Opinia na temat książki Uśmiech

@WystukaneRecenzje @WystukaneRecenzje · 2021-10-18 08:15:11
Uśmiech – jakie to wspaniałe słowo, prawda? Kryć się przecież za nim mogą w zasadzie tylko pozytywne rzeczy, ale czasami może być szyderczy, może być ironiczny, a gdyby tak spojrzeć od drugiej strony, to uśmiechamy się gdy jest dobrze, by kogoś podnieść na duchu, by dodać otuchy lub najzwyczajniej w świecie lżej przez życie się szło. Tak spojrzeć można na początku na zbioru opowiadań Pana Grochmalskiego, ale w rzeczywistości nie jest to łatwy i lekki temat do omówienia, a mogłoby się wydawać zupełnie inaczej.

Każdy z nas od początku swojego życia się uśmiecha i tutaj możemy wyróżnić całe mnóstwo różnych emocji temu towarzyszących i różnych celów tego właśnie zabiegu. Czasami wyginamy usta w górę, lub tylko jeden kącik frunie ku górze i oznaczać to może tak wiele rzeczy! Spójrzmy, jak jedna osoba do drugiej wysyłając taki sygnał daje precyzyjnie do zrozumienia, że ją lubi, że nią gardzi, że jest jej żal lub ukrywa jeszcze coś innego pod zasłoną uśmiechu. Bo z ustami muszą się oczy śmiać. Jakie to prawdziwe, ile można wyczytać zarówno z ułożenia warg, jak i z tego, w jaki sposób ktoś na nas patrzy.

Ten trudny temat poruszył Kazimierz Grochmalski i stworzył nieco ponad dwieście stron opowieści o tym, jak mkniemy przez życie. Pokazał swoje doświadczenie, bo to ono gra tutaj kluczową rolę, ale i spowodował, że człowiek się po lekturze bardziej zastanawia nad tym w jaki sposób ten tytułowy uśmiech posyła do innych osób. A powinniśmy w pozytywny sposób, prawda? Niestety, tutaj autor pokazuje, że wbrew pozorom, choć kojarzy się dobrze, to najczęściej jednak jest używany w zupełnie odwrotnym celu.

Jeśli myślicie, tak jak ja, że te dwieście stron to do przeczytania na raz, to się bardzo mylicie. W tym przypadku czytanie powoli jest jak najbardziej wskazane. Robienie sobie przerw, aby poddać się refleksji według mnie jest wręcz wskazane, bo to świetnie skonstruowane studium ludzkiej psychiki.
Ocena @WystukaneRecenzje:
Uśmiech
Uśmiech
Kazimierz Grochmalski
{}7.5/10
UŚMIECH to próba czytania i interpretowania świata właśnie poprzez najróżniejsze formy śmiechu. To klucz do zrozumienia drugiego człowieka: jego szaleństw, kompleksów i marzeń. Uśmiech – zdaje się ...
Komentarze

Pozostałe opinie

"Bo mnie na uśmiech zawsze stać. Nie lubię życia brać zbyt serio, serio zbyt. Bo ja, na przekór wszystkim tym co zasmucają świat, uśmiecham się przez łzy". Ręka w górę kto ten tekst odśpiewał a nie...

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe