznej i prawnej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl